17.10.2022 08:57 Korihaihin täksi kaudeksi siirtyneelle Joni Herralalle tuli 300 runkosarjaottelua täyteen. Kataja Basketin takamies Tuomas Hirvonen puolestaan upotti Korisliiga-uransa 500:nnen onnistuneen kolmen pisteen heiton.

Tuomas Hirvonen on saanut loistavan startin Kataja Basketin paidassa: 14,7 pistettä ja 9 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Kuva: Ville Vuorinen
28-vuotias Joni Herrala aloitti pääsarjauransa ToPossa maaliskuussa 2010 ja menossa on nyt 12. pääsarjakausi. Pisteitä on syntynyt 1039 (ka. 3,5) ja yhden ottelun rekordi on 17 pointsia sekä 10 syöttöä. Liigaseuroja ovat olleet ToPon jälkeen Honka, BC Nokia, Kataja, KTP ja nyt Korihait. Nuorten maaotteluja Herrala pelasi aikanaan 69.
Kun Kataja Basket voitti Lahdessa lauantaina niin voittajien paras pisteissä oli takamies Tuomas Hirvonen. Mutta merkittävämpää oli se, että mies heitti samalla Korisliigan runkosarjassa 500. kolmosensa pussiin. Kouvot-kasvatti Hirvonen on näin kautta aikain 35:s pelaaja, joka on rikkonut puolen tuhannen rajan. Hirvosen yhden ottelun ennätys Korisliigassa on seitsemän onnistunutta kolmosta. 26-vuotias Hirvonen on pelannut 331 runkosarjaottelua 9 pisteen ja 4 koriin johtaneen syötön keskiarvolla.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.