Liigakärki Pyrintö matkaa Södertäljeen EuroChallengen avausotteluun

5.11.2012 Tampereen Pyrintö avaa EuroChallengen alkulohkovaiheen tiistaina Ruotsin Basketliganin hallitsevan hopeamitalistin Södertälje Kingsin vieraana. Ottelussa on luvassa todellinen Pohjoismaiden huippujen taisto, sillä Pyrintö porskuttaa kotoisen Korisliigan kärjessä ja Kings jakaa Basketliganin kärkisijan kuudella voitollaan kahdeksasta ottelusta.

"Ison talon Antti" Nikkilä ja Tampereen Pyrintö aloittavat EuroChallenge-savottansa Södertäljessä.

Ville Tuominen uskoo, että Pyrinnöllä on yllätysetu puolellaan avausottelussa.

Kingsin syömähampaisiin kuuluu viime kaudella ukrainalaisen Khimikin paidassa EuroChallengea pelannut Toni Bizaca. Kuvat: Tampereen Pyrintö, Francois Perthuis & FIBA Europe.

Tamperelaiset voivat lähteä Södertäljeen luottavaisina, sillä uuden päävalmentajan Ville Tuomisen mukanaan tuomat pelikirjamuutokset ovat osoittautuneet onnistuneiksi. Lokakuun aikana Pyrintö teki selvää jälkeä vastustajistaan yhtä kotitappiota lukuun ottamatta, vanha tuttu runko pelaa kovalla rutiinilla ja uudet tulokkaat LaMonte Ulmer ja Carl Lindbom ovat päässeet hyvin kiinni ”Punakoneen” rytmiin.

 

– Lokakuu on mennyt ihan suunnitelman mukaisesti. Paremmin ei olisi osannut toivoa. Yksi kauneusvirhehän tuolla liigataulukossa näkyy, mutta siitä otettiin opiksi seuraavaan matsiin, Tuominen sanailee.

 

Tuominen painottaa EuroChallengen avausottelun merkitystä. Kun alkulohkon otteluita on kaikkiaan vain kuusi, ryöstöretki Södertäljestä antaisi Pyrinnölle eväät jatkaa ensimmäiseen kotiotteluunsa paineitta.

 

– Vieraskenttä on aina vieraskenttä, etenkin europeleissä. Jos jatkoon haluamme, voiton hakeminen ensimmäisestä pelistä olisi todella tärkeää, Tuominen arvioi.

 

– Sen verran on kotiin päin vedettävä, että uskon meidän pelitapamme olevan haastava myös Kingsille. Matchup-puolustusta ei pelaa Ruotsissakaan kukaan. Sanoisin, että meillä on enemmän yllätysmomenttia kuin heillä.

 

Kingsin kokoonpano Pohjoismaiden eliittiä

 

Jos Pyrinnön pelitapa on osoittautunut Suomessa menestyksekkääksi, on puolestaan Kings porskuttanut Basketliganissa lähes vailla haastajia. Kings on ottanut tiukasti tilan pois vastustajiltaan ja takonut pisteitä kaikin mahdollisin kuviteltavissa olevin tavoin.

 

Kingsin korin alla partioi härkämäinen amerikkalaissentteri Kenneth Simms (203 cm/26 v), joka läsnäolollaan vapauttaa operoimistilaa monipuoliselle kroatialaiselle Toni Bizacalle (202/30), joka kunnostautui viime kaudella EuroChallengessa ukrainalaisen Khimikin paidassa.

 

Simms-Bizaca-kaksikon lisäksi Kingsin aloitusviisikkoon kuuluu kolme takapelaajaa. Dino Pita (192/24) kuuluu Basketliganin kovimpiin heittäjiin, kun taas kokenut Adnan Chuk (194/31) tasapainottaa pelisilmällään Ruotsin uuden sukupolven eturivin prospekteihin kuuluvaa Tobias Borgia (184/19), joka tunnetaan heittotaidostaan, räjähtävästä ponnistusvoimastaan sekä riskinottohalustaan, joka toisinaan kulminoituu pallonmenetyksiin.

 

Penkiltä Kingsillä on marssittaa kolme rotaatiopelaajaa. Ruotsin maajoukkuemies Martin Pahlmblad (193/26) on vakaa ja harkitseva takapelaaja, ja Mike Joseph (184/21) on yllättänyt monet kypsyydellään. Alexander Lindquist (205/21) puolestaan kasvaa yhä raameihinsa, mutta kuuluu Tobias Borgin tavoin Ruotsin mielenkiintoisimpiin tulevaisuuden lupauksiin.


– Kyllähän se kertoo jotain, jos Pahlmbladin tasoinen kaveri tulee penkiltä. Kings on erittäin kurinalainen ja hyvin organisoitu joukkue, joka pelaa pääasiassa normaalia miespuolustusta sekä todella paljon palloscreeniä hyökkäyksessä. On erittäin mielenkiintoista, miten he lähtevät rikkomaan puolustustamme, Tuominen miettii.

 

– Kings on ollut Ruotsin paras joukkue tähän mennessä, joten tiedossa pitäisi olla tiukka kamppailu. He pelaavat organisoitua koripalloa ja ovat hyvin valmennettuja. Meidän keskittymisemme täytyy säilyä täydet 40 minuuttia, Pyrinnön avainpelaaja Damon Williams täydentää.

 

Kingsin päävalmentajana toimii Vedran Bosnic, joka on pelannut pitkällä ammattilaisurallaan mm. Latviassa, Puolassa ja Portugalissa. Bosnic debytoi södertäljelaisjoukkueen päävalmentajana kaudella 2010/11.

 

EuroChallengen avausottelu Södertälje Kings – Tampereen Pyrintö tiistaina 6.11. klo 20:00 Suomen aikaa.

 

 
14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

10.1.2026 21:08 Korisliiga

Pyrinnön Palmi ja Laine pääsivät irti Lapualla ja pistivät pystyyn pistejuhlat – Uudessakaupungissa Korihait yllätti Vilppaan

Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.

9.1.2026 20:38 Korisliiga

KTP:lle muhkea kotivoitto – Raitanen jatkoi nousujohteisia otteitaan

Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.

7.1.2026 20:36 Korisliiga

Seagullsin Henryltä väkevä debyytti vierasvoitossa – Kataja omaan vierasvoittoonsa kuukauden pelaaja Harmonin johdolla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.

7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

3.1.2026 21:11 Korisliiga

Kauhajoki varmisti kotivoiton loistavan kolmannen jakson ansiosta – Vilpas onnistui pysyttelemään rinnalla paalupaikalla

Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.

3.1.2026 10:25 Korisliiga

Teemu Suokas kärsi jo toisen pettymyksen ulkomailla mutta teki väkevän paluun Vilppaaseen: ”Arkipäivän pienet erot voittavassa ja häviävässä joukkueessa pelaamisen välillä huomaa todella selkeästi”

Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.

30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

Näytä lisää vastaavia