27.4.2013 Kotkalainen KTP-Basket ja loimaalainen Nilan Bisons hakivat lauantaina toiset perättäiset välierävoittonsa. KTP lietsoi runsaslukuisen kotkalaisyleisön hurmokseen hakemalla viime minuuttien taistelukoreilla 90–84 (39–39)-voiton Joensuun Katajasta, ja tasaisesti koko miehistöltään tehoja saanut Bisons pysäytti Karhun loppurynnistyksen matkallaan 90–93 (39–44)-voittoon.

KTP:n hahmoihin kuuluivat lauantaina Michael Pounds..

..ja Timo Heinonen, kun kotkalaiset hakivat finaalipaikan katkolle.

Kimmo Muurisen panos oli hurja, kun Bisons siirtyi voiton päähän finaaleista. Kuvat: Kai Kilappa & Tytti Nuoramo.
Joensuun Kataja esiintyi lauantaina Kotkan Steveco Areenalla merkittävästi torstain välieräavausta pirteämmin ja huolellisemmin, mutta joensuulaisten lisäpuristus ei kuitenkaan ollut riittävä.
Kataja pääsi kuskin paikalle toisessa välieräottelussa vain pariin otteeseen. Ensiksi kolmannen jakson lopussa, kun Vesa Mäkäläisen puolustus synnytti joensuulaisille muutaman puolinopean hyökkäyksen, ja toisen kerran neljännen jakson alussa, jolloin Kataja puuroutti hetkeksi kotkalaishyökkäyksen ja nousi yhdeksän pisteen takamatkalta pisteen johtoon.
Ratkaisuhetkillä KTP:n valkovihreistä riveistä nousi kuitenkin sankari toisensa jälkeen. Michael Pounds säkitti seitsemän pistettä viimeisen kuuden minuutin aikana ja niittasi ottelun KTP:n vaihtopenkin edestä heitetyllä kolmosellaan 49 sekuntia ennen loppua. Timo Heinonen tippaili roskapalloista lukuisia vapauttavia koreja ja Sefton Barrett käytti KTP:n jo viiden pisteen johdossa, kun peliä oli pelaamatta runsas minuutti.
1,376-päinen kotkalaiskatsomo nousi seisaalleen osoittamaan suosiotaan, kun KTP sinetöi kuuden pisteen voittonsa Barrettin ja Bojan Sarcevicin vapaaheitoilla ja nousi voiton päähän ensimmäisestä finaalipaikastaan 19 vuoteen.
– Meillä ei ollut tänään asiat niin hyvin hallussa puolustuspäässä kuin ekassa matsissa. Hyökkäyksemmekin meni pari kertaa seisoskeluksi, mutta olen todella tyytyväinen siihen, että emme jääneet jumittamaan vaan tulimme aina vaikeiden hetkien jälkeen pelin mukaan, KTP:n päävalmentaja Sami Toiviainen mietti.
– Nämä ovat henkisesti todella vahvoja jätkiä. Ei minun tarvinnut hirveästi aikalisillä ruveta paasaamaan, vaan ennemminkin kertailtiin pikku yksityiskohtia. Haimme lopulla yksittäisiä levypalloja ja hustle-palloja isompien jätkien edestä. Näillä pikku jutuilla on tapana ratkaista nämä pelit.
KTP:n taistelun ilmentymä Timo Heinonen (20/3) oli läpi pelin tasaisen vahva. Sefton Barrett (18/3/3 riistoa/2 blokkia) pääsi irti neljännellä jaksolla ja Devonne Giles (16/10/3 syöttöä) jatkoi joensuulaispuolustuksen turhauttamista korin alla.
Lopulta kuitenkin jokainen kentällä käynyt KTP:n pelaaja kunnostautui. Michael Pounds (10/3) upotti hurmoskoreja ja taisteli irtopalloja kotkalaisille, Antwine Williams (5/3) paimensi Johnell Smithiä ja Petri Virtasta hyvin ja Bojan Sarcevic (15/5/5 syöttöä) johti peliä maltilla. Selkävaivoista kärsinyt Jukka Matinen (6/2) pelasi vajaan kymmenminuuttisensa pirteästi.
