28.11.2004 Namika Lahti otti täpärän kotivoiton Kouvolan Kouvoista koripallon Sparliigan sunnuntaikierroksella. Viime kevään finalistien tasainen ottelu päättyi Lahden 75-73 (45-43) voittoon.
Joukkueet kohtasivat jo toistamiseen tämän kauden sarjassa, kun ensimmäinen peli lokakuun sarja-avauksena meni 11 pisteellä Kouvojen nimiin. Kaksi edellistä peliään hävinneen Namikan voitonratkaisijaksi nousi loppusummerin soidessa kahden pisteen korin heittänyt Monte Cummings. Hän oli 30 pisteellä myös isäntien tehokkain.
Kouvot aloitti vahvasti tehden jo ensimmäisellä neljänneksellä 33 pistettä, mutta Namikan prässipuolustus Ilkka Vuoren, Mikko Kyrön ja Ville Mäkäläisen hiostamana hyydytti vähitellen vierasjoukkueen. Kouvoista Anssi Kinnaslampi heitti 24 ja Paul Jesinskis 15 pistettä.
Vantaan Pussihukat käytti hyväkseen Joensuun Katajan rampautumista hakemalla Joensuusta 84-94 (38-51) voiton. Vieraat pohjustivat voittonsa jo ensimmäisellä neljänneksellä viemällä sen selvästi 28-10.
Kotijoukkueelta puuttui kaksi ratkaisupelaajaa, nivusvammainen Llewellyn Smalley ja nilkkansa loukannut Jyri Lehtonen ja se näkyi isäntien pelissä. Katajalta löytyi silti täysi viisikko kaksinumeroiset pisteet heittäneitä pelureita, joista yllättäjäksi nousi kauden ennätyspisteensä 17 heittänyt Ville Vesala. John Green teki 15 ja Sami Laaksonen sekä Petri Jaakkola kumpikin 14 pistettä.
Yhdeksän päivän pelitauon pitäneen PuHun voittoa rakensivat Marckell Patterson 27 pisteellä, Martti Kuisma 23:lla ja Phil Hickey 18 pisteellä.
Sarjajohtaja Lappeenrannan NMKY venytti peräkkäisten voittojen sarjansa kuuden pelin mittaiseksi hakemalla voiton Äänekoskelta. Sarjajumbo Huima pystyi kuitenkin antamaan kohtuullisen hyvän vastuksen kärkijoukkueelle häviämällä vain seitsemän pisteen erolla 83-90 (42-53) lukemin.
Pasi Riihelä oli 27 pisteellään jälleen voittajien paras pistemies ja kymmenellä levypallollaankin ykkönen. Matthew Williams nakutti 20 ja Chanan Colman 15 pistettä.
Huimasta Harry Harrison keräsi tehot 23/11. Timo Naukkarinen heitti 18 pistettä.
(STT)
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.