KTP-Basket testaa kahta ulkomaalaispelaajaa Ukko-Munkki Cupissa

2.9.2005 KTP-Basket testaa parhaillaan kahta ulkomaalaispelaajaa, joista Zakee Wadood on amerikkalainen ja Sarunas Skadas on liettualaispelaaja, jolla on myös Yhdysvaltojen passi.

199-senttinen Zakee Wadood saapui Suomeen torstaina ja osallistui jo joukkueen iltaharjoituksiin. Wadood on pelannut East Tennesee Staten yliopistossa. Samaan konferenssiin kuuluu Jouni Ehon muutama vuosi sitten edustama Davidson.

Wadood valittiin viimeisenä vuotenaan konferenssin vuoden pelaajaksi. Kyseisellä kaudella Zakee tilastoi 14,8 pistettä, 8,0 levypalloa, 2,1 blokkia ja 2,8 riistoa.  Tällä suorituksella Zakee ylettyi koko NCAA:n yliopistosarjassa riistotilaston neljännelle sijalle, ja vuotta aiemmin hän oli koko yliopistosarjan toiseksi kovin pallorosvo 3,2 riistolla ottelua kohden.

Wadood tunnetaan kovana taistelijana kentän molemmissa päissä. Viime vuonna Wadood pelasi Espanjan LEB liigaa Ourensen joukkueessa. LEB:ssä syntyivät tilastot 9,4 pistettä, 4,1 levypalloa.

Sarunas Skadas pelasi viime kaudella Viron pääsarjassa, jossa hänet nimettiin myös maan tähdistöotteluun. 206-senttinen korinaluspelaaja tilastoi 12.1 pistettä, 8.7 levypalloa ja 1,2 torjuntaa ottelua kohden. Baltian liigassa 12 ottelussa vastaavat lukemat olivat 16.5 pistettä, 10.8 levypalloa ja kolme riistoa.

Vuonna 1981 syntynyt Skadas valmistui Lewisin yliopistosta vuonna 2004. Skadasta pidetään hyvänä levypallo- ja korin aluspelaajana.

Vahvistusten ensiesiintyminen KTP:n pelipaidassa tapahtuu viikonloppuna Ukko-Munkki Cupissa, jossa KTP kohtaa lauantaina nousijajoukkue ToPon.

KTP on myös solminut sopimukset omien junioreiden Milos Doprasin, Mikko-Petteri Järvisen ja Ville Strengin kanssa. Lisäksi joukkuetta täydennetään tarvittaessa omista A-junioreista kauden aikana.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

Näytä lisää vastaavia