12.4.2013 Korisliigan runkosarjanelonen Tampereen Pyrinnön sekä viidennen sijan napanneen Kauhajoen Karhun kohtaamiset ovat tällä kaudella olleet kiihkeitä ja tasaisia. Karhun prässäävä, aktiivinen pelityyli on aiheuttanut menestykseen tottuneille tamperelaisille hankaluuksia, mutta Pyrinnön leirissä uskotaan, että omat, tutut täsmäaseet purevat pohjanmaalaisiin.

LaMonte Ulmerin Pyrintö ottaa puolivälierissä mittaa..

..Jussi Eskolasta ja aggressiivisesta Kauhajoen Karhusta.

Karhulla on käytössään kolme amerikkalaista korinaluspelaajaa, Tremaine Ford (kuvassa) on ollut viime aikoina vireessä.

Pyrinnön dynamo Damon Williams kuuluttaa omiltaan kurinalaisuutta. Kuva: Tytti Nuoramo & Kai Kilappa.
Pyrintö on juuri saanut päätökseen uuden aikakautensa ensimmäisen runkosarjakauden Pieti Poikolan nelivuotiskauden, joka toi muassaan kaksi Suomen mestaruutta, päätyttyä.
Pyrinnön päävalmentaja Ville Tuominen, 31, on ajanut ensimmäisellä päävalmentajakaudellaan joukkueeseensa lähes tyystin uuden pelikirjan. Tuomisen kuviot ovat toteutuneet mallikkaasti, sillä runkosarjan neljännen sijan saavuttamisen lisäksi Pyrintö juhli helmikuussa LiigaCupin mestaruutta ja eteni EuroChallengessa parin heiton päähän paikasta 16 parhaan joukossa.
– Hektinen kausihan tämä on ollut. Jos olen laskenut oikein, me olemme pelanneet 52 virallista ottelua tähän asti. Ylä- ja alamäkiä on ollut, ulkomailla on käyty ja cupiakin siinä välissä pelattu, mutta paketti on kasassa ja olemme varmasti sunnuntaina valmiit pelaamaan, Tuominen summailee.
Karhu ja Pyrintö ovat tällä kaudella ottaneet mittaa toisistaan viisi kertaa. Karhu voitti joukkueen neljästä runkosarjakohtaamisesta kolme, mutta LiigaCupin välierässä tamperelaiset hakivat viiden pisteen voiton pohjanmaalaisista.
Pyrinnön leirissä kunnioitus Karhua kohtaan on korkealla, ja pohjanmaalaisten aseet tunnetaan läpikotaisin.
– Yksikään joukkue ei tässä liigassa pelaa niin kovaa kuin Kauhajoen Karhu. Meidän on yritettävä vastata heidän energiaansa. Emme varmasti voita heitä juoksukilpailussa, ja sitäkin tärkeämpää on, että pelaamme yhdessä, liigan syöttökuningas Damon Williams arvioi.
– Kuten valmentajakollegani Ilpo Rantanen totesi, puolustuksemme toimii kyllä hyvin, jos ehdimme sinne asti, Tuominen täydentää osoittaen Williamsin tavoin kunniaa Karhun aggressiiviselle pelityylille.
– Hyökkäyspäässä meidän on otettava hyviä valintoja ja pelattava maltilla. Emme saa päästää Karhua juoksemaan.
Vaikka Pyrinnön ja Karhun keskinäiset ottelut ovat tällä kaudella menneet Karhun hyväksi 3-2, Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara toppuuttelee innokkaimpia.
– Niistä peleistä ei voi vetää johtopäätöksiä. Olemme onnistuneet tällä kaudella hyvin Pyrintöä vastaan, mutta pudotuspelit ovat taas ihan oma maailmansa, Tammivaara huomauttaa.
Karhu pelaa kuluvalla kaudella pudotuspelejä kolmatta kertaa pääsarjahistoriansa aikana. Viimeisenä kahtena keväänä Karhu on tipahtanut puolivälierävaiheessa. Nyt pohjanmaalaisten tavoitteet ovat mitalipeleissä.
– Joukkue on hyvässä kunnossa ja Pyrintö on huippujoukkue, joka sytyttää aina. Olemme valmiit tähän haasteeseen, lupaa Tammivaara.
Tammivaaralla on käytössään tasainen ja tasaväkinen pelaajarotaatio, sekä lisäksi ässä hihassa: Karhun vahvuuteen kuuluu neljä amerikkalaisvahvistusta, joista Tremaine Ford, J’Nathan Bullock ja Haminn Quaintance kärkkyvät paikkaa pelaavasta kokoonpanosta. Neljäs amerikkalaispelaaja Giordan Watson vastaa Ilkka Vuoren kanssa joukkueen pelinjohdosta.
– Meillä on olemassa selkeä järjestelmä, jonka mukaan peluutamme amerikkalaispelaajia, Tammivaara linjaa.
Kiihkeää puolivälieräsarjaa ennakoi myös Karhun nuoreen kaartiin kuuluva takamies Niko Mattila, Tampereen Pyrinnön kasvatti.
– Hienoa päästä pelaamaan vanhan kotiyleisön eteen. Sarjassa tulee varmasti olemaan latausta, ja etenkin minulle vanhana pyrintöläisenä.
Pyrintö
Karhu
* Vain kolme amerikkalaispelaajaa saa olla kokoonpanossa yhtäaikaa
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.