KTP ja Bisons voiton päähän välieristä, Lahti tasoitti ottelusarjan

20.4.2015 KTP-Basket ja Bisons Loimaa nousivat maanantaina voiton päähän miesten Korisliigan välieristä. KTP otti toisen puolivälierävoiton kotonaan Helsinki Seagullsista 92-80 (42-38). Bisons puolestaan haki toisen voiton Kouvoista 83-80 (41-35). Kolmannessa otteluparissa sen sijaan voitot tasoittuivat 1-1:een, kun Namika Lahti otti 80-77 (36-30) -kotivoiton Kataja Basketista.

Kenneth Simms teki hurjat 30 pistettä ja haki 13 levypalloa, kun KTP voitti toistamiseen Seagullsin.

Ian Hummer ja Bisons joutuivat tiukoille Kouvoja vastaan...

... kuten myös David Gonzalvez ja Namika Lahti Katajaa vastaan. Kuvat: Kai Kilappa & Francois Perthuis.


KTP piti Steveco Areenalla ottelun kontrollissaan alusta lähtien, mutta sinnikkäästi taisteleva Seagulls ei päästänyt kotijoukkuetta karkaamaan 14 pistettä kauemmaksi.

Avainasemaan nousi KTP:n huolellisuus pallosta, kun kotkalaisille kirjattiin vain 9 menetystä, kun taas helsinkiläiset hukkasivat pallon 17 kertaa.

KTP:n parhaimmistoon kuuluivat Kenneth Simms (30/13), Brandon Jefferson (25/1/3 riistoa), LaMonte Ulmer (17/6/3 syöttöä) ja Joonas Lehtoranta (12/3).

Seagullsilta Demery Geiger (22/2/4 syöttöä) teki kaikki pisteensä ensimmäisellä puoliajalla. Toiseksi tehokkaimmaksi nousi Melsahn Basabe (16/7).

 



Bisons piti pintansa Kouvoja vastaan
 


Mansikka-ahon urheiluhallissa vierasjoukkue Bisons kasvatti johtonsa kolmannella neljänneksellä jo 19 pisteeseen, mutta Kouvot valmisteli huikean takaa-ajon kotiyleisönsä edessä.

Kouvot pisti kaikkensa likoon ja kiri viimeisille sekunneille kolmen pisteen päähän, mutta jokainen kouvolalaisten kolmesta tasoitusyrityksestä kolisi raudoissa.

- Pelasimme hyvin 36 minuuttia levypalloja lukuun ottamatta. Päästimme Kouvot lopussa lähelle, mitä ei pidä antaa enää seuraavassa pelissä. Voitto oli kuitenkin pääasia ja sen me otimme, summasi Bisonsin valmentaja Greg Gibson.

 

Bisonsilta Anthony Hilliard heitti 19 pistettä ja noukki 6 levypalloa. Vieraiden onnistujiin kuului myös Martin Zeno (16/4/4 syöttöä), Ian Hummer (16/5) ja Roope Ahonen (14/3).

Kouvojen ylivoimainen ykkönen oli D.J. Richardson, joka heitti 25 pistettä.

 

 

Namika Lahti tasoitti ottelusarjan kotonaan

 

Namika Lahti hävisi vielä lauantaina Joensuussa 31 pistettä, mutta lahtelaiset osoittivat kotipelissään, että pudotuspeleissä edellinen peli pitää unohtaa.

Lahtelaiset pääsivät hyvään rytmiin jo ennen puoliaikaa, mutta kolmannella neljänneksellä kotijoukkue meni kunnolla ohitse ja kasvatti johtonsa parhaimmillaan 17 pisteeseen.

Voitto ei kuitenkaan irronnut helposti, kun Kataja kipusi viimeisellä minuutilla pisteen päähän. Vesa Mäkäläinen (13/8) kuittasi vapaaheitoilla loppunumerot toisessa päässä ja katajalaisten kavennusyritykset menivät harakoille.

