Lappeenrannan jatkotoiveet kariutuivat niukkaan Samara-tappioon

15.1.2008 Suomen lippua Eurocupissa kantavan Team Lappeenrannan jatkomahdollisuudet kariutuivat tiistai-iltana. Lappeenranta kärsi hienosta taistelustaan huolimatta niukan 76-78-kotitappion venäläiselle Samaralle. Kun Viron mestari Tartto Rock voitti samaan aikaan kreikkalaisen PAOK Thessalonikin, tietää se lappeenrantalaisille parhaimmillaankin lohkon kolmossijaa ja jäämistä puolivälierien ulkopuolelle.

Eurocupin alkulohkoista vain kaksi parasta etenee Eurocupin puolivälieriin. Jatkopaikat Lappeenrannan lohkosta menevät Tarttolle sekä Samaralle. Lappeenranta voi nousta vielä tasapisteisiin Samaran kanssa voittamalla kaksi jäljellä olevaa otteluaan, mutta hävittyään molemmat keskinäiset ottelunsa venäläissikermälle, jää se vertailussa kakkoseksi.  

Voitto Samarasta tiistaina olisi pitänyt Lappeenrannan toiveet jatkopeleistä elossa.

- Hieno taistelu tänään, mutta se ei lohduta yhtään. Ainoastaan voitosta lähdettiin tappelemaan, nieleskeli pettymystään Lappeenrannan päävalmentaja Mika Turunen.

Voitto jäi suomalaisittain harmittavan lähelle. Petri Virtasen kova kori venäläisvirheestä huolimatta nosti Lappeenrannan 74-72-johtoon reilu minuutti ennen loppuvihellystä. Kotijoukkueen Adrian Henningin puolestaan tasoitti tilanteen lukemiin 76-76, kun vajaat puoli minuuttia oli aikaa jäljellä.

Ottelun sankariksi nousi Samaran Marque Perry, joka joukkueensa viimeisessä hyökkäyksessä onnistui hyppyheitossaan. Perry otti ratkaisunsa yllättävän aikaisin jättäen Lappeenrannalle vielä mahdollisuuden tasoittaa pelin tai jopa voittaa sen onnistuneella kolmosella. Lappeenranta ei saanut viimeiseen yritykseensä järjestelmällisyyttä mukaan, vaan pallo ajautui Reinar Hallikin käsiin, joka joutui epätasapainoisesta asennosta ottamaan ratkaisun tunnetuin seurauksin.

- Saappaat jalassa kaaduttiin. Peli oli aivan erilaista kuin viikko sitten (tappiollisessa pelissä) Tarttoa vastaan, mutta se ei riittänyt. Ei näitä pelejä opi voittamaan kuin pelaamalla. Harmittaa, totesi Lappeenrannan maajoukkuetakamies Juha Sten.

Lappeenranta kaukoheittojensa varassa

Pelin juoni oli selvä alusta saakka. Lappeenranta keskittyi puolustuksessa pysäyttämään Samaran tähtipelaajat Perryn ja Alex Scalesin. Hyökkäyksessä lappeenrantalaisten vahvimmat aseet europeleissä löytyvät totutusti kolmoskaaren takaa.  

Samara puolestaan pyrki järjestelmällisesti korin läheisyyteen – etenkin, kun Lappeenranta onnistui takamiesten tonteilla operoivien Scalesin ja Perryn paimentamisessa puolustusmuotojen tiiviillä vaihtamisella.

Lappeenranta johti parhaimmillaan toisella neljänneksellä kahdeksalla pisteellä (32-24), kun Sten onnistui kerran ja Petri Virtanen kahdesti peräkkäisissä hyökkäyksissä kolmen pisteen arvoisesti.

Kolmannen jakson alku oli suomalaisittain heikko. Virtanen sai jo neljännen virheensä 23 minuutin kohdalla ja joutui penkille. Samanaikaisesti ilman pelitilannekoria avauspuoliskolla jäänyt Scales sai korihanansa auki ja Samara karkasi kymmenen pisteen johtoon (47-57).

Pelin viimeisessä heitossa epäonnistunut Hallik sekä Henning toivat Lappeenrannan peliin vielä mukaan, kun kotijoukkue rykäisi kolmannen jakson viimeiset reilut kolme minuuttia 13-2 nousten 60-59-johtoon päätösneljännekselle lähdettäessä.

Lappeenrantalaisilla oli ottelu hallinnassaan aina, kun joukkue onnistui kaukoheittopelissään. Toisella puoliajalla Lappeenrannan hyökkäyspeli monipuolistui ja pirteimpänä esimerkkinä toimi Henning, jonka ilmavat donkit hullaannuttivat lappeenrantalaisyleisöä.

Henning oli ottelun tehokkain 25 pisteellään. Virtanen heitti 12 ja virhetilinsä täyteen saanut, mutta kovan iltapuhteen puolustuksessa Scalesin kanssa tehnyt Pasi Riihelä 11 pistettä.

Samarasta kotijoukkuetta pääsi rankimmin rokottamaan Israelin maajoukkuemies Yaniv Green (20/8). Myös Jevgeni Voronov (14/9) ja Sergei Demeshkin (9/2) olivat joukkueensa voiton takuumiehiä. Pelin edetessä lähinnä turhautumistaan osoittanut Scales sai lopulta aikaiseksi 13 ja pelin ratkaissut Perry yhdeksän pistettä.

