Larkion ja Noopilan Braunschweig jäi finaalien ulkopuolelle

30.5.2003 Peräti 9.000 silmäparia todisti torstai-iltana Berliinissä, kun Alba Berlin eteni jälleen kerran Saksan Bundesliigan finaaleihin. Loppuottelupaikka varmistui 77-71-voitolla suomalaislaitureiden Markku Larkion ja Mikko Noopilan edustamasta Braunschweigista. Alba vei välieräsarjan nimiinsä 3-2.

Braunschweig joutui ratkaisevaan välierätaistoon vajaamiehisenä, kun sen vahvuudesta puuttui edellisessä ottelussa reitensä reväyttänyt Gordan Firic. Vahvana korintekijänä tunnetun bosnialaistähden poissaolosta huolimatta Braunschweig pystyi antamaan täyden vastuksen Alba Berlinille. Vielä reilu minuutti ennen loppuvihellystä ottelu oli tasalukemissa 71-71. Kotijoukkueen sankariksi nousi Saksan maajoukkuetakamies Marko Pesic, joka kiskaisi tilanteessa kolmosen pohjaan. Loppulukemat viimeistelivät Pesic ja Vladimir Petrovic vapaaheittoviivalta.  

Molemmat suomalaiset saivat viimeisessä välierässä paljon vastuuta. Mikko Noopila pelasi 26 minuuttia ennen virhetilin täyttymistä. Hän heitti seitsemän pistettä ja riisti kahdesti. Puolustusvoittoisessa roolissa pelaavalle Larkiolle minuutteja kerääntyi 31, joiden aikana hän antoi viisi koriinjohtanutta syöttöä, repi viisi levypalloa ja teki yhden korin.  

Torstainen ottelu jäi Braunschweigin kauden viimeiseksi, sillä Saksassa ei pronssista pelata. Noopila pelasi kauden aikana kaikkiaan 25 ottelua, joissa hän tekaisi keskiarvoikseen 6,8 pistettä, 2,6 levypalloa ja 0,88 syöttöä. Noopilan heittotarkkuus kahden pisteen heitoissa oli 50,0 prosenttia (41/82) ja kolmosissa 36,4 (16/44). Larkio esiintyi kauden mittaan 32 Braunschweigin pelissä. Hän pelasi keskimäärin 27,1 minuuttia, teki 4,2 pistettä, otti 3,3 levypalloa, antoi 1,38 syöttöä ja riisti 0,91 kertaa ottelua kohden.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/
 
10.7.2025 11:27 Susijengi

Mikko Larkas Trefl Sopotin päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksella

Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.

9.7.2025 10:10 Suomalaiset ulkomailla

Joel Mäntynen G-liigan draftin 11. varauksena Rio Grande Valley Vipersiin

Viime kaudella Saksan Pro A -liigan Karlsruhea edustanut kotkalaisen KTP:n kasvatti ja Korisliigassa pitkään Kouvojen paidassa pelannut Joel Mäntynen on varattu NBA:n kehitysliigan (G League) kansainvälisen draftin 11. sijalla Rio Grande Valley Vipersiin. Valley Vipers on Houston Rocketsin farmijoukkue.

5.7.2025 16:29 Susijengi

Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa - Iisalo johdattaa Memphis Grizzliesia

Susijengin avainpelaajiin kuuluva Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 25, edustaa Portland Trailblazersia NBA:n vuotuisessa Las Vegasin kesäliigassa. Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo puolestaan toimii joukkueensa päävalmentaja kesäliigassa.

4.7.2025 09:29 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsellä hieno kausi kirvelevästä lopusta huolimatta

Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.

3.7.2025 11:42 Susijengi

Mikael Jantunen Euroliigan mestari Fenerbahcen riveihin

Viime vuosina Paris Basketballin niin Ranskan liigan, Ranskan cupin kuin Eurocupinkin mestaruuksiin johdattanut Susijengin kulmakivi Mikael Jantunen, 204 cm ja 25 vuotta, siirtyy kaksivuotisella sopimuksella hallitsevan Euroliigan mestarin ja Turkin mestarin, istanbulilaisen Fenerbahcen paitaan.

28.6.2025 15:51 Susijengi

Olivier Nkamhouan ura jatkuu Italian pääsarjassa

Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.

27.6.2025 20:36 Suomalaiset ulkomailla

Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München Saksan Bundesliigan mestaruuteen

Viime vuosina Saksan maajoukkueen peräsimessä historiaa tehnyt Gordon Herbert, 66, jatkaa menestysputkeaan. Herbertin valmentama Bayern München huipensi kautensa mestaruuteen päihittämällä torstai-iltana Saksan Bundesliigan viidennessä finaaliottelussa Ulmin 81–77 (48–41). Joukkueen apuvalmentajana toimi Gordon Herbertin poika Daniel Herbert.

27.6.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenin kauteen mahtui haasteita – ”Oli kaikennäköistä”

Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.

26.6.2025 17:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni näki kauden aikana kolme erilaista koripallomaata

Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.

25.6.2025 14:24 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtosella vahva kausi putoamisesta huolimatta – ”Pystyin pelaamaan hyvällä tasolla"

Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.

Näytä lisää vastaavia