KTP siirsi ratkaisun Tapiolaan

15.4.2007 Espoon Honka ja kotkalainen KTP Basket järjestävät tiistaina Tapiolassa trillerin, jonka voittaja pelaa tänä keväänä koripallon Suomen mestaruudesta. Selkä seinää vastaan ja vieläpä vajaamiehisenä taistellut KTP vei välieräsarjan viidenteen otteluun kaatamalla Hongan sunnuntaina kotonaan numeroin 97-88 (43-43).

Kotkan voiton arvoa nostaa edelleen se, että joukkue pelasi ilman parasta pistemiestään, keskiviikon rökäletappiossa Espoossa sormensa loukannutta Jerald Fieldsiä.

- KTP pelasi tämä ottelun meitä fiksummin ja se halusi enemmän voittoa. Nämä ovat joskus henkimaailman juttuja, joissa kaikki on hyvinkin pienestä kiinni, totesi Hongan kapteeni Jukka Matinen (12/3) harmissaan.

Honka kävi ottelussa parhaimmillaan seitsemän pisteen (28-21) johdossa toisen neljänneksen alussa ja moni luuli ratkaisun olleen jo siinä. Kovalla sykkeellä kotiyleisönsä edessä Karhuvuoressa pelannut KTP oli kuitenkin asiasta täysin eri mieltä.

“KTP pisti isot heittonsa sisään”

Kotka siirtyi tarkkaa työtä tehneen Andre Foremanin (25/8) johdolla johtoon välittömästi tauon jälkeen. Honka onnistui käymään vajaat seitsemän minuuttia ennen loppua rinnalla numeroissa 69-69, kunnes Toni Ilmonen (16/0) ja Pasi Heinonen (7/4) upottivat peräkkäin kaksi kovaa kolmosta kaaren takaa.

Honka sai kurottua isäntien kymmenen pisteen (83-73) johdon vielä lukemiin 84-81 kaksi minuuttia ennen päätösvihellystä, mutta kiri jäi sittenkin vain kosmeettiseksi, kun KTP sivalsi vapaaheittonsa kylmähermoisesti säkkiin.

- KTP pisti isot heittonsa sisään samalla kun me missasimme omia paikkojamme lähietäisyyksiltä, myönsi Matinen.

Voittajien ehdottomiin sankareihin lukeutuivat myös Jermaine Spivey (22/8) ja 11:sta kahden pisteen heitostaan yhdeksän naruihin nostanut Maurice Ingram (19/7).

Avausjaksolla Kotkan Hongan kanssa pitkälti pitänyt Spivey täydensi iltaansa kuudella koriin johtaneella syötöllä. Toisaalta Spiveyn tilastoihin vedettiin pitkä miinus peräti yhdeksän menetyksen muodossa.

Levypalloissa Kotkalle 34-27 taipuneen Hongan tehokkain oli Matt Williams (26/11), jonka pisteistä jo 11 syntyi avausneljänneksellä.

- Jos ja kun voitamme ottelun levypallot ilman Fieldsiä, niin se on kova juttu. Fieldsin oikean käden keskisormi on lastoitettu, mutta ainakin minun veikkaukseni on se, että hän pelaa tiistain ottelussa, sanoi KTP:n apuvalmentaja Sauli Lanki.

Hongasta Monte Cummings ja kuusi syöttöä tarjoillut Tim Kisner saivat kokoon 16 pistettä mieheen. Kisner upotti kaikki viisi kakkostaan, mutta toisaalta neljästä kolmosesta ei yksikään löytänyt oikeaa osoitetta. KTP tähtäsi kolmosensa (9/17) tuntuvasti Honkaa (6/25) tarkemmin.

- Lisäksi saimme pidettyä meitä tähän mennessä rankaisseen Matisen lähinnä Foremanin ansiosta 12 pisteessä. Se oli myös ratkaisevaa. Sama pätee myös Petteri Koposeen, jonka Ilmonen pystyi puolustamaan virhevaikeuksista huolimatta yhdeksään pisteeseen, korosti Lanki.

Viides ja ratkaiseva semifinaaliottelu pelataan Hongan ja KTP:n välillä tiistaina Tapiolan Urheiluhallissa klo 18.30. Viime keskiviikon kolmatta välierää seurasi jo yli 1500 katsojaa ja nyt kun panokset ovat huipussaan, niin Mankkaalla on luvassa taatusti entistäkin sähköisempi tunnelma.

Ottelutilastot ja koko suomalaisen huippukoripallon tilastopalvelu osoitteessa www.basket.fi/.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

20.2.2026 20:25 Korisliiga

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa kaksi vierasvoittoa: Seagulls vei pisteet paikalliskamppailusta, Korihait kesytti sarjajohtajan Salossa

Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.

19.2.2026 19:58 Korisliiga

Kobrat näytti, ettei peli ole vielä pelattu – kilpailu putoajan paikan välttämisestä kiihtyy

Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.

19.2.2026 12:44 Korisliiga

Terveydenhoitoalan yrittäjien perheessä kasvanut Ike Nweke on kiertänyt Eurooppaa lapsuudesta asti – ”Kauhajoki on luultavasti pienin paikkakunta, jossa olen koskaan käynyt, mutta yleisö täällä on ainutlaatuinen”

Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.

18.2.2026 21:10 Korisliiga

Topias Kuukkasen kolmonen ratkaisi otteluvoiton Lahdelle – sarjanousija kiinni pudotuspelipaikassa

Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.

17.2.2026 20:08 Korisliiga

Honka vei voiton kotiottelusta Kauhajoen loppukiristä huolimatta – pisteitä kartuttivat myös KTP ja Vilpas

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.

15.2.2026 19:11 Korisliiga

Lahti ja Pyrintö paransivat kumpikin asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.

14.2.2026 20:14 Korisliiga

Täydellä ylemmän jatkosarjan kierroksella juhlivat Korihait, Kauhajoki ja Vilpas – alemmassa Kataja palasi voittokantaan kolmen tappion putken jälkeen

Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.

Näytä lisää vastaavia