8.12.2013 Polvivaivaisen amerikkalaislaiturinsa Brad Reesen paluuta pelikentille odottava Lapuan Korikobrat on vahvistanut ulkomaalaisosastoaan uudella pelaajalla. 190-senttinen, 24-vuotias Kyle Fogg on viime vuodet edustanut maineikasta Arizonan yliopistoa USA:n yliopistoliiga NCAA:ssa.
Viimeisenä yliopistovuotenaan Fogg oli Arizonan paras korintekijä 13,7 pisteen ottelukeskiarvollaan. Fogg säkitti kolmosensa 44,1% tarkkuudella, napsi 3,8 levypalloa per peli sekä jakoi syöttöjä 2,1 ottelua kohden.
Valmistumisensa jälkeen Fogg pelasi NBA:n kesäliigaa Houston Rocketsissa sekä NBA:n kehitysliigaa (D-League) Rio Grande Valley Vipersissä. Viime syksynä Fogg oli mukana Denver Nuggetsin harjoitusleirillä, mutta tie taalaliigaan ei auennut.
– Joukkueemme on amerikkalaisrintamalla elänyt kovasti, mutta nyt se muuttuu sellaiseksi kuin olisin itse sen halunnut olevan kauden alusta alkaen. Kyle on nuori ja nälkäinen ja yrittämisen halu ei varmasti tule olemaan ongelmana, Kobrien päävalmentaja Derrick Crayton kommentoi.
Fogg saapuu Lapualle alkavalla viikolla. Pitkään sivussa ollut laituri Brad Reese lähtee polvileikkauksen jälkeen kotiinsa, mutta Kobrien tiedotteen mukaan palaa vahvistamaan lapualaisia polven kuntouduttua.
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.
Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.
Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).