 

- Tehtiin iso savotta bussissa Joensuusta palatessa. Mietittiin taktiikkaa ja tehtiin pieniä muutoksia, joilla saatiin helpotettua heittämistä. Huonoa oli, ettei pystytty tappamaan peliä selvässä johtoasemassa. Kataja tuli kovaa, mutta me kestimme, Lahti-luotsi Ilkka Palviainen kommentoi.

Mäkäläisen lisäksi Lahden tehoista vastasivat David Gonzalvez (25/2) ja Kevin Tiggs (19/4).

Katajan tehokaksikon muodosti Teemu Rannikko (20/5/3 syöttöä/3 riistoa) ja Robert Arnold (20/2/5 syöttöä/3 riistoa).

 

 

(STT - Basket.fi)

 
25.3.2025 21:18 Korisliiga

Korihait tasoitti puolivälierät Vilpasta vastaan

Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.

23.3.2025 19:02 Korisliiga

Pyrintö kävi lähellä yllätystä, mutta tuorein vahvistus käänsi pelin Kauhajoelle

Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.

22.3.2025 21:18 Korisliiga

Korisliigan puolivälierät käynnistyivät: Vilpas taivutti Korihait trillerissä, Seagulls ja Kataja jyräsivät omat vastustajansa

Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.

21.3.2025 17:43 Korisliiga

Puolivälieräennakossa oikealla hetkellä hävinnyt Seagulls, tilanteen tasalle nouseva nuori Kouvot, ailahdellen menestynyt Vilpas ja renessanssia elävä Korihait

Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).

21.3.2025 08:45 Korisliiga

Puolivälieräennakossa hitaasti kuumennut Kauhajoki, peloton Pyrintö, torjuntavoiton ottanut Kataja ja hyvin rakennettu Bisons

Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät viikonloppuna. Lauantaina 22. maaliskuuta kohtaavat Kataja Basket (sija 3) ja Bisons Loimaa (6), ja sunnuntaina 23. maaliskuuta sarjansa avaavat Kauhajoki (2) ja Tampereen Pyrintö (7).

20.3.2025 12:01 Korisliiga

Katajan Currysta korikuningas – Seagulls nautti Lassi Nikkarisen tarjoiluista

Korisliigan runkosarjan korikuningas oli Kataja Basketin KeShawn Curry, joka tilastoi 23,9 pistettä ottelua kohden. Seagullsin Lassi Nikkarisen nimi puolestaan komeilee kauden päätteeksi syöttötilaston kärjessä.

19.3.2025 20:40 Korisliiga

Korisliigan viimeinen playoff-joukkue ratkesi – Tuukka Kotti jätti hyvästit koripallokentille Espoossa

Miesten Korisliigan viimeinen jatkosarjakierros on pelattu ja puolivälieräparit vihdoin selvillä. Viimeisen playoff-paikan vei Kouvot. Pudotuspelit alkavat lauantaina 22. maaliskuuta.

19.3.2025 09:35 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: Kuka nappaa viimeisen pudotuspelipaikan? Kenestä korikuningas?

Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Kouvot ja BC Nokia taistelevat viimeisestä pudotuspelipaikasta. Katajan KeShawn Curry ja Kouvojen Blake Francis puolestaan ratkaisevat korikuninkuuden.

15.3.2025 20:01 Korisliiga

Pyrintö varmisti alemman jatkosarjan voiton – Kouvot ohitti Nokian kilpailussa viimeisestä playoff-paikasta

Korisliigan alemmassa jatkosarjassa voittivat tänään Tampereen Pyrintö ja Kouvot, ylemmässä Salon Vilpas.

14.3.2025 20:33 Korisliiga

Kobrat voittoon Puittisen tuplatuplan avulla – Karhu kesytti biisonit Loimaalla

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään yksi ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.

Näytä lisää vastaavia