Kouvottaret ja ToPo etenivät välieriin – Peli-Karhut voiton päässä jatkopaikasta

27.3.2024 20:42 Naisten Korisliigan ensimmäiset välieräjoukkueet ovat selvillä, kun Kouvottaret ja ToPo etenivät välieriin otteluvoitoin 3-0. Illan kolmas voittaja Peli-Karhut siirtyi johtoon ottelusarjassa Vimpeliä vastaan.

Shaiquel McGruder ja Kouvottaret leimasivat lippunsa välieriin. Kuva: Ville Vuorinen

Kouvottaret mitalipeleihin

Kouvottaret eteni välieriin, kun se kaatoi Hongan suoraan otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Kouvottarille Espoossa 84-76.

Ottelusarjan vahvasti aloittanut vierasjoukkue aloitti myös tämän päivän ottelun vahvasti. Ensimmäisellä jaksolla joukkue onnistui erityisesti hyökkäyspäässä ja vei sen nimiinsä 26-16. Puoliajalle mentäessä vierasjohto oli 15 pistettä.

Honka heräsi taisteluun kolmannella jaksolla ja kavensi johdon viiteen pisteeseen. Viimeisellä kympillä emännät nousivat vielä rinnalle, mutta viimeisillä minuuteilla Kouvottaret oli parempi ja varmisti paikan välierissä.

Shaiquel McGruder urakoi täydet 40 minuuttia. Hänelle kirjattiin 20 pistettä ja viisi levypalloa. Doniyah Cliney 20/13/6 koriin johtanutta syöttöä teki tupla-tuplan. Cierra Walker pussitti Hongalle 20 pistettä.

Ottelutilasto

ToPo tyylipuhtaasti välieriin

Torpan Pojat eteni mitalipeleihin otteluvoitoin 3-0. Myös sarjan kolmas ottelu päättyi selvästi runkosarjan voittajille 90-46.

ToPo otti ottelun hallintaansa kotikentällä heti ensimmäisellä jaksolla, joka merkittiin heille 26-13. Vielä ennen puoliaikaa johto kasvoi 18 pisteeseen.

Ottelun ratkaisu nähtiin viimeistään kolmannella jaksolla, jonka aikana emännät pitivät HBA:n kuudessa pisteessä. Toisella puoliajalla ToPo:n johto kasvoi suurimmillaan 48 pisteeseen eikä paremmasta joukkueesta jäänyt epäselvyyttä.

Carmen Tyson-Thomasin heittokäsi oli kuumana. Hänelle kirjattiin 36 pistettä ja yhdeksän levypalloa. Ilmar’I Thomas pussitti 24 pistettä. Lilli Onnela teki vieraille 12 pistettä.

Ottelutilasto

Vahva loppu johdatti PeKa:n voiton päähän välieristä

Kotkan Peli-Karhujen ja Vimpelin Vedon välisessä ottelusarjassa kotiedulla on ollut suuri merkitys. Kaikki kolme ottelua ovat päättyneet kotijoukkueiden voittoihin. Tänään PeKa oli parempi 78-63.

Kapealla kokoonpanolla otteluun lähtenyt ViVe haastoi PeKaa vahvasti ensimmäisen puoliajan aikana. Isoja eroja ei nähty ja puoliajalla kotijohto oli viisi pistettä.

Myös kolmas jakso oli tasainen. PeKa pääsi viimeiselle kympille seitsemän pisteen johdossa. Kun Peli-Karhujen ottelun loppu oli vahva, pääsi joukkue juhlimaan voittoa. Kotkalaisilla on mahdollisuus edetä välieriin perjantaina Vimpelissä.

Randi Brown kuritti vierasjoukkuetta 29 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Myös Da’Nasia Hood 14/13 ylsi tupla-tuplaan. Sirena Tuitele heitti ViVe:lle 17 pistettä ja keräsi 12 levypalloa.

Ottelutilasto

 
22.7.2025 10:53 Pääjuttu

Delanie Crawford Peli-Karhuihin

Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.

19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

16.7.2025 15:34 Naisten Korisliiga

Lotta Vesiluoma palaa Naisten Korisliigaan ToPon paidassa

ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.

15.7.2025 09:11 Naisten Korisliiga

Raiana Brown Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.

8.7.2025 12:18 Naisten Korisliiga

Tayanna Jones Bell Kouvottarien ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.

14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

Näytä lisää vastaavia