12.12.2023 21:11 KTP-Basket vei sarjapisteet Kymenlaakson derbystä ja on nyt Kouvoja voiton verran edellä sarjataulukossa.

Miikka Marttinen (vas.) oli vedossa Kouvoja vastaan. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään Kymenlaakson derby, jossa KTP-Basket ei säästellyt energiaa vaan varmisti reippaan 98–80-kotivoiton Kouvoista. Kumpikin seuroista on parhaillaan kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa, mutta Kotkassa pelatun ottelun ansiosta KTP sai haltuunsa sarjataulukon viidennen sijan ja on kilpailijaansa voiton verran edellä.
Isäntien pysäyttämättömimmät pistelingot ottelussa olivat 23 pistettä ja 11 levypalloa nimiinsä taiteillut Roydell Brown sekä erinomaisessa heittovireessä ollut Miikka Marttinen. Vasta hiljattain pitkän poissaolon kärsineelle suomalaislaiturille merkittiin 21 pistettä, ja hän upotti kaaren takaa viisi heittoa kymmenestä yrityksestään.
– Tavoitteemme oli tänään olla aggressiivisia ja pyrkiä kontrolloimaan tempoa. Puolustuksemme oli ihan OK, mutta kyllä siihen jäi vieläkin parannettavaa, sillä sattui yhä liikaa unohduksia. Puolentoista kuukauden poissaolon jälkeen 31 peliminuuttia oli todella paljon, ja lopussa jalkani olivat aika hapoilla, Marttinen kommentoi suoritustaan.
Kouvojen kovin korintekijä puolestaan oli Quanterrius Jackson, joka kirjautti vaihtomiehen roolista huolimatta roiman 28 pisteen saldon.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.