18.1.2004 Esa Mäki-Tulokkaan Long Island otti ensimmäisen voittonsa Northeast-yliopistokonferenssin tämän kauden otteluissa, kun se kukisti kotonaan Quinnipiacin 81-78. Long Island oli hävinnyt aiemmin kaikki neljä konferenssipeliään. Seuraavassa myös muita suomalaissähkeitä USA:sta.
Mäki-Tulokas sai jälleen paljon vastuuta ja pelasi 34 minuuttia. Suomalaislaituri heitti yhdeksän psitettä, otti viisi levypalloa ja antoi kaksi syöttöä.
Tuukka Kotin Providence oli sekin voitokas. West Virginia joutui poistumaan Providence-visiitiltään 66-87-tappio niskassaan. Kotti teki kuusi pistettä, otti kaksi levyriä, antoi kaksi syöttöä ja riisti kerran pelattuaan 20 minuuttia.
Kimmo Muurisen Arkansas-Little Rock onnistui voittamaan Middle Tennesseen vieraissa lukemin 68-66. Ottelussa 18 minuuttia pelannut Muurinen avitti joukkuettaan voittoon neljällä pisteellä, kolmella levypallolla, kahdella riistolla ja yhdellä torjunnalla. Edellisessä ottelussa Muurinen nakutti 12 pistettä, kun Arkansas-Little Rock kärsi 71-86-tappion Western Kentuckylle.
Jouni Eho kirjautti tehot 2/1, kun hänen edustamansa Davidson hävisi Woffordille 76-83. Saint Joseph’sin 213-senttinen Artur Surov jäi tehomerkinnöittä pelattuaan kolme minuuttia joukkueensa 81-73-voittopelissä Xavieria vastaan. Loyola Marymountin Antti Kasko nosti kaksi pistettä ja poimi kaksi levypalloa kuudessa minuutissa, kun Loyola Marymount joutui nöyrtymään vieraissa lukemin 54-70 Santa Claralle.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi 146-112 New York Knicksille, joka aloitti ottelun 23-0-juoksulla. Lauri Markkanen heitti 18 pistettä ja noukki 9 levypalloa.
NBA:ssa Utah Jazz nousi vahvan päätösjaksonsa turvin Brooklyn Netsin ohitse ja marssi 110-123 voittoon. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State jatkoivat voittokulkuaan. Valtakunnallisessa rankingissa North Carolina on nyt 11. ja Ohio State 23.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa 20 pistettä heittäneet Miro Little ja Okku Federiko sekä 17 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi läntisen konferenssin kärkijoukkueisiin lukeutuvalle Houston Rocketsille 101-129. Lauri Markkanen keräsi Jazzille 18 pistettä ja 8 levypalloa.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.
Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.