17.11.2008 Kouvot iski tulostaululle Korisliiga-syksyn suurimman voiton, kun se murskasi maanantain ainoassa liigapelissä kotonaan Tampereen Pyrinnön pistein 112-65 (52-30). Peli eteni isäntien tahdissa alusta asti railakkaalla heittopelillä ja tiiviillä puolustuksella.
Pyrintö ei saanut peliään vauhtiin missään vaiheessa ja Kouvot venytti jo kolmannen jakson puolivälissä johtonsa 30 pisteeseen.
Kouvot tulitti kaaren takaa peräti 18 kolmen pisteen koria ja Pyrintökin kymmenen, kun peli lipesi lopussa pelailun puolelle.
- Peli kulki, kun heittopeli onnistui ja puolustukseen löytyi intensiteettiä. Oli helppo olla valmentajana, kun kaikki kymmenen pelaajaa onnistuivat, totesi Kouvojen valmentaja Jukka Toijala.
Kauden kaikki kotipelinsä voittaneen Kouvojen tehokkaimpia olivat Roope Suonio 17 pisteellä, piste-ennätyksensä 16 tehnyt Antti Kanervo sekä samaan lukemaan päässeet Samu Kaaresvirta ja Ronny LeMelle.
– Kouvot pelasi tosi hyvin ja voitti kaikki kaksinkamppailut. Olisi mukava, jos pystyisin sanomaan, miksi olimme tänään näin huonoja, murehti Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
Pyrinnöstä pääsivät yli kymmenen pisteen vain Chris Hester 13:lla ja Aleksi Huuskonen 11 pisteellä. Huuskonen on upottanut neljässä viime pelissä kaikki 12 kolmen pisteen heittoaan.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.