Kouvot ja Ura A-poikien finaaleihin, A-tytöt ja B-tytöt aloittivat myös taipaleensa SM-mitaleista

6.4.2014 Nuorten SM-välierät pyörähtivät käyntiin viikonloppuna, kun A-pojat, A-tytöt ja B-tytöt aloittivat kamppailunsa SM-mitaleista. Jokaisella kolmella ikäluokalla oli sekä lauantaina että sunnuntaina koti- ja vieraspelit. B-poikien SM-välierät eivät ole vielä alkaneet.

Kouvojen Alexander Madsen kuului A-poikien onnistujiin SM-välierissä...

... kun taas WB/Capitals II:n Sandra Karsten erottui edukseen A-tytöissä. Kuvat: Kai Kilappa & Tuomas Venhola.

A-pojissa Kouvot ja Ura Basket menivät molemmat altavastaajina A-poikien SM-finaaleihin. Kouvolalaiset veivät Namika Lahti Junioreita lauantaina 61-67 (35-28) ja sunnuntaina 68-48 (37-26).


Lauantaipelissä Kouvojen Korisliiga-pelaajat Tuomas Hirvonen (23/3/6 syöttöä) ja Alexander Madsen (17/11) saivat loistavaa tukea neljä kolmosta upottaneelta Valtteri Leinolta (14/6). Lahden pistenikkari oli Juho-Matti Henttonen (16/7).

Sunnuntaivoitossa kunnostautuivat jälleen Hirvonen (27/8/5 syöttöä) ja Madsen (15/14/9 torjuntaa). Namikalta Henttonen (15/5) ja Vili Suntinen (12/2) pääsivät kaksinumeroisille pistelukemille.

Kaarinalainen Ura taas kellisti runkosarjan voittaneen PuHun kahdesti: lauantaina lopputuloksella 69-84 (40-32) ja sunnuntaina 64-58 (31-22).

Ensimmäisessä ottelussa Riku Laine (34/10) naulasi kuusi kolmosta ja Erkka Lahti (14/10/5 syöttöä) keräsi tupla-tuplan Uralle. Fiifi Aidoo (19/5) oli vantaalaisten ykkönen.

Toisessa ottelussa Laine (17/5) ja Lahti (10/10) jatkoivat hyviä otteitaan, kuten myös PuHun Aidoo (23/11).

 

Lisätietoja: A-poikien SM-sarja



A-tytöissä välieräsarjat tasoissa


A-tyttöjen välierissä ottelusarjat Catz – Honka Akatemia ja WB/Capitals I – WB/Capitals II ovat viikonlopun jälkeen molemmat tilanteessa 1-1.

Catz vei kotiottelunsa 57-53 (26-25) ja Honka omansa 60-51 (26-22). Ensimmäinen ottelu eteni jatkoajalle Hongan Taru Pekkalan (12/6) tasoittaessa pelin vapaaheittoviivalta. Jatkoajan ratkaisijaksi nousi lappeenrantalaisten Veera Pirttinen (14/1), joka naulasi viisi pistettä bonusajalla.

Toisessa ottelussa kotijoukkue Honka sai onnistumisia laajalta rintamalta, mutta pelin ykköseksi nousi Minna Mali, joka heitti 11 pistettä. Lotta Hämäläinen (13/11) keräsi Catzin tyylipisteet.

WB/Capitalsin keskinäisissä otteluissa kakkonen oli kovempi ensimmäisessä kohtaamisessa pistein 47-55 (26-19), mutta toisessa ykkönen tasoitti ottelusarjan lopputuloksella 43-76 (39-28).

Lauantaina kakkosen Sandra Karsten (16/11) oli hurjalla päällä, kun taas sunnuntaina ykköseltä loistivat Janniina Salminen (17/4/5 riistoa), Moona Hämäläinen (12/9) ja Ninni Salmi (12/6).

Catzin ja Hongan ratkaiseva välierä pelataan tiistaina, kun taas WB/Capitalsin välinen ottelu keskiviikkona.

 

Lisätietoja: A-tyttöjen SM-sarja



HNMKY/KaPo B-tyttöjen finaaleihin, Honka I ja ToPo tasoissa


B-tyttöjen välierissä runkosarjan voittaja HNMKY/KaPo oli kahdesti Peli-Karhuja etevämpi edeten B-tyttöjen SM-finaaliin. Ensimmäinen peli päättyi ylivoimaisesti 68-27 (24-12), mutta jälkimmäinen oli tiukempi 50-64 (37-29).

HNMKY/KaPolta Nenna Lindström (21/4/7 riistoa) loisti ensimmäisessä ottelussa Sofia Rajalan (17/11) kanssa. Toisessa Lindström (18/7/ riistoa) oli jälleen joukkueensa pisteykkönen, mutta sai erinomaisen vastuksen PeKan Matilda Mässelistä (17/13).

Toisessa välieräparissa Tapiolan Honka I vei ToPoa lauantaina 41-51 (27-20), mutta sunnuntaina ToPo veti pidemmän korren pistein 43-51 (26-24).

