18.8.2015 Riihimäen Kolmoskorin kasvatti Ilkka Vuori, 29, on päättänyt ripustaa koripallokenkänsä naulaan, uutisoi ESS.fi. Ensiesiintymisensä Korisliigassa Vuori teki Namika Lahden riveissä kaudella 2003-04, jonka jälkeen kausia pääsarjatasolla kertyi yhteensä yhdeksän.

Kymmenen Korisliiga-kauden jälkeen polvivaivoista kärsivä Ilkka Vuori päätti laittaa koripallouransa pakettiin.

Namika Lahden lisäksi Vuori edusti Korisliigassa Kauhajoen Karhua. Kuvat: Francois Perthuis.
- Kevään tähystyksessä selvisi, että polven rustopinta on sen verran huonossa kunnossa. Lääkäri suositteli, että ei kannattaisi enää jatkaa. Se voi mennä pahemmaksi ja jos näin käy, niin sitten aletaan puhua jo tekonivelistä, pohti jatkossa opiskeluun keskittyvä Vuori Radio Voiman haastattelussa.
Vuori siirtyi Lahdesta Kauhajoen Karhuun kaudeksi 2011-12, jossa viihtyi kahden kauden verran ja palasi sen jälkeen takaisin Lahteen. Polvivamma sekoitti kuitenkin 181-senttisen takamiehen kauden 2013-14, mutta mies kuntoutti polvensa ja viimeisteli päättyneellä kaudella keskiarvoikseen 7,5 pistettä, 4,0 levypalloa ja 2,9 syöttöä.
Pantteripatsasta Vuori pääsi nostamaan urallaan kerran, kun Namika Lahti kaatoi Joensuun Katajan Korisliiga-finaaleissa 2008-09. Lisäksi etenkin puolustuspelaamisestaan tunnetun Vuoren palkintokaapista löytyy kaksi SM-hopeaa (2004, 2007) sekä Cup-hopeaa (2005).
- Koripallo on antanut älyttömän paljon kavereita ja ihmissuhteita. Opettanut käsittelemään onnistumisia ja vastoinkäymisiä. Laji on antanut aika paljon kaikkea, mitä ei vielä osaa käsittääkään, vuoden puolustuspelaajaksi 2007 valittu Vuori kertoo.
Maaotteluita miehen tilille ehti kertyä yhteensä 61 (A-nuorten 27, B-nuorten 2, 20-vuotiaiden 26, haastajamaajoukkueen 6), joissa pisteitä syntyi 7,4 ottelua kohden.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.