24.5.2018 20:48 Susijengin teräsmies ja Helsinki Seagullsin tukipilari Tuukka Kotti, 37, äänestettiin koripallokauden 2017-18 palkintogaalassa Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustajaksi. Mestaruuden vieneen Karhu Basketin luottotakamies Bojan Sarcevic, 30, pokkasi Korisliigan finaalien MVP-palkinnon ja Jussi Laakso, 41, kaappasi vuoden valmentajan pystin.
Jussi Laakso (vas.) ja Bojan Sarcevic (oik.) palkittiin vuoden valmentajana ja Korisliigan finaalien MVP:na. Johannes Sarekoski (kesk.) vei vuoden erotuomarin palkinnon. Kuva: Ville Vuorinen / Koripalloliitto.
205-senttinen Forssan Koripoikien kasvatti Kotti osoitti iän olevan vain numero, kun hän tukotti runkosarjassa Korisliigan tilastosarakkeita 13,8 pisteen, 9,0 levypallon, 2,7 syötön ja 1,5 riiston ottelukohtaisilla keskiarvoilla upottaen kakkosensa 57,1%, kolmosensa 34,4% ja vapaaheittonsa 79,2% tarkkuudella.
Pronssimitaleihin päättyneissä pudotuspeleissä Kotin tahti kiihtyi entisestään: 16,4 pistettä, 9,4 levypalloa, 4,2 syöttöä ja 1,2 riistoa ottelua kohden (2p 56,4%).
Korisliigan vuoden pelaajaksi Kotti äänestettiin edellisen kerran 2010, jolloin hän edusti Espoon Honkaa. Vuoden puolustuspelaajan palkinnon Kotti pokkasi myös 2014 ja 2016.
Jo kahdettatoista kauttaan Suomessa pelaava bosnialaislähtöinen pelinrakentaja Bojan Sarcevic sai pitkälle uralleen kruunun Suomen mestaruuden ja Korisliigan finaalien MVP:n kiertopalkinnon myötä. Sarcevic oli finaalien kaikki kaikessa ja raatoi kuuden finaaliottelun keskiarvokseen lähes tripla-tuplan: 15,3 pistettä, 8,0 levypalloa, 8,0 syöttöä ja 1,8 riistoa ottelua kohden.
Sarcevic teki mallikasta työtä myös heittotarkkuuksiensa kanssa: kakkoset 53,1%, kolmoset 29,8% ja vapaaheitot 88,9%.
Aiemmalla päävalmentajaurallaan Lappeenrannan Catzin, Helsingin NMKY:n ja Tapiolan Hongan naisten edustusjoukkueita valmentanut Jussi Laakso äänestettiin odotetusti Korisliigan vuoden valmentajaksi.
Laakson ensimmäinen kausi Korisliigassa oli täyspotti, kun Kauhajoen Karhu vei seurahistoriansa ensimmäisen Suomen mestaruuden.
Kauhajoen Karhun kolmas palkittu oli 198-senttinen, 20-vuotias ToPo Juniorien kasvatti Henri Kantonen, joka siirtyi viime kesänä Kouvoista Karhuun. Kantonen palkittiin Korisliigan kehittyneimpänä pelaajana hänen viimeisteltyä mestarijoukkueelle 6,4 pistettä, 2,4 levypalloa ja 1,4 syöttöä ottelua kohden.
Korisliiga-joukkueiden päävalmentajat ja kapteenit palkitsivat vuoden ulkomaalaisvahvistuksena Salon Vilppaan korinaluspelaaja Aaron Jonesin, 24, joka teki pitkän kauden aikana selvää jälkeä kolmen pisteen sekunnin alueella.
206-senttinen Mississippin yliopiston kasvatti rymisteli 15,6 pistettä, 11,1 levypalloa, 2,3 syöttöä, 1,9 blokkia ja 1,0 riistoa ottelua kohden ja murjoi kakkosensa koriin 69,4% tarkkuudella.
Salolaisjoukkueen Susijengi-veteraani Mikko Koivisto palkittiin puolestaan vuoden parhaana kuudentena pelaajana. 194-senttinen, 31-vuotias Koivisto säkitti salolaisille 7,7 pistettä ottelua kohden napsien ohessa 2,0 levypalloa ja jakaen 1,2 syöttöä ottelua kohden. Vantaalaislähtöinen Koivisto pussitti kakkosensa 52,9%, kolmosensa huimalla 41,0% ja vapaaheittonsa 74,4% tarkkuudella.
Korisliigan vuoden tulokaspelaajaksi äänestettiin Espoo Unitedia edustanut 196-senttinen, 21-vuotias Tapiolan Hongan kasvatti Topi Halme. Halme upotti 3,0 pistettä ottelua kohden 43,5% kolmostarkkuudella ja 75,0% vapaaheittotarkkuudella.
Korisliigan vuoden erotuomarin kiertopalkinto matkasi tänä keväänä Johannes Sarekoskelle.
