30.9.2016 Hallinneena mestarina ja runkosarjavoittajana seppelöity Kataja romahti rymisten viime kevään puolivälierissä BC Nokiaa vastaan. Kaikki merkit osoittavat nyt siihen suuntaan, että oppirahat on maksettu Joensuussa ja takamieskaksikon Teemu Rannikko-Daniel Mullings johtama Kataja lähtee uuteen kauteen makselemaan kalavelkoja.
Teemu Rannikko lähtee uuteen kauteen revanssihengessä.
Rannikko ja Daniel Mullings (kuvassa) muodostavat Korisliigan parhaan takamieskaksikon.
Ilari Seppälä tuo Katajan takakentälle tulivoimaa ja kokemusta.
Uusi mies Katajan penkin päässä on kaksinkertainen Suomen mestari Greg Gibson. Kuvat: Vesa Kuukka / Kuvanmaailma, Kai Kilappa & Tytti Nuoramo.
Hallitsevana mestarina pelikauteen 2015-16 lähtenyt Kataja oli runkosarjassa niin ylivoimainen, että kevättalvella koripalloväki alkoi jännittää valmiiksi, kuka Korisliigan joukkueista tulee sijoittumaan hopealle. Katajan huolellinen puolustus ja Teemu Rannikon johtama korkeaoktaaninen hyökkäys tuottivat murskavoittoja ja highlight-hetkiä liukuhihnalta.
Sitten tuli puolivälierävaihe, vastaan henki päällä pelannut BC Nokia ja pääsarjahistorian kaikkien aikojen suurin pudotuspeliyllätys. Hetki oli hallitsevalle mestarille katkera.
Tulopuolella Katajaan on matkannut kaksi arvokasta kotimaista roolipelaajaa. Viime kauden Bisonsissa aloittanut Ilari Seppälä liittyi kevättalvella Kouvoihin eliittitason vaihtopelaajaksi ja oli mestarin kantavia voimia pudotuspeleissä. Nyt Lapuan kasvatti tuo heittovoimaa sekä pallonkäsittely- ja pelinlukutaitoa Katajaan.
Viime kaudella divaria Lahdessa tahkonnut Vesa Mäkäläinen on puolestaan kunnossa ollessaan edelleen erinomainen puolustuspään optio. Katajan ulkomaalaispelaajat ovat myös kaikki uusia tuttavuuksia: kanadalaistakamies Daniel Mullings, korinalusmiehet Nino Johnson, Joey King ja Byron Wesley ja laituri Jarekious Bradley.
Jatkavia pelaajia ovat Teemu Rannikon lisäksi duunarijaoston miehet Tommi Huolila, Jesse Niemi ja Atte Perttu.
Katajan viime kauden ulkomaalaispelaajat Trevis Simpson, Thomas Scrubb, Lamayn Wilson, Carson Desrosiers ja Tony Easley ovat kukin lähteneet Suomesta.
Menopuolella ovat myös kaksi takakentän luottopelaajaa. Marius van Andringa lähti Joensuusta Lapualle, kun taas Kataja-ikoni Petri Virtanen löi pelitossut naulaan. Pelipaidan jäädytystä odotellessa.
Paluun tehneen Jukka Toijalan Kataja-pesti jäi tällä erää yhden kauden pituiseksi. Toijalan pestin on perinyt Loimaalta tuttu Greg Gibson.
Loimaalaisjoukkueen ruorissa erinomaista työtä tehnyt Gibson on amerikkalainen valmentaja, joka lähestyy lajia ”voita nyt”-mentaliteetilla. 37-vuotiaan Rannikon johtaessa orkesteria on Gibsonin filosofia juuri oikea Katajalle. Gibsonia avustaa penkin päässä taktisesti valveutunut Tuomas Oja.
Tapahtui BC Nokia-puolivälieräsarjassa mitä tapahtuikin, on Teemu Rannikko edelleen Korisliigan paras ja meritoitunein pelaaja. Rannikko ottaa varmuudella viime kevään tapahtumat henkilökohtaisena tahrana ansioluettelossaan ja palaa halusta näyttää koripalloilevalle Suomelle todellisen tasonsa. Odotettavissa on ei enempää eikä vähempää kuin MVP-kausi.
Ja jos Rannikko on pelinrakentajan paikalla aivan omaa tasoaan, on hän saanut rinnalleen kanadalaisen Daniel Mullingsin, joka on osoittanut kauteen valmistavissa otteluissa pelaavansa Korisliigan parhaan ulkomaalaispelaajan pystistä. Monipuolinen, joka suuntaan ulottuva Mullings luo Rannikon kanssa Katajan takakentälle kaksipäisen lohikäärmeen, jonka surmatakseen on jokaisen Korisliigan joukkueen huhkittava ylitöitä.
BC Nokia oli viime kevään puolivälierissä selkeästi Katajaa parempi joukkue. Ei kahta sanaa. Pudotuspelien tapahtumien jälkeen ihmisten oli kuitenkin liian helppo kuitata Kataja menneisyyden joukkueena samalla tavoin kuin suomalainen koripalloväki on vuodesta 2008 asti kroonisesti aliarvioinut Damon Williamsia.
Kataja tulee jatkamaan runkosarjadominanssiaan ja coach Gibson pitää huolen siitä, että joukkue käyttää kaikki mahdolliset aseensa ollakseen parhaassa kunnossaan pudotuspelien alkaessa. Vain loukkaantumiset – tai mahdollisesti liian raskaaksi käyvä eurosarjaurakka – voivat olla tiellä.
# | Nimi | Pituus | Syntynyt | Pelipaikka | Kasvattajaseura |
0 | MULLINGS Daniel | 188 | 26.7.1991 | 1, 2 | New Mexico State (USA) |
1 | SEPPÄLÄ Ilari | 188 | 27.3.1993 | 1, 2 | Lapuan Korikobrat |
3 | MÄKÄLÄINEN Vesa | 200 | 3.9.1986 | 4 | Lahden NMKY |
4 | NIEMI Jesse | 194 | 31.3.1990 | 3 | Tampereen Pyrintö |
6 | JOHNSON Nino | 206 | 15.1.1993 | 4, 5 | SE Missouri State (USA) |
7 | PERTTU Atte | 202 | 24.4.1990 | 4 | Pantterit, Helsinki |
8 | HUOLILA Tommi | 198 | 31.1.1993 | 4, 5 | Salon Vilpas |
9 | RANNIKKO Teemu | 189 | 9.9.1980 | 1 | Turun NMKY |
22 | WESLEY Byron | 196 | 22.12.1992 | 2, 3 | Gonzaga (USA) |
23 | BRADLEY Jarekious | 196 | 1.12.1990 | 2, 3 | SE Missouri State (USA) |
24 | KING Joey | 206 | 24.9.1993 | 4 | Minnesota (USA) |
40 | LASAROFF Johannes | 178 | 10.9.1995 | 1, 2 | Kataja Basket, Joensuu |
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.
Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.
Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät viikonloppuna. Lauantaina 22. maaliskuuta kohtaavat Kataja Basket (sija 3) ja Bisons Loimaa (6), ja sunnuntaina 23. maaliskuuta sarjansa avaavat Kauhajoki (2) ja Tampereen Pyrintö (7).