15.7.2014 KTP-Basket on kiinnittänyt ensimmäisen vahvistuksensa, kun syyskuussa Kotkaan saapuu 198-senttinen laituri LaMonte Ulmer, 27, joka edusti kaudella 2012/2013 Tampereen Pyrintöä. Rhode Island -kasvatti nakutti viime visiitillään Korisliigassa keskiarvot 18,4 pistettä ja 7,9 levypalloa.

"SLAMonte" Ulmer viimeistelee korkealta ensi kaudella KTP-paidassa. Kuva: Tytti Nuoramo.
Ponnistusvoimainen Ulmer pelasi viime kaudella Romaniassa BCM U Pitestissä 11,5 pisteen ja 6,8 levypallon ottelukohtaisilla keskiarvoilla. Ennen Pyrintöä hän pelasi Luxemburgissa 26,2 pisteen ja 12,5 levypallon keskiarvoilla.
- Tähän valintaan oli kaksi painavaa syytä. Ensinnäkin halusimme yhden tai kaksi ennestään tuttua pelaajaa. Toiseksi meiltä puuttui viime kaudella Barrettin loukkaantumisen jälkeen korille pyrkivä laituri. Urheilullinen osaa niin halutessaan myös puolustaa ja hän on ennen kaikkea joukkuepelaaja, puheenjohtaja Jyrki Lindström kertoo KTP:n tiedotteessa.
- LaMonte on tuttu pelaaja meille ja hänelle myös Suomi on tuttu. Hän tuo joukkueeseemme aggressiivisuutta molempiin päihin kenttää ja täydentää joukkuettamme erinomaisesti, päävalmentaja Anton Mirolybov kommentoi KTP:n tiedotteessa.
KTP:llä on sopimukset kaudelle 2014/2015 Ulmerin lisäksi Samuli Vanttajan, Jukka Matisen, Timo Heinosen, Otto Kilpeläisen, Vili Nymanin, Aleksi Akpason, Miki Kuusiston, Michael Poundsin, Joonas Pentin ja Joonas Lehtorannan kanssa. Joukkuetta valmentaa Anton Mirolybov.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.