Team Lappeenrannalla on jäljellä Eurocupin alkusarjassa kaksi vierasottelua. Viikon kuluttua se matkaa Kreikkaan PAOK Thessalonikin vieraaksi ja 29.1. Lappeenranta päättää europelinsä Tarttossa. Lohkon todennäköisesti voittava Tartto voitti tiistaina PAOK Thessalonikin kotonaan lukemin 90-80.  

Euro-otteluiden päättymisen myötä Lappeenrannan katseet kiinnittyvät Suomen mestaruusjahtiin. Joukkue voitti jo aiemmin tällä kaudella Suomen cupin ja haluaa päättää kautensa voitokkaasti.

- Tavoite oli edetä Eurocupissa jatkoon ja pettymys on nyt tietenkin suuri. Kai se elämä kuitenkin joskus voittaa, sanaili Turunen Samara-pelin jälkeen.

Ottelun täydelliset tilastot löytyvät FIBA Euroopan nettipalvelusta, suora linkki tilastoihin tästä.



Lisätietoja: http://www.fibaeurope.com/

Asiat

 
27.7.2025 21:36 Sudenpennut

Suomen U16 pojille sisukas jatkoaikavoitto Tshekistä – Joseph Tala ratkaisi viimeisillä sekunneilla

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue sai maistaa jatkoaikavoiton makeutta, kun Bassano Del Grappan turnauksessa Sudenpennut päihitti Tshekin jatkoajan jälkeen 85-84 (33-30, 73-73). Sekä varsinaisella peliajalla että jatkoajalla ratkaisevat korit teki Joseph Tala.

27.7.2025 17:45 Pääjuttu

18-vuotiaille pojille kolmas tappio – Tšekki hautasi Suomen nousuhaaveet viimeisellä neljänneksellä

Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkue jatkoi B-divisioonan EM-urakkaansa Romanian Pitestissä tiukalla kamppailulla Tšekkiä vastaan. Kolmas lohkopeli tarjosi jälleen tasaisen ottelun, jossa Suomi johti kolmannella jaksolla jo kahdeksalla pisteellä – mutta lopulta Tšekki vei voiton lukemin 84–75.

26.7.2025 23:14 Sudenpennut

16-vuotiaat tytöt taistelivat loppuun asti – olympiafestivaali päätökseen 6. sijalla

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue kohtasi nuorten olympiafestivaalin päätöspelissä Slovenian. Hyvän ensimmäisen puoliajan jälkeen Slovenia kiri voittoon luvuin 63–52. Tulos sinetöi Sudenpentujen lopulliseksi sijoitukseksi kuudennen.

26.7.2025 21:16 Sudenpennut

Kreikka antoi U16 pojille fysiikan oppitunnin

Suomen U16-poikien maajoukkue haastoi ikäluokkansa viime kesän EM-kisoissa neljänneksi sijoittuneen Kreikan ennakkoluulottomasti kolmannen jakson alkuun asti, kunnes Kreikka nosti puolustuksensa intensiteetin aivan uudelle tasolle ja juoksi karkumatkalle pistein 91-56 (44-37).

26.7.2025 18:35 Sudenpennut

18-vuotiaille pojille toinen EM-tappio, Sveitsi ratkaisi päätösjaksolla

Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkue kohtasi B-divisioonan EM-kisojen toisessa ottelussaan Sveitsin. Tasainen kamppailu ratkesi päätösjaksolla, kun Sveitsi käänsi ottelun edukseen lukemin 79–70. Tulos jättää Suomen kovan paikan eteen lohkon jatkoasetelmissa.

26.7.2025 15:33 Susijengi

Miesten universiadiurakalle voitokas päätös 7. sijalla

Miesten universiadijoukkue päätti Rein-Ruhrin kesäuniversiadit hymy huulillaan kukistamalla turnauksen päätösottelussaan Romanian selkein lukemin 77–57 (42–33). Suomen sijoitus universiadeissa oli lopulta seitsemäs.

25.7.2025 15:35 Universiadit

Naisten universiadijoukkueelta loppui jalat ja Tshekki nappasi 7. sijan

Saksassa pidettävät kesäuniversiadit päättyivät Suomen naisten universiadijoukkueen osalta 8. sijaan. Tshekki onnistui vetämään päätösottelussa pidemmän korren loppunumeroin 60-70 (36-20).

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

25.7.2025 08:13 Susijengi

Susijengin tuplavastus Belgia nimesi EM-leiritysryhmänsä

Viimeisen kymmenen vuoden EM-kisoissa kiusaajan roolissa kunnostautunut ja Susijengistä Jyväskylän (8.8.) ja Espoon (11.8.) maaotteluissa mittaa ottava Belgia on nimennyt 17 pelaajaa alkavan kesän EM-kisaleiritykseen.

24.7.2025 21:07 Universiadit

Tahmea alku kostautui miesten universiadijoukkueelle Tshekkiä vastaan

Suomen miesten universiadijoukkue sai kehnon alun torstaiseen sijoitusotteluunsa Tshekkiä vastaan ja joutui pyristelemään ottelun loppuun asti altavastaajan asemassa. Viimeisillä minuuteilla Suomi kävi vielä pisteen päässä, mutta joutui poistumaan kentältä 65–74 (32–38) -tappio niskassaan.

Näytä lisää vastaavia