Lotta Eräkangas jatkosopimukseen Espoo Basket Teamin kanssa

2.10.2020 09:52 23-vuotiaan ja 186-senttisen EBT-kasvatin sopimus kattaa alkavan kauden 2020-21. Viime kaudella Eräkangas oli yksi sarjan parhaista kotimaisista korintekijöistä. Seura solmi sopimuksen 16-vuotiaan Kiia Mäntylän kanssa.

Viime kaudella 2019-20 Eräkankaan ottelukohtaiset keskiarvot naisten Korisliigassa olivat 13,3 pistettä, 2,5 levypalloa ja 1,8 syöttöä. Kyseinen pistekeskiarvo oli suomalaisista pelaajista sarjan kolmanneksi korkein, edessään vain Awak Kuier ja Taru Tuukkanen. 

- Lotta on heittäjänä merkattu pelaaja ja pystyy tekemään koreja kaikilta etäisyyksiltä. Korintekijänä on edelleen tilaa kehittymiselle, monipuolisuuden ja tehokkuuden kautta, mutta isommat askeleet pelaajana kehittymisessä tapahtuvat seuraavaksi pelin muilla osa-alueilla. Joukkue on valinnut Lotan kapteeniksemme joten hän kantaa vastuuta myös sillä osa-alueella, kertoo päävalmentaja Niko Hellman seuran tiedotteessa.

Eräkangas on pelannut naisten Korisliigassa viiden kauden aikana 114 ottelua, joissa hän on viimeistellyt 9,2 pistettä ottelua kohden. Kauden 2018-19 päätteeksi hänet valittiin naisten Korisliigan vuoden parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi. Vuoden tulokas -palkinnon hän pokkasi keväällä 2016.

- Ilo edelleen jatkaa omassa kasvattajaseurassa ja yhdessä kehittyä tuttujen pelaajien kanssa. Edessä on varmasti mielenkiintoinen ja totutusta poikkeava kausi. Nälkä on varmasti kaikilla kova, kun pelien jatkumista on saatu odottaa normaalia pidempään, Eräkangas avaa.

Espoo Basket Team on solminut vuoden mittaisen sopimuksen myös toisen oman kasvattinsa kanssa, kun 16-vuotias Kiia Mäntylä liittyy naisten joukkueeseen. Viime kaudella Mäntylä pelasi U16- ja U19-joukkueiden lisäksi EBT:n kakkosjoukkueessa naisten I divisioonaa 14,1 pisteen ja 7,1 levypallon keskiarvoilla. Hän on pelannut 21 nuorten maaottelua 7,6 pisteen keskiarvolla.

Naisten Korisliiga käynnistyy 8.10.

 
22.7.2025 10:53 Pääjuttu

Delanie Crawford Peli-Karhuihin

Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.

19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

16.7.2025 15:34 Naisten Korisliiga

Lotta Vesiluoma palaa Naisten Korisliigaan ToPon paidassa

ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.

15.7.2025 09:11 Naisten Korisliiga

Raiana Brown Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.

8.7.2025 12:18 Naisten Korisliiga

Tayanna Jones Bell Kouvottarien ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.

14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

Näytä lisää vastaavia