Katajasta Dan Coleman (24/1) pelasi aggressiivisesti ja rohkeasti. Jonte Flowers (18/7) ja Johnell Smith (18/3/4 syöttöä) onnistuivat hetkittäin.
Välieräsarjan kolmas osaottelu pelataan Joensuussa Mehtimäen Jäähallilla maanantaina.
Hallitseva mestari Nilan Bisons osoitti jälleen henkisen kanttinsa kestävyyden, kun 1,011 kotikatsojan tukema Kauhajoen Karhu pakotti loimaalaiset ahtaalle Pohjanmaalla toisessa välieräottelussa.
Kauhajoen hiidenpata kiehui ja hallin lämpötila nousi hellelukemiin, kun Karhu mylläsi kolmannella jaksolla 30 pistettä ja kipusi puoliajan viiden pisteen tappiolukemista parhaimmillaan neljän pisteen johtoon.
Bisons kuitenkin pysäytti Karhun rynnistyksen jo ennen kuin se ehti kunnolla alkaa. Mikko Koiviston ja Jeb Iveyn perättäiset kolmoset kasvattivat loimaalaisjohdon yhdeksään pisteeseen neljännen jakson puolivälissä, jonka jälkeen Karhulta kesti viisi minuuttia taistella takaisin yhden pisteen päähän.
Lopulta Kimmo Muurinen nosti kahdeksan sekuntia ennen loppua hyökkäyslevypallosta kakkosen, joka vei vieraat 90–93-johtoon. Karhun J’Nathan Bullockille jäi summerin soidessa mahdollisuus tasoittaa ottelu kaaren takaa, mutta heitto osui rautoihin ja Bisons vei välieräsarjan katkolle.
– En lakkaa ihmettelemästä näiden jätkien luonnetta. Olen seurannut tätä jo kaksi vuotta, ja joka kerta olen yhtä ihmeissäni. He taipuvat, mutta eivät suostu katkeamaan, Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson taivasteli.
– Kolmannella jaksolla menetimme muutamaksi minuutiksi otteemme ja keskityimme puhumaan pelaamisen sijaan, mutta aikalisillä en huomannut pienintäkään herpaantumisen merkkiä. Tyynnytimme myrskyn ja palasimme olennaiseen.
Bisonsin pistekuninkaana kunnostautui Matti Nuutinen (19/4), joka upotti 17 pistettä jo ensimmäisellä neljänneksellä. Nuutinen upotti viisi perättäistä kolmosta kymmeneen minuuttiin aivan pelin alkajaisiksi. Ryan McDade (17/9) täytti tilastosarakkeet erinomaisesti virhevaikeuksissakin.
Loimaalaiset saivat kuitenkin kiitettävästi tehoja kaikilta kentällä käyneiltä pelaajilta. Martin Zeno (16/3), Mikko Koivisto (14/2/3 syöttöä) ja Ville Mäkäläinen (10/0) käärivät kaksinumeroiset pisteet, Jeb Ivey (9/2/5 syöttöä) osoitti johtajuutensa taas ottelun lopulla ja Kimmo Muurinen (8/8) oli Bisonsin taisteluhengen ilmentymä, joka pelasi huikeasti erityisesti McDaden ollessa virhevaikeuksissa.
– Pelasimme molemmissa päissä kenttää yhtenä joukkueena. Kaikki tiesivät, että tarvitsisimme onnistumisia joka pelaajalta. Muurinen oli uskomaton, Mäkäläinen raatoi täydellä sydämellä jokaisen kentällä viettämänsä minuutin, Gibson kiitteli.
Karhusta Giordan Watson (25/4) ja Haminn Quaintance (20/11) olivat parhaimmillaan pysäyttämättömiä.
Finaalipaikka on katkolla loimaalaisille maanantaina.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.