Palkinto |
Palkinnon saaja |
Seura |
16-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjan vuoden pelaaja |
Janette Aarnio |
HNMKY |
16-vuotiaiden poikien SM-sarjan vuoden pelaaja |
Mikko Savolainen |
Sykki |
19-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjan vuoden pelaaja |
Janette Aarnio |
HNMKY |
19-vuotiaiden poikien SM-sarjan vuoden pelaaja |
Jesper Granlund |
Helsinki ROCKS |
Juniorisarjojen lupaava kaukoheittäjä, Kaari-Kainuun Kanuuna |
Janette Aarnio |
HNMKY |
Vuoden pyörätuolikoripalloilija |
Mika Raunu |
Vilpas |
Unified koripallo - vuoden pelaaja |
Matias Nurmi |
Tampereen Pyrintö |
Unified koripallo - vuoden partneri |
Samuli Pajulahti |
Puhu Juniorit |
Vuoden koripallokasvattaja |
Kari Kilpinen |
Tampereen Pyrintö |
Vuoden koripalloteko |
Helsingin NMKY |
|
Pikkusudet-palkinto |
Leppävaaran Pyrintö |
|
Vuoden koripallojohtaja |
Marko Vihiniemi |
Salon Vilpas |
Heikki Tuomala -palkinto |
Pekka Kallio |
Urabasket |
Elämäntyö-palkinto |
Raimo Pehkonen |
EPS / EBT |
Naisten Vapaaheittopalkinto/Koripallosäätiö |
Henna Salomaa |
HyPo |
Miesten Vapaaheittopalkinto/Koripallosäätiö |
Michael Pounds |
KTP |
Vuoden mieskoripalloseniori |
Markku Torkkeli |
TMP |
Vuoden naiskoripalloseniori |
Ülle Järv |
Täydelliset naiset |
Naisten 1 divisioonan vuoden pelaaja |
Laura Saarinen |
ToPo |
Miesten 1 divisioona B:n vuoden pelaaja |
Janne Kinnunen |
Karkkila |
Miesten 1 divisioona A:n vuoden pelaaja |
Mikael Sandberg |
Kristika Turku |
Naisten Korisliigan Fairplay-palkinto, Karénin kannu |
PeKa |
|
Korisliigan Fairplay-palkinto, Framin pytty |
Kauhajoen Karhu |
|
Naisten Korisliigan vuoden erotuomari |
LaTrice Little |
|
Korisliigan vuoden erotuomari |
Johannes Sarekoski |
|
Korisliigan paras toimitsijapöytä |
BC Nokia |
|
Naisten Korisliigan vuoden tulokas |
Sanni Tuomisto |
EBT |
Korisliigan vuoden tulokas |
Topi Halme |
Espoo united |
Naisten Korisliigan vuoden kehittynein pelaaja |
Roosa Kosonen |
Catz |
Korisliigan vuoden kehittynein pelaaja |
Henri Kantonen |
Karhu |
Naisten Korisliigan vuoden ulkomaalaisvahvistus |
Aleigsha Welch |
Catz |
Korisliigan vuoden ulkomaalaisvahvistus |
Aaron Jones |
Salon Vilpas |
Naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja |
Veera Pirttinen |
Catz |
Korisliigan vuoden puolustuspelaaja |
Tuukka Kotti |
Seagulls |
Naisten Korisliiga paras kuudes pelaaja |
Kia Vaalavirta |
Tapiolan Honka |
Korisliigan paras kuudes pelaaja |
Mikko Koivisto |
Salon Vilpas |
Naisten Korisliigan vuoden valmentaja |
Roope Mäkelä |
PeKa |
Korisliigan vuoden valmentaja |
Jussi Laakso |
Karhu |
Naisten Korisliiga finaalien MVP |
Daisha Simmons |
PeKa |
Korisliigan finaalien MVP |
Bojan Sarcevic |
Karhu |
Naisten Korisliigan vuoden pelaaja |
Heta Korpivaara |
Tapiolan Honka |
Korisliigan vuoden pelaaja |
Tuukka Kotti |
Seagulls |
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.
”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.
Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.
Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.
Korihaiden Bojan Sarcevic rikkoi keskiviikkona Loimaalla Korisliigan runkosarjassa 3000 syötön rajan ottelussa Loimaa Bisonsia vastaan.
Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.
Opetus- ja kulttuuriministeriö on ilmoittanut, että se ei peri takaisin vuonna 2021 Korisliiga ja Naisten Korisliiga -seuroille suunnattuja koronatukia.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.
Korisliigan Salon Vilpas on solminut jatkosopimukset Jussi Savolaisen ja Teemu Rannikon kanssa. Päävalmentajana jatkavan Savolaisen sopimus on kaksivuotinen ja aisapari Rannikon jatkopahvi sorvattiin vuoden mittaiseksi.
Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.