Korisliiga-ennakko: hopeamitalisti Kouvot tulevaan kauteen tulokasvalmentaja Ojan johdolla

26.9.2019 11:45 Viime kauden hopeajoukkue Kouvot lähtee tulevaan kauteen muutoksen keskellä. Vaikka osa menestyksen takuumiehistä jatkavatkin joukkueessa, Kouvolassa on uudistuttu monella rintamalla.

Viime kaudella upeat pudotuspelit pelanneelle Severi Kaukiaiselle on luvassa lisää vastuuta tällä kaudella. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

Joukkueen päävalmentajana aloittaa Tuomas Oja, jolle alkava kausi on ensimmäinen päävalmentajana Korisliigassa. Viisi edellistä vuotta Oja on toiminut apuvalmentajana Korisliigassa, päävalmentajakokemusta hänellä on muun muassa naisten Korisliigasta. 

- Jokainen kausi on toki omanlainen haasteensa. Itselläni alkaa nyt kuudes kausi Korisliigassa, siinä mielessä ympäristö on tuttu ja sen puolesta ei varmaankaan tule yllätyksiä. Liigassa pelanneet suomalaispelaajat ja useamman vuoden täällä pelanneet ulkomaalaispelaajat ovat tuttuja. 

- Viiden vuoden aikana olen oppinut, miten runkosarja- ja pudotuspelimaailmat toimivat. Apuvalmentajana työ oli pitkälti pelkkää korista, mutta nyt olen vastuussa tuloksista ja päätöksistä sekä kaikista joukkueen ympärillä olevista asioista, Oja avaa.

Tuomas Oja (vas) juhli apuvalmentajana Suomen mestaruutta Kataja Basketissa Greg Gibosnin (oik) sekä Pekka Salmisen aisaparina. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Tuomas Oja (vas) juhli apuvalmentajana Suomen mestaruutta Kataja Basketissa Greg Gibosnin (oik) sekä Pekka Salmisen aisaparina. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

33-vuotias valmentaja oli voittamassa kahta Suomen mestaruutta Kataja Basketissa. Viime vuodet Oja on saanut toimia menestyneissä organisaatioissa kokeneiden huippuvalmentajien alaisuudessa. Oja mestaruutta Pekka Salmisen ja Greg Gibsonin aisaparina. Matkan varrella työkalupakkiin on tarttunut myös Jukka Toijalalta ja Mikko Larkakselta.

- On käynyt onni, että olen saanut oppia kärkipään valmentajilta ja jokaiselta on tarttunut jotain mukaan. Ne asiat, jotka ovat toimineet jossain, olen ottanut mukaan ja pyrkinyt jalostamaan niitä omassa päävalmentajuudessani. Apuvalmentajana toimimisessa työ on paljon asioiden prosessoimista itselleen sitä ajatellen, että joskus saa mahdollisuuden toimia päävalmentajana.

Kouvojen joukkueesta löytyy paljon nuoria pelaajia, jotka hakevat seuraavaa steppiä uraltaan. Joukkueessa jatkaa yksi viime vuosien parhaimmista ulkomaalaispelaajista, kun David Gonzalves jatkaa Kouvolassa.

- On tärkeää, että Gonzalvesin kaltainen kokenut johtaja on ottanut nuoret pelaajat siipiensä alle.

- Severi Kaukiaiselta ja Teemu Knihtiseltä on syytä odottaa kasvua entistä suurempaan rooliin unohtamatta muiden pelaajien mahdollisuutta tehdä samaa. Molemmat heistä ovat kokeneet pudotuspeli- ja finaalimaailman, joten he ovat siinä mielessä iästään huolimatta kokeneita pelaajia tähän sarjaan. 

- Viime vuosi oli molemmille haastava varusmiespalveluksen takia, mutta nyt on miehet päässeet harjoittelemaan hyvin ja hienot otteet harjoitusotteluissa lupaavat hyvää kautta ajatellen. Uskon että molemmat pelaajat pystyvät tuottamaan viime kautta enemmän plusmerkkisiä tilastomerkintöjä, Oja ajattelee.

Kouvojen päävalmentaja nostaa kolme suosikkia tulevaan kauteen.

- Näyttäisi siltä, että Seagulls tulee olemaan ensi kaudella vahva. Karhu Basketia ei voi jättää mistään ennakoista pois ja Vilpas on laajan suomalaispelaajien nimilistan turvin varmasti taas kärkipäässä, Oja ennakoi.

 

Kouvot 19-20 pähkinänkuoressa

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia