21.11.2014 Korisliigan sarjakärki KTP-Basket saa vieraakseen Steveco Areenalle sarjajumbo Helsinki Seagullsin tänään kello 18:30. KTP-luotsi Anton Mirolybov painottaa, että sarjasijoituksesta huolimatta vastaan tulee erittäin laadukas joukkue. Ottelun näyttää suorana nettilähetyksenä VeikkausTV.
LaMonte Ulmer ja KTP-Basket ottavat mittaa Helsinki Seagullsista VeikkausTV:llä. Kuva: Kai Kilappa.
- Seagulls on hemmetin hyvä joukkue, sanoi sarjataulukko mitä tahansa. Kolme hyvää amerikkalaista, laadukkaat kotimaiset ja hyvä valmennus, Mirolybov kertoo.
KTP hävisi Korisliigassa perjantaina Tampereen Pyrinnölle niukasti 83-85, minkä lisäksi tiistaina belgialainen Port of Antwerp Giants osoittautui vahvemmaksi EuroChallengessä.
Kotkalaisten tehoista tänä kautena ovat vastanneet ulkomaalaiskolmikko Brandon Jefferson, LaMonte Ulmer ja Kenneth Simms. Kotimaisista pelaajista Timo Heinonen pelaa jälleen erinomaista kautta.
Myös Seagulls tulee otteluun tappio niskassaan, kun viime sunnuntaina Namika Lahti vei helsinkiläisiltä sarjapisteet Töölön Kisahallissa 86-88. Seagullsin pistenikkareina ovat kunnostautuneet Melsahn Basabe, Deremy Geiger, Justin Stommes ja Carl Lindbom.
Ottelu alkaa Steveco Areenalla kello 18:30 ja sen näyttää suorana nettilähetyksenä VeikkausTV.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.