21.1.2010 Korisliigassa käytiin keskiviikkona Tampereen Pyynikillä harvinainen ottelu, sillä pelissä Pyrintö-Korihait kolme pelaajaa saavutti ottelumäärissä tasasatoja. Merkkipaalujen saavuttajat olivat Pyrinnön Antero Lehto sekä Korihaiden Mikko Jalonen ja Heikki Saaristo.
Uransa kymmenettä liigakautta pelaava Antero Lehto (Pyrintö) sai keskiviikkona 300 peliä täyteen. Kuva: Tytti Nuoramo.
Pyrinnön kasvatti, 25-vuotias Antero Lehto pelasi 300. runkosarjaottelunsa. Hänen uransa pääsarjatasolla alkoi joulukuussa 2000 ottelulla Pyrbasket-Honka. Menossa on siis kymmenes kausi, joista yksi on vierähtänyt Korihaissa. Lehdon yhden ottelun piste-ennätys on 33 ja yhteensä pisteitä on pääsarjassa kertynyt 2621 (keskiarvo 8,7). Lehto valittiin liigan kehittyneimmäksi pelaajaksi 2004 ja hänellä on tilillään myös 21 nuorten maaottelua, joissa pisteitä on syntynyt 198.
Forssan Koripoikien kasvatti, 27-vuotias Mikko Jalonen, nyt Korihaiden riveissä, pelasi 200. runkosarjaottelunsa. Hän aloitti liigassa lokakuussa 2001 pelillä Pyrbasket-FoKoPo ja on tehnyt ylimmällä sarjatasolla kaikkiaan 1891 pistettä (keskiarvo 9,5) yhden ottelun ennätyksen ollessa 31 pistettä. Kuudesta pääsarjakaudesta Jalonen on pelannut kolme Forssassa ja kolme Uudessakaupungissa. Hänet on valittu myös kahtena kautena ykkösdivisioonan parhaaksi pelaajaksi.
Korihaiden kasvatti, 26-vuotias Heikki Saaristo sai niin ikään täyteen 200. runkosarjapeliä. Hänen uransa lähti vauhtiin marraskuussa 2000 ottelulla Korihait-BC Nokia ja seitsemään liigakauteen sisältyy kuusi Korihaissa sekä yksi Kauhajoella. Saariston yhden ottelun piste-ennätys on 20 ja yhteispistemäärä 709 (keskiarvo 3,5).
Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?