Kymen Sanomat: Kevin Langford jatkaa Kotkassa, Byron Wesley joukkueeseen Israelista

28.8.2019 10:51 Viime keväänä pronssia voittaneen KTP-Basketin riveissä pelannut 203-senttinen, 34-vuotias Kevin Langford jatkaa joukkueessa myös alkavalla kaudella, uutisoi Kymen Sanomat. Uutena pelaajana KTP:hen saapuu kaudella 2016-17 Katajassa piipahtanut 196-senttinen ja 27-vuotias Byron Wesley, joka pelasi viime kaudella Israelissa.

Kevin Langford jatkaa Kotkassa myös kaudella 2019-20. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga.

Kevin Langford urakoi pronssikaudella KTP:lle 13,8 pistettä, 5,0 levypalloa ja 3,0 syöttöä ottelua kohden. Kakkosensa Langford upotti 50,0%, kolmosensa 40,7% ja vapaaheittonsa 83,1% tarkkuudella.

- Kevin on fiksu pelaaja, jonka hyvyyttä ei näe tilastoista. Viime kaudella huomasin usein, että kun Kevin on vaihdossa, niin homma ei toimi. Hän ei pakota omia heittojaan ja puolustuksessa hän pelasti nuorempia usein apupuolustuksellaan, KTP:n päävalmentaja Tomi Kaminen arvioi Kymen Sanomissa.

Uutena pelaajana Kotkaan saapuu kuusi ottelua Kataja Basketissa kaudella 2016-17 pelannut Byron Wesley. Wesley nakutteli Katajalle 17,5 pisteen ja 6,2 levypallon ottelukeskiarvot ennen siirtymistään Puolan pääsarjaan.

Viimeisen kahden kauden ajan Wesley on pelannut Israelin kakkosliigaa. Viime kauden keskiarvoikseen Wesley viimeisteli 18,0 pistettä ja 5,4 levypalloa ottelua kohden.

KTP:lla on voimassa sopimukset kaudesta 2019-20 Kevin Langfordin, Byron Wesleyn, Eldar Skamon, Michael Poundsin, Topias Kuukkasen, Markus Rautasalon, Janne Lehtorannan ja Eero Hannikaisen kanssa.

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

Näytä lisää vastaavia