KTP julkisti jatkosopimuksiaan, Mäkelä empii vielä jatkoaan

4.5.2004 Päättyneellä kaudella miesten Suomen Cupin voiton sekä SM-pronssia valloittanut KTP Basket piti tiistaina Kotkassa tiedotustilaisuuden, jossa joukkue valoitti ensi kauden suunnitelmiaan. KTP:llä on koossa Eero Saarisen vetämän valmennusryhmän lisäksi kuusi sopimuspelaajaa.

KTP:n päävalmentaja Eero Saarisen sekä apuvalmentaja Sauli Lankin vuosi sitten tekemät jatkosopimukset kattavat myös ensi kauden. Huoltaja Pekka Kettunen ja lääkäri Pekka Hakkarainen jatkavat niinikään joukkueessa. 

Pelaajistosta sopimukseen kaudesta 2004-05 ovat päässeet runkopelaajat Pasi Heinonen, Markus Myllylä, Jussi Saarela ja Jari Vekkilä. Myös nuoret takamiehet Joni Harjula ja Sauli Silvonen jatkavat. Roope Mäkelä kertoo jatkosuunnitelmistaan toukokuun aikana. Hänen yhtenä vaihtoehtona on menestyksekkään peliuran lopettaminen. Jari Syrjäsen tilanne on myös avoin. Jani Jernvall ei jatka KTP:n SM-miehistössä.  

Jatkosopimuksen tehneistä pelaajista erityisesti Pasi Heinonen pelasi hienon kauden. Hän teki SM-runkosarjassa keskimäärin 13,6 pistettä ottelua kohden, jonka lisäksi Heinonen nousi sarjan puolustusaateliin. Heinonen tuli valituksi miesten maajoukkueen kesäharjoitteluryhmään. Markus Myllylän tehot runkosarjassa olivat 9,4 pistettä ja 5,5 levypalloa. Jari Vekkilä pussitti puolestaan 9,0 pistettä. Jussi Saarela toimi erityisesti pudotuspeleissä joukkueen sytyttäjänä tuomalla tarvittua energiaa vaihtopenkiltä. 

KTP:n aikeissa on solmia sopimukset kahden amerikkalaispelaajan kanssa. Kenny Younger olisi mieluisa vahvistus myös ensi kaudella ja sopimustarjous miehelle on jo toimitettu. 

Kesäharjoittelun KTP Basket käynnistää 24. toukokuuta. 

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/

Asiat

 
11.3.2026 20:27 Korisliiga

Sijanousua hakeva Honka taivutti Vilppaan – jatkosarjavoiton varmistaneet salolaiset pelaavat ilman panosta

Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.

10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

5.3.2026 09:36 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Hongan miesten päävalmentajana

Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

26.2.2026 13:49 Korisliiga

Erik Muhonen ja Pyrintö kaksivuotiseen jatkosopimukseen - myös Liljebergille jatkosopimus

Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.

Näytä lisää vastaavia