Ensimmäisessä ottelussa korkeimman pistemäärän Hongalta teki Vilma Pöyry (11/2) ja ToPolta Ella Kolehmainen (12/4). Jälkimmäisessä ottelussa ToPon pistenaiseksi kohosi Ella Jormakka (13/2), kun taas Hongalta Kia Vaalavirta ja Elisa Sinerkari tekivät 10 pistettä.

ToPo ja Honka pelaavat kolmannen ottelun tiistaina Munkkiniemen Yhteiskoululla.

 

Lisätietoja: B-tyttöjen SM-sarja

Asiat

 
13.7.2025 23:45 Sudenpennut

Suomen alle 18-vuotiaat tytöt taistelivat upeasti EM-finaalissa - loistavasta turnauksesta palkinnoksi EM-hopea

Alle 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue pelasi myöhään sunnuntai-iltana La Palmassa Euroopan mestaruudesta Espanjaa vastaan. Mestaruuden vei tällä kertaa Espanja (81-72), mutta Suomi ei päästänyt vastustajaa helpolla. Sudenpennuille tämä oli erittäin onnistunut turnaus, koska saavutuksena on kautta aikain ensimmäinen mitali EM-tasolla tässä ikäluokassa. Täten tuloksesta voi olla ylpeä.

12.7.2025 21:03 Sudenpennut

Historiaa tehtiin jälleen - alle 18-vuotiaat tytöt EM-finaaliin

Tyttöjen alle 18-vuotiaiden eli WU18-maajoukkueen EM-kisat jatkuivat upeasti. Suomi voitti välierässä Belgian 77 - 69 ja pääsee täten finaaliin taistelemaan Euroopan mestaruudesta.

12.7.2025 21:02 Universiadit

Naisten universiadijoukkue päihitti Saksan kesäuniversiadikenraalissaan

Ensi viikolla alkaviin kesäuniversiadeihin valmistautuva Suomen naisten universiadimaajoukkue voitti Saksan Urhea-hallissa pelatussa valmistavassa maaottelussa 83-67 (40-29). Suomea kannustamaan oli saapunut mukavat 806 katsojaa.

11.7.2025 19:10 Universiadit

Latvia makseli kalavelkoja miesten universiadijoukkueelle

Latviassa leireilevä Suomen miesten universiadimaajoukkue joutui perjantai-iltapäivänä taipumaan edellispäivän tappiostaan sisuuntuneelle Latvian haastajamaajoukkueelle. Revanssihenkinen, energinen Latvia kasvatti kolmannella jaksolla eron yli kymmenen pisteen ja kuittasi lopulta taululle 93–72 (44–38) -päätöslukemat.

11.7.2025 18:42 Pääjuttu

Ze´Rik Onyemasta Vilppaan uusi sentteri

206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.

10.7.2025 19:34 Sudenpennut

Historiallinen hetki: Suomen alle 18-vuotiaat tytöt EM‑mitalipeleissä – ensimmäistä kertaa koskaan!

Tyttöjen alle 18-vuotiaiden eli WU18-maajoukkueen EM-kisat jatkuivat tänään La Palmassa. Suomi jatkoi väkeviä otteitaan turnauksessa voittamalla puolivälierissä Montenegron 64-52. Kyseessä on neljäs kerta kautta aikain, kun Suomi on juniorien EM-kisojen neljän parhaan joukossa. Seuraavaksi vuorossa on EM-välierä.

10.7.2025 19:30 Universiadit

Miesten universiadijoukkue karkasi Latvialta kolmannella jaksolla

Suomen miesten universiadimaajoukkue pelasi kesän ensimmäisen maaottelunsa torstaina Latvian haastajamaajoukkuetta vastaan Riiassa. Suomi sai kolmannen jakson alussa puolustuksensa kuntoon ja latoi nopeilla vastahyökkäyksillä taululle 13–0-lukemat, joista Latvia ei enää toennut. Ottelu päätyi Suomen 75–88 (37–39) -voittoon.

10.7.2025 11:27 Susijengi

Mikko Larkas Trefl Sopotin päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksella

Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.

10.7.2025 10:06 Universiadit

Naisten universiadimaajoukkue kohtaa Saksan Urhea-hallissa lauantaina

Suomen naisten universiadimaajoukkue pelaa perjantaina ja lauantaina Saksaa vastaan Helsingin Urhea-hallissa. Perjantain ottelu pelataan suljetuin ovin, mutta lauantaina 12.7. klo 17:00 sisäänpääsy otteluun on maksuton.

10.7.2025 10:00 Susijengi

Montenegro Tampereen EM-alkulohkoon väkivahvan Vucevicin johdolla

Montenegro on nimennyt peräti 25 hengen vahvuisen maajoukkueryhmän alkaneeseen EM-kisakesään. Päävalmentaja Bosko Radovicin komentaman joukkueen ylivoimainen ykkösnimi on kahdessa NBA:n All Star -ottelussa pelannut, Lauri Markkasen Chicago Bulls-aikojen joukkuetoveri Nikola Vucevic.

Näytä lisää vastaavia