Korismaanantai: Kouvot isännöi vieraspeliputkessa marssivaa Katajaa

9.12.2019 12:14 Studiossa suurennuslasin alla ovat kotijoukkueen David Gonzalvez sekä vieraiden Jarred Ogungbemi-Jackson.

Kouvojen suomalaisrungosta ison osan muodostavat Teemu Knihtinen, Mika Nuolivirta ja Severi Kaukiainen. Kuva: Ville Vuorinen

Korismaanantain lähetys tulee tällä kertaa Kouvolasta Jatke Areenalta, jossa Kouvolan Kouvot saa vieraakseen Joensuun Kataja Basketin. Joukkueet eivät ole vielä tällä kaudella toisiaan lainkaan kohdanneet.

Kouvot on joukkueista sarjataulukossa ylempänä yhdeksällä voitollaan ja kahdeksalla tappiollaan. FIBA Europe Cupin kiireiden takia Kataja on pelannut vasta 15 ottelua Korisliigassa. Joensuulaisilla on voittoja kasassa seitsemän.

Viime viikkoina Kataja on joutunut urakoimaan vieraskentillä. Kouvot-ottelu on joensuulaisille jo viides peräkkäinen matkaottelu. Vielä Kouvolan-reissun jälkeen Katajalla on edessään yksi ottelu vieraissa, Kauhajoella.

Katajan on vieraskiertueen keskellä joutunut tulemaan toimeen myös loukkaantumisten kanssa. Joukkue onkin hävinnyt kaksi edellistä otteluaan. Katajan pelissä energiaa on osaltaan pitänyt yllä pelintekijä Jarred Ogungbemi-Jackson (15,9/5,9/5,1s). Myös tuorein hankinta Earvin Morris (16,8/5,6) on väläytellyt osaamistaan.

– Molemmilla joukkueilla tappiot alla ja parempaa tekemistä vaaditaan. Ottelujen alut ovat olleet meille viime aikoina todella vaikeita, siihen täytyy saada muutos, Katajan päävalmentaja Juha Sten vaatii.

Kouvot hävisi edellisen ottelunsa Lapualla. Kouvojen aktiivisin pelaaja on viime otteluissa ollut monipuolinen Silas Melson (20,3/4,2/2,4s). Myös jo neljättä kauttaan Suomessa pelaava David Gonzalvez (9,2/1,8/3,8s) on noussut ajoittain suureen rooliin.

– Kataja on laadukas joukkue, josta löytyy erinomaisia yksilöitä. Meidän tulee parantaa omaa puolustuspelaamista merkittävästi, mikäli haluamme kilpailla voitosta, Kouvojen käskyttäjä Tuomas Oja kuvailee.

Korismaanantai-lähetys 9.12. kello 18.00 Elisa Viihde: Kouvot–Kataja

  • Studiovieraana Mr. Vilpas, joukkueenjohtaja Keijo Poutiainen.

  • Juontajina Toni Flink ja Saku Mäkynen.
  • Selostamossa Simo Pyöriä ja Jukka Kyöstilä.
  • Suurennuslasin alla Kouvojen David Gonzalvez ja Kataja Basketin Jarred Ogungbemi-Jackson.
  • Kuka onkaan päättyneen viikon Korismaanantain viikon pelaaja ja ketä kelpuutetaan tällä kertaa viikon Allstarsiin?
  • Miltä näyttävät päättyneen viikon komeimmat donkit ja blokit Korisliigassa?
  • Palataan Petteri Koposen huimaan ratkaisuun Saksan liigassa, kuten muihinkin sarjan tapahtumiin. Terveiset tulevat puolestaan Ilari Seppälältä Ranskasta.
 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

Näytä lisää vastaavia