19.1.2006 Korisliigaa vakuuttavasti johtava Joensuun Kataja kärsi keskiviikkokierroksella yllätystappion, kun sarjataulukon puolivälin joukkue Korihait kaatoi sarjakärjen Uudessakaupungissa 79-69 (41-28) -lukemin.
Korihait johti peliä koko ajan nykäistyään heti 7-0 -johdon. Kotijohto kasvoi suurimmillaan kolmannella jaksolla 14 pisteeseen, mutta viimeisen neljänneksen alussa Katajan kiri kantoi parhaimmillaan kahden pisteen päähän.
Voittajien tehotrion muodostivat 20 pistettä heittäneet Jarno Nikula ja Rashard Lee sekä Boakai Lalugba 18 pisteellä.
Yhdeksästä edellispelistään vain yhden hävinneeltä Katajalta puuttui polvivaivainen pelinrakentaja ja heittokone Petri Virtanen. Vain seitsemää pelaajaa käyttäneen Katajan tasaiseen tehokärkeen pääsivät Jyri Lehtonen 15 pisteellä, Clifton Jones 14:llä sekä Mikko Kyrö ja Alex Wesby 13 pisteellä.
KTP nousi ensi kertaa putoamiskarsintaviivan yläpuolelle jatkamalla kauden pisintä voittoputkeaan neljän pelin mittaiseksi. Nyt oli Espoon Hongan vuoro taipua Kotkassa täpärästi 88-87 (45-49) -tuloksella.
Honka piti pelissä niukkaa johtoa, mutta KTP nousi viime hetkillä ohi Anssi Kinnaslammen vapaaheitoilla. Kotijoukkue pysyi muutenkin viivalla kylmähermoisena upottamalla 22 vapaaheitostaan 21 koriin.
Derrick Stroud nosteli KTP:lle 23 pistettä, Kinnaslampi 18 ja Sarunas Skadas 17 pistettä. Monte Cummings oli Hongan tehokkain 19 pisteellä. Tim Kisnerin heittojyvä oli nyt hakusessa ja hän jäi 14 pisteeseen.
Namika Lahti vahvisti sarjan kakkossijaansa hakemalla Porvoosta pisteet Tarmolta 85-117 (47-64) -numeroin.
Lahtelaiset tulittivat kauden ennätyspisteensä ja olivat pelin puolivälissä liki 130 pisteen vauhdissa. Tarmo taipui heittokisassa jo toisella jaksolla, jonka se hävisi 28-17. Namika upotti kahden pisteen heittonsa huikealla 77 prosentin tarkkuudella eikä kolmosten prosentissakaan 43 ole häpeämistä.
Jonathan Jones nosteli Namikalle peräti 38 pistettä ja vain kerran ohi heittänyt Jesper Parve 35, joista syntyi jo puoliväliin mennessä 27. Neljännen peräkkäisen tappionsa kärsineestä Tarmosta Rashad Bell pääsi 27:ään ja Damen Maddox 21 pisteeseen.
ToPo jäi piristyneen Pussihukkien jalkoihin Vantaalla 93-67 (47-26) -kotivoittoon päättyneessä pelissä. PuHu vei peliä alusta asti ja repäisi kolmannen jakson tuloksena eron jo 35 pisteeseen.
Leon Brisport nousi ensi kertaa Pussihukkien parhaaksi pistemieheksi 18 pisteellä. Marc Axton säesti 16 pisteellä. Tasaisen vaisusta ToPosta vain Maurizio Pratesi pääsi kaksinumeroisiin lukemiin 13 pisteellä.
Tampereella kohtasivat kaksi pitkään tappioputkeen ajautunutta joukkuetta. Kotijoukkue Pyrintö onnistui katkaisemaan seitsemän pelin tappiosarjansa, mutta Aura Basketin peräkkäisten tappioiden tili täyttyi kymmeneen 94-86 (59-41) -tuloksella.
Alusta asti peliä hallinneesta Pyrinnöstä Dennis Harrison heitti 24, Albert Mouring 19 ja Antero Lehto 16 pistettä. Aura Basketin korinteko keskittyi Danny Gathingsin (26), Kareem Johnson (22) ja Jan-Axel Alangon (16) käsiin.
(STT)
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.
Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).
Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.
Miesten Korisliigan runkosarjassa pelattiin tänään viimeinen ottelukierros kauden 2024–25 osalta. Jatkosarjat käynnistyvät lauantaina 25. tammikuuta.