Loren Stokes Katajan takalinjoille

2.7.2012 Miesten hallitseva cup-mestari Joensuun Kataja on kiinnittänyt ensimmäisen amerikkalaispelaajansa kaudelle 2012/13. Uusi mies Kataja-miehistössä on 190-senttinen, 28-vuotias pelinrakentaja Loren Stokes, joka on pelannut ammattilaisena Kyproksella, Belgiassa, Italiassa, Ukrainassa sekä USA:n NBDL-liigassa.

Katajan päävalmentaja Jukka Toijala on tutkinut Stokesin taustat tarkasti.

 

– Kyseessä on nopea pelaaja, joka pelaa monipuolisesti molemmissa päissä kenttää. Hän on vahva korille ajaja, vie ajot loppuun saakka, ja hyppyheitto on hyvä keskimatkoilta. Puolustuspäässä jalat ja kädet toimivat ja hän on kokoonsa nähden hyvä levypallopelaaja, Toijala kuvailee.

 

– Stokes tuntee eurooppalaista koripalloilua ja hän on urallaan kokenut myös muutaman europelin. Saimme miehestä hyvää palautetta mm. Belgiasta, jatkaa Toijala.

 

Kaksi edeltävää kautta molemmat takamiespaikat hallitseva amerikkalainen pelasi kotimaassaan NBA:n kehitysliiga NBDL:ssa Erie Bay Hawks-joukkueessa. Kaudella 2011/12 Stokes pelasi 15 ottelua 18 minuutin, 6,1 pisteen, 2,5 levypallon sekä 1,5 syötön ottelukeskiarvoilla. Pelitilanneheittonsa Stokes upotti 49% tarkkuudella.

 

Yliopisturansa Stokes pelasi vuosina 2003-07 Hofstrassa. Stokes valittiin konferenssinsa vuoden pelaajaksi 2007, kolme kertaa CAA-konferenssin tähdistöviisikkoon, kerran konferenssin puolustustähdistöön sekä ensimmäisen yliopistokautensa jälkeen tulokastähdistöön.

 

Valmentajat äänestivät Stokesin kahdesti alueen tähtiviisikkoon, Associated Press myönsi hänelle All-American-kunniamaininnan 2007, the Metropolitan Basketball Writers Association arvosti hänet kolmesti omaan tähdistöönsä ja tuoreimpana kunnianosoituksena CAA-konferenssivalmentajat valitsivat hänet CAA-konferenssin 25-vuotisjuhlatähdistöön 2009.

 

Yliopistourallaan Stokes nakutti yliopistourallaan kaikkiaan 2148 pistettä, mikä nosti hänet valmistumisvuonnaan 2007 yliopistonsa kaikkien aikojen pistetilaston kakkoseksi. Ammattiurallaan Stokes on edustanut Erie Bay Hawksin lisäksi Apoel Nikosiaa (Kypros), Generali Okapi Allstaria (Belgia), Aget Imolaa (Italia) sekä BC Odessaa (Ukraina).

 

Katajalla on nyt yhteensä seitsemän pelaajasopimusta kaudelle 2012/13: Loren Stokes, Petri Virtanen, Antti Kanervo, Juho Lehtoranta, Juho Nenonen, Vesa Mäkäläinen sekä Sami Lehtoranta. Jukka Toijalan apuna valmennusportaassa toimivat Ilkka Immonen sekä Harri Yrttiaho.

 

Lisätietoja: Katajan tiedote


 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia