KTP tasoitti välieräsarjan Jeffersonin uskomattomalla haamuheitolla

7.5.2015 Korisliigan kummatkin finaalipaikat ratkeavat vasta viidensien otteluiden jälkeen, kun KTP-Basket tasoitti trillerimäisen pelin jälkeen välieräsarjan Bisons Loimaata vastaan 2-2:een voittamalla kotonaan 73-68 (37-36). Kotkalaisten sankariksi nousi jälleen Brandon Jefferson, joka ratkaisi pelin sirkusmaisella heitollaan 10 sekuntia ennen loppua.

Brandon Jefferson ylsi jälleen urotekoihin KTP:lle, kun peliä ratkaistaan.

Jukka Matinen ja KTP kohtaavat Bisonsin ratkaisevassa viidennessä pelissä lauantaina. Kuvat: Kai Kilappa.


Vajaa neljä minuuttia ennen loppusummeria Ian Hummer vei lay-upillaan Bisonsin kahden pisteen johtoon 66-68, mutta KTP:n Kenneth Simms vei ripeästi ottelun tasapisteisiin. Steveco Areenalla pakkautuneet 1112 katsojaa jäivät pureskelemaan kynsiään, kun molemmat joukkueet jäivät pisteittä viimeiselle minuutille saakka.

Viimeisellä minuutilla Simms vei hyppyheitollaan kotijoukkueen kahden pisteen johtoon. Bisons menetti pelivälineen aikalisän jälkeen ja kotkalaiset antoivat pallon Jeffersonin käsiin. Jefferson ajautui tuplaukseen sivurajalle kauas korista, josta 175-senttinen pelinrakentaja viskaisi haamukolmosen vaikeasta asennosta levyn kautta sisään kymmenen sekuntia ennen loppua.

Jefferson teki lopulta 17 pistettä, haki 3 levypalloa, syötti kolmesti ja riisti kuusi kertaa. Simms (16/12) ja LaMonte Ulmer (17/8) ylsivät myös kaksinumeroisille pistelukemille. Jukka Matinen (9/3) ja Timo Heinonen (8/2) urakoivat myös erinomaiset minuutit.

Bisonsin tehonelikon muodosti Tuukka Kotti (16/14/3 syöttöä), Martin Zeno (15/7/3 syöttöä), Anthony Hilliard (14/4/6 syöttöä) ja Ian Hummer (13/5).
 


Mirolybov: ”Jefferson pisti lopussa komean sinetin”
 


KTP:n päävalmentaja Anton Mirolybov oli syystäkin tyytyväinen joukkueeseensa ottelun jälkeen.

- Tämä oli välieräsarjan ensimmäinen kori korista peli. Meiltä puuttui yhdessä vaiheessa pelirohkeus ja vastustaja pääsi juoksemaan helppoja koreja.

- Muistutin pelaajille, että olemme sarjan paras viimeisen jakson joukkue ja se tuli todistetuksi. Jefferson pisti lopussa komean sinetin.

Levypallot 41-32 ja menetykset 6-16 hävinneen Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson taas antoi tunnustuksen KTP:n pelaamiselle.

- KTP oli ehdottomasti parempi kuin me. Asetelmat ja tunnelmat olivat hieman erilaiset kuin kahdessa aiemmassa pelissä. Varoittelin pelaajia avoimista takeista ym. mutta ei se ole niin helppoa.

- Me emme keskittyneet levyihin. Meillä oli ihan hyviäkin paikkoja, mutta emme osuneet niistä. Olen kuitenkin ylpeä, että tulimme mukaan taisteluun, olisi ollut helppo luovuttaakin. Pääsimme viiden pisteen päähän, mutta rahaheitot olisi pitänyt säkittää.

KTP-Bisons-välieräsarjan ratkaiseva ottelu pelataan lauantaina 9.5. Loimaan liikuntahallissa.

 

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

Näytä lisää vastaavia