15.4.2013 Neljäskin Korisliigan puolivälieräavauksista päättyi kotivoittoon, kun KTP peittosi Kouvolan Kouvot kotonaan Kotkan Steveco Areenalla maanantaina lukemin 87–83 (37–35). Kouvot hallitsi peliä kolmannella jaksolla ja piinasi kotijoukkuetta viime sekunneille asti, mutta KTP nosteli ratkaisevat korit hyökkäyslevypalloista ja sinetöi pelin Devonne Gilesin vapaaheitoilla.
Devonne Giles sinetöi KTP:n ensimmäisen puolivälierävoiton vapaaheittoviivalta.
Sefton Barrett nautiskeli playoff-avauksen tunnelmasta täysin rinnoin. Kuvat: Matti O. Koskinen & Kai Kilappa.
Alkuhermostuneisuutensa karistettuaan Kymenlaakson paikallisvastustajat pelasivat 1,135-päisen Steveco Areenan yleisön todistaessa kovatasoisen ja intensiivisen huippukoripallo-ottelun, jonka voitto roikkui ilmassa molemmille joukkueille loppuun asti.
Kouvot sai hetkeksi yliotteen pelistä kolmannen jakson lopussa. Kouvolalaiset upottivat jakson aikana kahden pisteen heittonsa 11/12 ja siirtyivät Gilberto Clavellin onnistumisilla parhaimmillaan 59–64-johtoon. Clavell ajautui kuitenkin neljännen jakson alussa virhevaikeuksiin, jolloin Bojan Sarcevic ja Antwine Williams palauttivat kolmosillaan johdon kotkalaisille.
Clavellin istuessa vaihdossa iskivät kotkalaiset sutena hyökkäyslevypalloihin ja siirtyivät minuutti ennen loppua ratkaisevan tuntuisesti 82–76-johtoon. Chris Hester nosti kuitenkin perättäisillä onnistumisillaan Kouvot heiton päähän, ja Antto Nikkariselle avautui mahdollisuus tasoittaa peli vapaaheittoviivalta.
Nikkarisen vapaaheitot pomppasivat kuitenkin raudoista ulos ja Devonne Giles sinetöi KTP:n neljän pisteen voiton vapaaheittoviivalta.
– Vastustaja pääsi toisella puoliajalla muutamaan otteeseen liian lähelle koria ja sai sieltä helppoja pisteitä. Saimme kuitenkin neljännellä jaksolla hyökkäyslevypalloista tarvittavat korit, ja otteluvoitot ovat nyt 1-0, KTP:n päävalmentaja Sami Toiviainen mietiskeli.
Ottelun levypallot peräti 44–29 vieneen KTP:n parhaat olivat Sefton Barrett (23/13/2 blokkia), Devonne Giles (20/11), peräti kuusi hyökkäyslevypalloa vienyt Timo Heinonen (14/10) sekä Antto Nikkarisen päällystakkina häärinyt Antwine Williams (11/4/4 syöttöä).
Kouvoista Chris Hester (32/7) pelasi yhden kauden parhaista otteluistaan. Myös Gilberto Clavell (20/6), Antto Nikkarinen (11/2/5 syöttöä) ja Samuli Vanttaja (10/6) onnistuivat tahoillaan.
Joukkueet kohtaavat seuraavan kerran keskiviikkona Kouvolan Mansikka-aholla.
(Basket.fi)
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.