13.4.2013 Paikallispelien makuun päästään puolivälierävaiheessa myös Kymenlaaksossa, kun KTP ja Kouvot ottavat toisistaan mittaa vasta kolmannen kerran SM-pudotuspelien historiassa. Joukkueiden valmentajat ja pelaajat ennakoivat tosifaneilleen unettomia öitä ja niin Kotkaan kuin Kouvolaankin ääriään myöten pullistelevia katsomoita, kun kiistakumppanukset pelaavat mitalipelipaikasta.

"Air Canada" Sefton Barrett on taas iskussa, kun KTP kohtaa puolivälierissä..

..hurjassa tikissä olevan Antto Nikkarisen Kouvot.

Kouvojen täsmäaseisiin kuuluu Gilberto Clavellin korinaluspeli..

..ja Jukka Matisen kolmoset tahdittavat KTP:ta. Kuvat: Kai Kilappa & Matti O. Koskinen.
Menestykseen tottuneet, mutta samalla jo 19 vuotta Suomen mestaruutta odotelleet kotkalaiset ovat kuluvalla kaudella myhäilleet tyytyväisyydestä, kun perinteikäs KTP on viihtynyt liigan kärkitohinoissa.
Kotkalaiset viihtyivät kevättalvella pitkään liigakärjessä, mutta huhtikuun alun perättäistappiot Bisonsille ja Katajalle suistivat KTP:n runkosarjan kolmossijalle. Päävalmentaja Sami Toiviainen on kuitenkin ensimmäiseen täyteen kauteensa KTP:n peräsimessä tyytyväinen.
– Hyvä saavutushan tämä on. Hävisimme pari peliä väärässä paikassa, mutta kolmanteen sijaan näin kovatasoisessa liigassa on pakko olla tyytyväinen, Toiviainen arvioi.
”Kymenlaakson Klassikkoa” on pelattu tällä kaudella runkosarjassa neljä kertaa. Kolme ensimmäistä kohtaamista päättyivät kotkalaisvoittoihin, mutta runkosarjan viimeisessä keskinäisessä ottelussa voiton vei Kouvot. KTP:n piirissä kouvolalaisten iskukyky tiedostetaan ja otetaan vakavasti.
– Kouvot on omanlaisensa joukkue. Vaarallinen ja melko hankala. Olemme voittaneet kolme peliä heitä vastaan, joten voisi ajatella, että siinä mielessä meille sopiva vastus. Eikä ainakaan tarvitse matkustaa kauas, viittaa Toiviainen Kotkan ja Kouvolan alle 60 kilometrin välimatkaan.
KTP:n ja Kouvojen keskinäisissä peleissä on ollut kosolti tunnelmaa viimeisen 20 vuoden ajan, eikä puolivälieräsarja tule olemaan poikkeus.
– Kaikki tuntevat toisensa, yleisöä myöten. Ihmettelen, jos Steveco Areenalla ja Mansikka-aholla ei ole yleisöä, Toiviainen hymyilee.
– Yleisöstä aistii, että jotain on tulossa. Oso ja Timppa eivät varmaan ole nukkuneet silmäntäyttä sen jälkeen, kun puolivälierävastustaja varmistui, lähettää KTP:n laituriveteraani Jukka Matinen terveisensä KTP:n ikifanien suuntaan.
Kouvolan Kouvot käynnisti uudelleenrakennusprojektin kesällä 2010 SM-pronssiin päättyneen kauden jälkeen. Joukkuetta kolmatta kauttaan valmentava Jyri Lehtonen luotsaa nyt Kouvot pudotuspeleihin ensimmäistä kertaa kahteen vuoteen.
– Olisimme halunneet pelata kotiedusta, mutta se ei ollut mahdollista tällä kaudella. Ansaitsimme kuudennen sijan hyvissä ajoin ja viimeisen kuukauden olemme valmistautuneet pudotuspeleihin. Mikäs sen parempaa, kun KTP vastassa heti ekalla kierroksella, Lehtonen ynnäilee.
KTP-Kouvot on jo parinkymmenen vuoden historialastinsa johdosta mielenkiintoinen puolivälieräpari. Toisaalta joukkueiden kohtaaminen on mielenkiintoinen siksikin, että KTP kuuluu liigan vanhimpiin joukkueisiin, kun taas Kouvot on selkeästi liigan nuorin joukkue.
– Saman sapluunan mukaan tässä mennään jo kolmatta vuotta, eli yhdeksän kuukautta kehitetään pelaajia, kaksi taistellaan mestaruudesta ja yksi kuukausi huilitaan. Nyt ollaan ekaa kertaa pleijareissa tällä porukalla ja uskon, ettei porukkaa tarvitse sen kummemmin herätellä, Lehtonen hymyilee.
Runkosarjan päätöskierroksella 37 pistettä Lapuan Korikobria vastaan heittänyt Antto Nikkarinen maisteli edellisen kerran playoff-tunnelmaa keväällä 2011. Lupaavasta seitsemännestä miehestä Korisliigan parhaimpien kotimaiden pelaajien kastiin kolmen vuoden aikana kasvanut Nikkarinen vakuuttaa joukkueensa latauksen olevan kohdallaan.
– Tätä on nyt pari vuotta odotettu. Itse ei oikein malttaisi odottaa maanantaita, ja tässä puhun varmaan koko joukkueen puolesta.
KTP ja Kouvot kohtasivat edellisen kerran pudotuspeleissä kevään 2010 pronssiottelussa. Sitä edellisen kerran Kymenlaakson derby urakoitiin kevään 1994 pudotuspelien puolivälierävaiheessa.
KTP
Kouvot
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.