7.4.2022 20:20 Kauhajoen ja Lahti Basketballin välinen ottelu päättyi lukuihin 101–66 ja koko puolivälieräsarja lukuihin 3–0.
Kauhajoki eteni Korisliigan välieriin puhtaalla pelillä. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Miesten Korisliigan ensimmäinen puolivälieräsarja ratkesi, kun Kauhajoki kaatoi Lahti Basketballin reippain luvuin 101–66. Runkosarjakärki Kauhajoki vei ottelusarjan maaliin ilman ainuttakaan tappiota ja etenee nyt välieriin.
Ottelu oli isäntäjoukkueen hallussa alusta lähtien, ja monipuolisia esityksiä nähtiin muiden muissa Rene Rougeaulta – 20 pistettä, viisi levypalloa ja neljä koriin johtavaa syöttöä – sekä Simeon Carterilta – 19 pistettä ja 11 levypalloa. Kauhajoen työ kentällä ei jättänyt pienintäkään tulkinnan varaa, ja tähän petraukseen oli tyytyväinen erityisesti päävalmentaja Janne Koskimies.
– Kyllä me aika kovan palopuheen pidimme pukukopissa viime Lahden-pelin jälkeen. Kun ollaan pudotuspeleissä, niin ei sellaista saa näkyä, että joku pelaaja ei jaksa edes juosta. Nyt oli kentällä ihan eri näköinen joukkue. Olimme aktiivisia ja puolustimme läpi ottelun. Peli näytti taas siltä, miltä sen meidän joukkueessamme pitää näyttää, Koskimies totesi Ruudun haastattelussa.
Playoffeihin vaikeuksien kautta nosseen Lahti Basketballin kausi päättyy siis tähän, mutta valoisia merkkejä seuran tulevaisuudesta voi havaita tämänkin ottelun perusteella. Erityisesti suomalaispelaajat Arttu Saarijärvi ja Erik Sajantila laittoivat siinä määrin tuulemaan. Saarijärvi merkkautti 23 pistettä, viisi levypalloa ja kolme syöttöä, ja Sajantila lisäsi tilastoihin 21 pistettä ja niin ikään kolme syöttöä.
Monissa liemissä keitetty päävalmentaja Pieti Poikola antoi rajusta tappiosta huolimatta molemmille joukkueille tunnustusta Ruudun kameroiden edessä:
– Meillä oli aikamoinen vuori kiivettävänä. Kauhajoen toiminta organisaationa ja joukkueena on ihailtavaa. Vähään aikaan ei Suomessa ole nähty näin intensiivistä joukkuetta. Siihen nähden mielestäni ihan oikeasti kilpailimme, mutta tänään ei vain ollut mitään jakoa. Muutamat kaverit meiltä pyrkivät kaikin keinoin vastaamaan Kauhajoen kovuuteen kovuudella. Tällaisia kokemuksia nämä pojat juuri tarvitsevat, ja uskon, että meillä on hyvä tulevaisuus edessä.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.
Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.
Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.
Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.
206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.