Korisliiga-ennakko: Korihailla kasassa nuori nippu osaamista sekä uudet valmennustuulet

23.9.2019 20:18 Viime kaudella Korisliigassa kymmenenneksi yltänyt Uudenkaupungin Korihait lähtee alkavaan kauteen espanjalaisvalmentaja Jordi Justen alaisuudessa.

Tampereen Pyrinnön kasvatti Miikka Marttiselle viime kausi oli ensimmäinen täysi Korisliigassa. Tällä kaudella pelipaitaa komistaa kapteenin c-kirjain. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

Edelliset kolme kautta Ruotsin pääsarjassa Nässjö Basketissa valmentanut Juste tietää, ettei hänen joukkueensa ole Korisliigan suurimpia mestarisuosikkeja. 

– Kun katsoo edellisten kausien tuloksia, niin varsinkin Korisliigan kärkijoukkueita vastaan on ollut vaikeaa. Siitäkin syystä kunnioitus tätä sarjaa kohtaan on erittäin korkealla, Juste korostaa.

Juste on tyytyväinen joukkueensa rakenteeseen. Amerikkalaisnelikosta jokainen on tarkkaan harkittu palanen kotimaisen rungon ympärille. Casey Benson toimii pelintekijänä, Anton Cook on takakentän korintekijä, Luke Meikle kaarelle levittävä sisäpelaaja ja Andre Berry perinteinen sentteri.

– Yleisesti voi sanoa, että meillä on hyvin nuori joukkue, jolla on varmasti paljon opittavaa. Ensimmäiset kuukaudet voivat olla välillä vaikeitakin. 

– Viime kaudesta on vain yksi rotaatiopelaaja (Miikka Marttinen) jäljellä, joten aikaa menee toistemme opetteluun ja yhteisen pelitavan sisäistämiseen.

Juste haluaa, että hänen joukkueessaan pelaajat ovat aktiivisia ongelmien ratkaisijoita. 

– Ajatukseni on, että jokainen pelaaja saa käyttää omia vahvuuksiaan valitun pelitavan sisällä. Haluan joukkueeni juoksevan mahdollisimman paljon. Siirtymät ovat meille avainasia. 

– Muutoinkin hyökkäyksemme perustuu nopeaan tempoon, nopeisiin valintoihin. Olemme pienikokoinen ja nuori joukkue, joten haluamme pitää vauhtia yllä. 

Kärjistettynä voi sanoa, että Korihait haluaa välttää viisi vastaan viisi -tilanteita. 

– Hitaisiin hyökkäyksiin tarjoan pelaajille ratkaisumalleja, mutta luotan siihen, että kentällä tapahtuu oikeita asioita. En ole valmentaja, joka huutaa jokaisen kuvion, sellaisesta en pidä. 

Korihait haluaa tehdä aloitteita myös puolustuksessa. Juste tietää, että Korisliigassa joukkueet tekevät tuhojaan, jos puolustaminen on passiivista. 

– Haluamme olla puolustuksessa hyvin, hyvin aggressiivisia. Pallolle on annettava koko ajan painetta. Saatamme myös yllättää välillä eri tyyleillä. 

Pelaajistostaan Juste nostaa Saksasta Korisliigaan palanneen Vesa Heinosen ja jo viime kaudelta tutun Miikka Marttisen.

– Heiltä odotan johtajuutta. 

– 207-senttiseltä Henri Ventoniemeltä odotan isoa roolia. Uskon, että hän auttaa meitä paljon. Samalle haluamme tarjota hänelle paikan kehittyä. Nuorista esimerkiki Tommi Lehtonen saa varmasti vastuuuta.

Justen suurin haaste Suomessa on ollut rajallinen aika. 

– Pelaajia on saapunut kaupunkiin pikkuhiljaa. Yleensä olen halunnut joukkueen kanssa kuuden–seitsemän viikon valmistautumisajan. Nyt kausi alkaa omasta näkökulmasta vähän liian äkkiä, mutta sen asian kanssa on vain tultava toimeen. Emme voi olla kauden alussa ihan valmiita, mutta sama tilanne on monella muulla. 

– Haluan, että opimme heti voittamaan otteluita. On tärkeää näyttää yleisölle, että meidän peleihin kannattaa aina saapua, Juste vaatii. 

 

Korihait 19-20 pähkinänkuoressa

 
6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

Näytä lisää vastaavia