15.3.2022 20:54 Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa voiton haki tänään Kouvot. Alemmassa puolestaan Lahti Basketball.

Makuach Maluach oli pistetuulella. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa käy kova kuhina, vaikka Kauhajoki onkin edelleen kuin omassa sarjassaan paluupaikalla. Toista sijaa pitävä Kouvot tähyilee kuitenkin uhkaavasti sarjakärjen perään – erityisesti nyt, kun joukkue taivutti neljättä sijaa pitävän KTP-Basketin reippaalla erolla 106–74.
Korinteon erikoismiehenä Kouvojen kokoonpanossa nähtiin australialaisvahvistus Makuach Maluach, joka taiteili tauluun 23 pistettä, kahdeksan levypalloa ja viisi koriin johtavaa syöttöä. Erinomaisena tutkaparina työskenteli kotimainen korinalusjyrä Hannes Pöllä, jolle merkittiin 17 pistettä ja yhdeksän levypalloa.
Kouvojen pelitilanneheitot osuivat merkittävästi KTP:tä paremmin, ja se omalta osaltaan ratkaisi tällä kertaa ottelun. Levypalloissa molemmat joukkueet pärjäsivät nimittäin yhtä hyvin. KTP saalisti ottelussa peräti 24 hyökkäyslevypalloa siitäkin huolimatta, että voiton vei selkeästi Kouvot.
– No, hyökkäyslevypalloja on toki enemmän tarjolla silloin, kun joukkue heittää yli 50 kertaa ohi. Mutta oli siinä meillä silti parannettavaa. Joukkueemme rakenne on sellainen, että meillä ei ole kovin kookas kokoonpano laitahyökkääjien osalta, kun taas KTP:llä on, kommentoi Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen.
KTP:n kovimmat tilastonikkarit ottelussa olivat Urald King 15 pisteellä ja kuudella levypallolla sekä Remu Raitanen 14 pisteellä ja yhdeksällä levypallolla.
Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball juhli pitkästä aikaa voittoa. Kotikentällään pelannut Lahti taivutti Bisons Loimaan luvuin 86–70.
Tilastotehtailusta voitto-ottelussa vastasivat ensisijaisesti Antonio Ballard ja Chris Clarke. Ballard keräili nimiinsä 20 pistettä, kymmenen levypalloa ja kolme syöttöä, kun taas Clarke lisäsi pinoon 16 pistettä sekä pyöreät kymmenen kappaletta sekä levypalloja että syöttöjä. Suoritus oli jopa merkkitapaus.
– On kunnia olla tekemässä seurahistorian ensimmäistä triplatuplaa Korisliigassa. Tulimme peliin oikealla asenteella ja toteutimme pelisuunnitelmaa hyvin koko matsin ajan. Varsinkin puolustuksemme joukkueena toimi, Clarke totesi.
Bisons puolella merkinnöistä vastasi etunenässä C.J. Jackson Jr, jolle kirjattiin 17 pistettä, kymmenen levypalloa ja kolme syöttöä.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.