Korisliigan ottelu LrNMKY – ToPo illan TV-pelinä

6.3.2006 Korisliigan runkosarjaa on jäljellä viiden kierroksen verran. Pudotuspeliasemista käydään tiukkaa kamppailua. Illan ottelussa runkosarjan jaetulla kolmannella sijalla oleva hallitseva Suomen mestari Lappeenrannan NMKY saa vastaansa sarjanousija ToPon Helsingistä. Ottelu alkaa suorana Urheilukanavalta ennakkotunnelmilla klo 18:00 alkaen.

Joukkueet ovat kohdanneet kauden aikana kolme kertaa ja Lappeenranta on ottanut otteluista voitot 18, 20 ja 20 pisteellä. ToPo on kuitenkin pystynyt taistelemaan tasaisesti läpi kauden ja on ollut etenkin tämän vuoden puolella paremmassa vireessä.

Viime Korisliigan otteluissa ToPo on kuitenkin kärsinyt kolme tappiota peräkkäin ja koko kauden aikana hakenut vain seitsemän vierasvoittoa. Kehittyvä helsinkiläisryhmä on vieraskentillä kuitenkin hakenut niin sarjajohtaja Katajan kuin Namika Lahdenkin päänahat.

Myös Lappeenranta on hävinnyt viime Korisliiga ottelunsa Kouvoja vastaan. Euroopan cupin ottelusuman uuvuttama joukkue näytti Kouvolassa etenkin henkisesti väsyneeltä. Nyt lappeenrantalaisten onneksi joukkue on saanut muutaman päivän levon ennen illan TV-ottelua.

- Tiukka ottelutahti on aiheuttanut sen, ettei omaa peliä ole ehtinyt miettiä yhtään, eikä vastustajien peliä senkään vertaa. Keskittyminen on ollut huonoa, mutta kaipa peli tästä lähtee paranemaan, Pasi Riihelä pohti Etelä Saimaan verkkosivuilla Kouvot ottelun jälkeen.

ToPon avainpelaajista loppukauden ovat sivussa Phil Hickey, Timo Parviainen ja Leho Kraav. Maajoukkueessa vuosia pelannut Maurizio Pratesi oli sivussa koko syyskauden, mutta palannut kentille kovilla tehoilla. Lisää iloa ToPo-leiriin on tuonut myös Jukka Katajan paluu parketille. Jos Pratesi ja Kataja saadaan täyteen iskuun, sopii ToPolta odottaa mitä tahansa.

Joukkueethan saattavat olla pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella vastakkain, mutta se vaatii ToPon nousemista sarjataulukossa kuudenneksi. Tavoite on hyvin mahdollinen joukkueen majaillessa ennen illan ottelua seitsemällä sijalla yksi ottelu vähemmän pelattuna kuin kuudentena olevalla Korihailla.

ToPon nuoret pelaajat ovat astuneet Pekka Salmisen valmennuksessa hienosti esiin ja 18-vuotias Tero Laitinen on noussut jopa ratkaisijan rooliin. Torpan joukkueen moottorina toimii 174-senttinen, vastustajille hankaluuksia illasta toiseen aiheuttava vauhtikone John Thomas.

Lappeenrannan kovinta vauhtia ovat pitäneet Pasi Riihelän lisäksi Matthew Williams. Viime ToPo kohtaamisessa Namika hyödynsi pituusylivoimansa hyvin. Sillä oli asettaa pidempi pelaaja käytännössä jokaista ToPon pelaajaa vastaan.

218-senttinen Chris Cristoffersen ja 201-senttinen urheilullinen Matthew Williams saivat oman pään korinalustan hyvin hallintaansa. Kamppailu pistetään käyntiin klo 18:30 ja sitä voi seurata suorana Urheilukanavalta.

TV-peli Live –vedonlyönnissä, Pitkävedossa ja Päivän Parina

LrNMKY-Topo on Veikkauksen Pitkävetolistalla sekä Päivän Parin kohteena. Näitä pelejä voit pelata aina 18:25 asti. Ottelun aikana voi lyödä lisää vetoa Live –vedonlyönnin kautta.

Live-vedon ideana on veikata sitä, mitä seuraavaksi tapahtuu eli esimerkiksi sitä, kumpi joukkue tekee ottelun avauskorin, kumpi johtaa ensimmäisen jakson jälkeen jne. Kohteet aukeavat pelin edetessä ja ne sisältävät tulosvaihtoehtoja, joille on määritelty kiinteät kertoimet.

Live-vetoa voi pelata joko internetin välityksellä tai puhelimitse wapilla. Pelaamista varten pelaajalla tulee olla OnNet-pelitili, josta raha siirretään erilliseen pelikukkaroon. Pelivuorokauden aikana pelikukkaroon voi siirtää enintään 100 euroa ja Live-vedon suurimmaksi yksittäiseksi panokseksi on määritelty 20 euroa.

Pitkäveto kerroin ottelulle on seuraava:

ottelu

 

1

 

x

 

2

LrNMKY-ToPo

 

1,20

 

14,50

 

4,25

Lisätietoja http://www.veikkaus.fi/



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
17.7.2025 14:04 Pääjuttu

Jaquan Carlos Kataja Basketin takalinjoille, Purmonen jatkaa joukkueessa

Joensuulainen Korisliiga-joukkue Kataja Basket on tehnyt yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Jaquan Carlosin kanssa. 183-senttisen, 24-vuotiaan Carlosin tuleva kausi on ammattilaisuran ensimmäinen. Seuran oma kasvatti, 18-vuotias Otso Purmonen, on puolestaan solminut jatkosopimuksen Kataja Basketin kanssa.

11.7.2025 18:42 Pääjuttu

Ze´Rik Onyemasta Vilppaan uusi sentteri

206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.

9.7.2025 09:58 Korisliiga

Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

7.7.2025 11:48 Korisliiga

Laituri Brian Goracke vahvistaa Korihaita

Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

Näytä lisää vastaavia