Kouvot haki vierasvoiton Helsingistä – ”Meillä oli aika vaiherikas alkukausi”

23.11.2018 20:55 Vajaamiehinen Pyrintö piti vaisusti esiintyneen Kobrat takanaan.

Pyrinnön Kenneth Manigault jatkoi loistavaa marraskuutaan Kobria vastaan. Kuva: Ville Vuorinen

Kouvolan Kouvot katkaisi kahden ottelun tappioputkensa Helsingissä ja pääsi maaottelutauolle voittoisissa tunnelmissa. Seagulls kaatui vierasjoukkueen käsittelyssä koriluvuin 74–88 (36–40).

– Otimme paljon tärkeitä stoppeja etenkin toisella puoliajalla. Erittäin hyvä voitto, Kouvojen takapelaaja Severi Kaukiainen (8/1) iloitsi.

Kouvot vei ottelua oikeastaan alusta loppuun. Vierasjoukkue voitti jokaisen neljänneksen.

Kouvojen paras pelaaja oli Brian Asbury, joka kokosi tilastoihinsa 22 pistettä ja yhdeksän levypalloa. Pelintekijä Tuomas Hirvonen (14/4/8s) loi puolestaan joukkuetovereilleen jatkuvasti mahdollisuuksia korintekoon.

Seagullsin pirtein oli jälleen Chris Ortiz (19/4). Helsinkiläisjoukkueen tuorein hankinta Jalen Jackson takoi vajaassa 20 minuutissa 12 pistettä.

Molemmilla joukkueilla on nyt edessään maaottelutauko. Kouvojen pelaajille tauko ei kuitenkaan varsinaisesti tarkoita lepoa.

– Treeniä on luvassa ja vähän siinä sivussa armeijaakin itselle. Lisäksi ykkösdivisioonassa tulee pelejä viikonloppuisin meille osalle, Kaukiainen luetteli tauon tehtävälistaa.

Seagullsilla on kasassa yhdeksästä ottelusta kolme voittoa. Kouvolla voittoja on viisi 11 ottelusta.

– Meillä oli aika vaiherikas alkukausi, on ollut pelaajistossa vaihdoksia ja paljon eri syistä poissaoloja. On kuitenkin katsottava isoa kuvaa. Meidän tarkoitus on kehittää pelaajia ja antaa vastuuta. Myös joukkueen pelaamisessa on nähtävissä hiljalleen hyviä merkkejä, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen totesi.

Ottelutilasto

Pyrintö ei antanut Kobrille mahdollisuuksia yllätykseen

Tampereen Pyrintö selätti pelaajamateriaalinsa ongelmat ja kaatoi lopulta melko vaivattomasti Pyynikillä vierailleen Lapuan Kobrat 95–87 (43–39).

Pyrinnön riveistä oli sivussa peräti viisi kotimaista pelaajaa: Joonas Caven, Antero Lehto, Osku Heinonen, Ville Haapoja sekä Lassi Kilpinen. Siitä huolimatta kotijoukkue vei heti alussa ottelua mielin määrin.

– Hyvä fiilis, että voitettiin tämän viikon vaikeuksien ja kaikkien poissaolojen jälkeen. Nyt pääsemme tauolle vähän parantelemaan loukkaantuneita ja kehittämään samalla omaa pelaamistamme, Pyrintö-luotsi Sami Toiviainen iloitsi.

Toisella neljänneksellä Kobrat taisteli lähinnä Khalil Smallin (32/7) yksilösuorituksilla puoliajalle neljän pisteen päähän. Myös Panu Peltokangas (11/8) oli lapualaisjoukkueen riveistä läpi kamppailun erinomainen molemmissa päissä kenttää.

Ottelun toinen puolisko oli Pyrinnön hyppysissä alusta loppuun. Kobrat ei saanut kunnollista kirivaihdetta päälle, kun kotijoukkue teki tasaiseen tahtiin kovin helppoja koreja.

Pyrinnön kotivoiton takeena toimi loistavasti esiintynyt amerikkalaisnelikko: Kenneth Manigault (28/9), Eron Harris (22/5), Jaylon Tate (18/6/15s) sekä Kenneth Johnson Jr. (12/14).

Kobrien päävalmentaja Lars Ekström totesi, että ensi viikolla Lapualle saapuu uusi ulkomaalaisvahvistus loukkaantuneen Michael Morsellin tilalle.

– Lähellä on, että uusi mies olisi ensi viikon alussa Suomessa. Tiedotamme asiasta, kun kaikki on varmaa, Ekström lupasi.

Pyrinnön kausi jatkuu 7. joulukuuta kotiparketilla Joensuun Kataja Basketia vastaan. Samana päivän Kobrat toivottaa Lapualle tervetulleeksi sarjakärki Salon Vilppaan.

Ottelutilasto

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia