Lappeenranta palasi voittokantaan

21.11.2005 Neljä edellistä peliään hävinnyt Lappeenrannan NMKY palasi voittokantaan, kun se haki Korisliigan lauantaikierroksella sarjapisteet Tarmolta Porvoosta 87-73 (42-46) -voitolla.

Voitollaan hallitseva Suomen mestari kuittasi myös Tarmon aiemmin syksyllä Lappeenrannasta hakeman yllätysvoiton. Joukkueet kohtaavat Porvoossa uudelleen jo maanantaina Suomen cupin välierässä.

Peli ratkesi kotijoukkueen lievän hallinnan jälkeen kolmannella jaksolla, jonka vieraat veivät 24-9 -lukemin. Pasi Riihelä ja Matthew Williams pussittivat Namikalle 20 pistettä mieheen.

Neljännen peräkkäisen tappionsa kärsineestä Tarmosta Rashad Bell oli taas tehokkain 28 pisteellä.

Korihait parempi jatkoajalla

Korihait ja Tampereen Pyrintö selvittelivät Uudessakaupungissa paremmuuttaan jatkoajalle asti. Korihait otti siinä lopulta selvän 103-86 (81-81, 44-40) -voiton.

Korihait johti viimeisellä neljänneksellä jo 71-58, mutta ratkaisu venyikin jatkoajalle, kuten näiden joukkueiden kohtaamisessa on käynyt kolmena edelliskautenakin. Korihait voitti jatkoajan ylivoimaisesti 22-5.

Boakai Lalugba oli jälleen Korihaiden tehokkain 23 pisteellä ja 13 levypallolla. Pasi Kauha heitti 20 pistettä.

Korihait sai perjantaina kokoonpanoonsa jo kauden kuudennen ulkomaalaispelurin, yhdysvaltalaisen Rashard Leen, joka ei avauspelissään vakuuttanut saatuaan aikaan vain kaksi pistettä.

Omar Bynum heitti Pyrinnölle 27 ja Uka Agbai 22 pistettä.

Hongalle rutiinivoitto

Honka otti kotonaan Espoossa 104-83 (53-45) -rutiinivoiton sarjajumbo Aura Basketista.

Turkulaiset nousivat toisella neljänneksellä tasoihin, kun 40-27 -kotijohto tasoittui 40-40 -lukemiin. Hongan uusi nykäisy palautti sille johdon ja kolmannella jaksolla ero repesi suurimmillaan jo 28 pisteeseen.

Hongasta pääsi peräti seitsemän peluria kaksinumeroisiin pisteisiin. Heistä tehokkaimmat olivat Tim Kisner 23:lla ja Tuomas Iisalo 16 pisteellä.

Danny Gathings teki Aura Basketille 22 ja Kareem Johnson 20 pistettä.

ToPo napsi pisteitä peräpäästä

Tappiokierteessä virunut ToPo pääsi tällä viikolla kartuttamaan pistepussiaan liigan peräpään joukkueiden kustannuksella: keskiviikkona tuli voitto Turusta ja lauantaina kaatui kotona KTP 90-72 (40-39).

KTP käväisi toisella jaksolla johdossa, mutta ToPo nousi seuraavalla jaksolla taas edelle, vaikka menetti tuolloin aloitusviisikostaan Phil Hickeyn ja Timo Parviaisen loukkaantumisten seurauksena.

ToPon tehosta vastasivat John Thomas 29:llä ja Leho Kraav 23 pisteellä. KTP:n pisteykkönen oli Joe Nixon 18 pisteellä.

(STT)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
5.2.2025 20:20 Korisliiga

Seagulls taivutti Bisonsin Forssassa

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.

4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

3.2.2025 13:58 Korisliiga

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan siirretty ottelu pelataan 12.3.

Lauantailta 1.2. siirretyn ottelun uusi ajankohta on selvinnyt. Bisons Loimaa ja Salon Vilpas kohtaavat 12. maaliskuuta.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

31.1.2025 16:19 Korisliiga

Bisonsin ja Vilppaan välinen ottelu siirretty

Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan välinen Korisliiga-ottelu lauantailta 1. helmikuuta on siirretty uuteen ajankohtaan Loimaan liikuntahallin käyttökiellon takia.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

28.1.2025 10:07 Korisliiga

Katajasta tuttu Rashard Odomes Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaispelaaja Rashard Odomesin, 29, kanssa. Odomes (198 cm) on tuttu Suomen koripallokentiltä, kun mies pelasi kauden 2020-21 Kataja Basketissa.

27.1.2025 12:45 Korisliiga

Sarcevic tuhannen riiston rajapyykkiin

Korihaiden Bojan Sarcevic, joka pelaa 19. kauttaan Korisliigaa, ylitti lauantaina jatkoaikadraamassa Kauhajokea vastaan tuhannen runkosarjariiston rajan.

Näytä lisää vastaavia