Korisliigan puolivälierät: LrNMKY Daavidina Goljatti-Katajan kimppuun

13.4.2013 Kymenlaakson ja Lounais-Suomen paikalliskamppailuiden lisäksi kevään 2013 puolivälierissä nähdään myös Karjalan paikallispeli, kun vuosikymmenen ajan toisistaan tiukasti mittaa ottaneet Joensuun Kataja ja Lappeenrannan NMKY iskevät yhteen. Kataja on sarjaan lähdettäessä selkeä ennakkosuosikki, mutta LrNMKY:lla on yllätyssaumansa.

EuroChallenge-pelien karaisema Joensuun Kataja lähtee Juho Nenosen johdolla kaatamaan...

..pitkästä aikaa ehjän kauden pelanneen Antti Niskasen LrNMKY:a.

Dan Coleman tuo iskuvoimaa Katajan korin alle..

..ja Katajalla on toisessa kenttäpäädyssä kädet täynnä töitä Jason Conleyn kanssa. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma, Francois Perthuis & Matti O. Koskinen.

Joensuun Kataja on urakoinut kuluvalla kaudella lähes NBA-kaliiberin otteluruuhkan EuroChallenge-menestyksensä johdosta.

 

Kataja ylsi Euroopan kolmossarjassa aina kahdeksan parhaan joukkoon ja pakottivat Ranskan liigakärki Gravelinesin selkä seinää vasten Joensuussa ennen kuin joutui myöntämään vieraansa paremmakseen. Eurotaipaleen päätyttyä Kataja urakoi maratontahtiin 11 peliä 24 päivään – ja voitti niistä yhdeksän.

 

– Onhan tämä ollut huikea suoritus. Täytyy ihailla pelaajia ja heidän motivaatiotaan päivästä toiseen. Olin totta puhuen hieman huolissani vanhemmista pelaajistamme, mutta ihan turhaan; onhan esimerkiksi Petri Virtanen pelannut parhaan kautensa kotimaassa aikoihin, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala summailee.

 

Joensuulaiset hakivat EuroChallengessa aimo tukun kovia päänahkoja mm. Turkin, Latvian ja Romanian miljoonabudjeteilla operoivista joukkueista. Eurokokemus on näkynytkin pitkin kautta Katajan suorittamisessa.

 

– Virhetilastoista nyt ainakin huomaa, että kovuutta ja ehkäpä likaisuutta on tarttunut, väsyneistä jaloista puhumattakaan, Katajan Juho Nenonen vitsailee.

 

– Totta puhuen euromenestys tuotti ilman muuta tietynlaista virkeyttä ja itseluottamusta tähän tekemiseen. Näistä lähtökohdista on hyvä lähteä hakemaan sitä ensimmäistä mestaruutta.

 

Kataja oli runkosarjan neljässä kohtaamisessaan Lappeenrannan NMKY:a vastaan ylivoimainen. Ammattivalmentajien ikiaikaiseen tapaan Toijala toppuuttelee tuudittautumasta liikaa ennakkoasetelmien kaavioihin.

 

– Syksyllä juuri kukaan ei antanut Namikalle mahdollisuuksia, mutta he olivat käytännössä kiinni pudotuspelipaikassa jo joulutauolla. Se kertoo paljon joukkueesta ja Lassi Tuovin tekemästä työstä. Namika on hyvin roolitettu joukkue ja meillä on ihan riittämiin haasteita heitä vastaan, Toijala miettii.

 

LrNMKY kartoittaa pelikuntoista kokoonpanoa

 

Kataja myllytti LrNMKY:a neljässä kohtaamisessa keskimääräisellä 26,5 pisteen voittomarginaalilla, jonka lisäksi joukkueen kymmenen viimeistä kohtaamista ovat päättyneet joensuulaisten voittoon.

 

– Me olemme tällä kaudella pelanneet Katajaa vastaan 16 neljännestä, joista olemme voittaneet yhden. Teoriassa se voisi kertoa kaiken tämän puolivälieräsarjan ennakkoasetelmista, LrNMKY:n päävalmentaja Lassi Tuovi arvioi.

