9.2.2007 Helsinkiläinen ToPo kärsi kauden toistaiseksi suurimman tappionsa, kun KTP otti Korisliigan ainoassa perjantain pelissä kotonaan suurvoiton lukemin 108-77 (47-35). Voitollaan KTP nousi tasapisteisiin kolmantena olevan Namika Lahden kanssa ja kasvatti eroa viidentenä olevaan ToPoon neljään pisteeseen.
ToPo-voiton myötä KTP:n hyvä vire sai jatkoa, sillä edellisellä kierroksella kotkalaiset katkaisivat tylyyn tyyliin Pyrinnön kahdeksan voiton putken kukistettuaan tamperelaiset vieraissa 117-79-luvuin.
ToPolla on ollut monessa tämän kauden pelissä käynnistysvaikeuksia, jotka ovat jättäneet sen altavastaajaksi. Näin kävi Kotkassakin, kun kotijoukkue karkasi 7-0 -johtoon ja vei saman tien ensimmäisen neljänneksen peräti 31-13 -lukemin.
ToPo ei noussut enää kamppailemaan voitosta, kun se ei päässyt missään vaiheessa kymmentä pistettä lähemmäksi.
KTP:n koko aloitusviisikko heitti kaksinumeroiset pisteet ja Toni Ilmonenkin vielä kuudentena miehenä. Andre Foreman oli 24 pisteellä voittajien tehokkain. Pasi Heinonen heitti 19 pistettä.
ToPosta Alex Wesby keräsi 19 pistettä ja toisen pelinsä ToPossa pelannut Omari Westley 18. ToPon tämän kauden paras pistemies Logi Gunnarsson ei saanut aikaan pistettäkään.
(STT – Koris.net)
Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?