KTP takaisin voittojen tielle, Karhu ja Korikobrat kotivoittoihin

7.3.2015 Korisliigaa johtava KTP palasi kahden tappion jälkeen voittajaksi haettuaan lauantaina Salosta täpärän 69-67 (31-30) -voiton Vilppaasta. Kierroksen muissa otteluissa Kauhajoen Karhu ja Lapuan Korikobrat nappasivat kotivoitot.

Brandon Jefferson heitti, jälleen kerran, KTP:n voittoon viimeisillä sekunneilla.

Paul Carter ja Korikobrat taas voittivat Namika Lahden. Kuvat: Kai Kilappa & Matti O. Koskinen.


Vilpas tavoitti KTP:n 14 pisteen johdon ja nousi 14 sekuntia ennen loppua tasalukemiin. KTP:n voittokorin heitti viimeisellä sekunnilla Brandon Jefferson.
 

- Meillä oli kova paikka pelata ilman sairaslistalla olevaa LaMonte Ulmeria. Selviydyimme hyvällä puolustuksella ja otimme henkisestikin ison voiton. Salo ei ole tällä hetkellä mikään helppo paikka hakea pisteitä, huomautti KTP:n valmentaja Anton Mirolybov.
 

Jefferson oli voittokorin lisäksi muutenkin KTP:n sankari 31 pisteellään. Darren Duncan oli Vilppaan tehokkain 18 pisteellä.

 

 

Karhu selviytyi Seagullsin paineesta

 

Edellispelissään kärki-KTP:n kaatanut Helsinki Seagulls haki yllätystä nyt Kauhajoelta, jossa Karhu kuitenkin vääntäytyi vaikeuksien kautta 85-78 (35-41) -voittoon.
 

Seagulls johti pitkään, mutta Karhu nousi niskan päälle päätösjakson puolivälissä ja rynni 78-76 -lukemista seitsemän pisteen voittoon.
 

Gregory Mangano oli taas Karhun tehokkain 25 pisteellä. Deremy Geiger teki vieraille 22 ja Melsahn Basabe 21 pistettä.

 



Korikobrat siirtyi lähemmäksi pudotuspeliviivaa
 

Lapuan Korikobrat ponnistautui irti peräpään kamppailusta otettuaan kotivoiton Namika Lahdesta 86-72 (37-36).

 

Korikobrat johti lähes koko ajan, vaikka Namika kärkkyi vielä päätösjakson alussa vain pisteen päässä.
 

Isäntien hahmoksi nousi 30 pistettä heittänyt Austen Rowland. Namikasta Ryan Wright ja David Gonzalvez päätyivät 16 pisteeseen.

 

 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia