Korikuningas Jeremiah Wood toinen Kauhajoen uusista vahvistuksista

2.12.2009 Kauhajoen Karhu on palkannut Korisliigassa pelaavaan joukkueeseen kaksi uutta pelaajaa. Jo tulevana lauantaina seuran peliasun päälleen pukevat Jeremiah Wood ja Reginald ”Reggie” Golson. Wood muistetaan viime vuoden finalistijoukkue Joensuun Katajasta, jonka riveissä hän voitti liigan korikuninkuuden.

Viime kauden korikuningas Jeremiah Wood palaa Suomeen, vahvistaa Kauhajokea.

Jesse Smith (kuvassa) sai tehdää tilaa Karhu-miehistössä Woodille ja Reggie Golsonille. Kuvat: Francois Perthuis.

Parimetrinen ja 110-kiloinen Jeremiah Wood teki viime kaudella Katajan runkosarjapeleissä keskimäärin 20,15 pistettä, jolla hän sijoittui sarjan paremmuustilaston ykköseksi. Lisäksi Wood sijoittui runkosarjan levypallotilastossa kakkoseksi keskiarvollaan 12,44.

Reggie Golson puolestaan käväisi ennen kauden alkua Kouvolassa, mutta Kouvojen saatua riveihinsä paluumuuttaja Ville Kauniston, päätti valmentaja Jukka Toijala vaihtaa pykälää pienenpään mieheen.

Golson on 28-vuotias konkari, joka on pelannut mm. Ranskan ja Saksan pääsarjoissa.

- Nyt saamme joukkueeseen kavereita, jotka toivottavasti nostavat pelimme tasoa ja ennen kaikkea tiivistävät puolustustamme, Karhun tuore valmentaja Timo Hakamaa kertoo.

Hakamaa nimitettiin Karhun päävalmentajaksi parisen viikkoa sitten saaden tehtäväkseen luotsata Karhu ylöspäin sarjan jumbopaikalta, jota se miehittää voitettuaan kauden 16 ottelusta yhden.

– Joukkueen peli ei ole valmista, mutta eteenpäin mennään koko ajan. Toivottavasti muut joukkueet eivät karkaa kauas, ennen kuin pelimme alkaa olla kohdallaan. Voittoja tulee (jatkossa) varmasti, Hakamaa lupaa.

Tuoreiden värväyksien myötä Karhu irtisanoi Jesse Smithin sopimuksen. Keith Gaydenin koeaikaa seura jatkoi kahdella viikolla, joten mies voi edustaa Kauhajokea Hakamaan niin halutessa.

Karhun seuraava kotiottelu on tulevana lauantaina 5. päivä joulukuuta, jolloin vieraaksi kotiluolaan saapuu Uudenkaupungin Korihait. Ottelu alkaa tuttuun aikaan eli klo 17.

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia