4.2.2020 20:45 KTP-Basket hoiteli Ura Basket eGame Starsin jo ensimmäisessä jaksossa, ja lopun aikaa ottelusta ero vain kasvoi.

Dustin Thomas ei voinut tappion jälkeen kuin myöntää, että kyllä hävettää. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Ura Basket eGame Stars matkusti Kotkaan KTP-Basketin vieraaksi, ja lopputulos oli kylmä 113–78-voitto kotijoukkueelle. KTP:n johto oli jo puoliajalla valtava, sillä pitkälle tauolle mentiin luvuissa 58–36.
Ottelun pistetykkinä nähtiin KTP:n JayVaughn Pinkston, joka tehtaili 24 pistettä osuen kahden pisteen yrityksistään 4/6 ja kaukoheitoistaan täydet 3/3. Paljoa hänen jälkeensä ei jäänyt joukkuetoveri Byron Wesleykään, jolle kertyi puolestaan 23 pistettä osumatarkkuuksilla 6/7 ja 3/4. Cullen Russo säesti miesten työtä 18 pisteellä ja 10 levypallolla.
Uran Dustin Thomas yritti kyllä parhaansa kaventaen joukkueensa tappioasemaa edes hieman. Hänelle kertyi 20 pistettä ja yhdeksän levypalloa.
– Tämä oli heikko esitys meiltä. Kyllä nolottaa. Ei tässä kukaan meistä voi muuta kuin vain harjoitella paremmin ja olla valmiita, Thomas kommentoi.
KTP:n sijoitus Korisliigassa on parhaillaan neljäs 34 sarjapisteellä. Ura pitää kymmenettä sijaa 20 sarjapisteellä.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.