 

– Toisaalta olemme saaneet tällä kaudella pelata vain 20 ottelua parhaalla mahdollisella kokoonpanollamme, ja voittaneet niistä 14. Tämän vuoden puolella olemme voittaneet kaikki neljä parhaalla kokoonpanolla pelaamaamme peliä. Katajaa vastaan olennaista tulee olemaan se, ketkä pelaajistamme ovat pelikunnossa.

 

Pelikunnossa on ainakin ensimmäistä kauttaan LrNMKY:ssa pelaava helsinkiläislähtöinen Antti ”Jumppa” Niskanen, jonka mukaan missio lappeenrantalaisjoukkueessa on selvä: Katajan rattaisiin niin paljon kapuloita kuin mahdollista.

 

– Meillä on ollut paljon loukkaantumisia ja olemme pelanneet niin monella erilaisella kokoonpanolla, että tässä on itse kukin joutunut pelaamaan jollain muulla kuin luontaisella pelipaikallaan. Ainakin itse koen oppineeni pakon edessä aika paljon, Niskanen arvioi.

 

– Onhan tämä aikamoinen Daavid vs. Goljat -asetelma, mutta myönnetään, että Joensuulla on Daavidin asemassaan ihan hyvät mahdollisuudet haastaa meidät, lennokas takamies-laituri virnistää.

 

Vakavoiduttuaan Niskanen pukee sanoiksi tunnelmat Lappee-leirissä.

 

– Minä olen ainakin ihan kyllästynyt häviämään Katajalle joka matsissa yli kymmenen pinnaa.

 

Avainpelaajat

 

Kataja

 

  • Jonte Flowers* (196/27): Pisteet 17,1 Levypallot 6,1 Riistot 2,6 Syötöt 2,4
  • Jerald Fields* (201/31): Pisteet 12,9 Levypallot 6,7 Syötöt 2,4 Riistot 1,3 Blokit 1,1
  • Dan Coleman* (206/28): Pisteet 16,3 Levypallot 6,1
  • Johnell Smith* (185/32): Pisteet 12,4 Syötöt 4,9 Levypallot 4,3 Riistot 2,1
  • Petri Virtanen (183/32): Pisteet 12,7 Syötöt 3,8 Levypallot 1,7 Riistot 1,0
  • Antti Kanervo (192/24): Pisteet 13,1 Levypallot 2,6 Syötöt 1,1
  • Sami Lehtoranta (205/33): Pisteet 9,9 Levypallot 3,9 Syötöt 1,8

* vain kolme ulkomaalaispelaajaa voi kuulua pelaavaan kokoonpanoon yhtä aikaa

LrNMKY

 

  • Jason Conley (196/32): Pisteet 22,5 Levypallot 9,8 Syötöt 3,0 Riistot 1,7
  • Matthew Gibson (195/28): Pisteet 20,6 Syötöt 5,4 Levypallot 3,7 Riistot 2,1
  • Greg Logins (201/25): Pisteet 17,5 Levypallot 7,6 Syötöt 1,3
  • Clifton Jones (201/35): Pisteet 6,0 Levypallot 5,9 Syötöt 1,4 Riistot 1,3 Blokit 1,0
  • Antti Niskanen (188/26): Pisteet 6,6 Levypallot 4,2 Syötöt 1,2

 

Otteluaikataulu

 

  • Su 14.4. klo 17:00 Kataja – LrNMKY
  • Ti 16.4. klo 18:30 LrNMKY – Kataja
  • To 18.4. klo 18:30 Kataja – LrNMKY
  • La 20.4. klo 15:15 LrNMKY – Kataja (tarvittaessa)
  • Ma 22.4. klo 18:30 Kataja – LrNMKY (tarvittaessa)

 


 
21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

21.7.2025 16:31 Korisliiga

Vesa Vertio Rytas Vilnan valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.

19.7.2025 10:09 Korisliiga

Laituri Jalen Brooks Vilppaan kolmas amerikkalaisvahvistus

Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.

18.7.2025 11:03 Korisliiga

Innamaalle monivuotinen jatkosopimus Vilppaan kanssa

Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.

11.7.2025 18:42 Pääjuttu

Ze´Rik Onyemasta Vilppaan uusi sentteri

206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.

9.7.2025 09:58 Korisliiga

Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

7.7.2025 11:48 Korisliiga

Laituri Brian Goracke vahvistaa Korihaita

Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

Näytä lisää vastaavia