LrNMKY lennättää ison ja äänekkään fanijoukon Unkariin

17.1.2006 Lappeenrannan NMKY aikoo ottaa voiton isännistään kentällä ja katsomossa torstaina Unkarissa pelattavassa koripallon Euroopan Challenge Cupin puolivälierien ensimmäisessä osaottelussa. Finnairilta vuokratulla 227-paikkaisella Boeing 757-koneella lentää Lappeenrannasta Unkariin parhaimmillaan parisataa fania kannustamaan omiaan voittoon Debreceni Vadkakasokista.

Aivan kaikkia paikkoja ei voi suoralla lennolla faneilla täyttää, sillä myös joukkueen on mahduttava mukaan paluumatkalle. Tiistaihin mennessä matkansa oli ehtinyt varmistaa 150 fania.

“Ainutlaatuinen elämysmatka”

- Odotan, että fanien määrä nousee 200 pintaan. Koko paketin kattavalle 225 euron hintaiselle matkalle otetaan varauksia vielä keskiviikkona, jolloin joukkue suuntaa jo kohti Unkaria, kertoo valmentaja Mika Turunen.

Turunen käynnisti työt ja neuvottelut yliopistokaupunki Debreceniin suuntautuvan fanimatkan toteuttamiseksi joulukuun 16. päivä.

- Sain neuvottelut onnistuneeseen päätökseen Finnairin kanssa maanantaina ja nyt tästä tulee totta. Harva edes vielä ymmärtää, kuinka kova juttu tämä on.

- Olen touhunnut monenlaista koripallon kanssa, mutta tämä on ensimmäisen kerta, kun olen järjestänyt kannattajillemme oman koneen. Luvassa on ainutlaatuinen urheiluelämys, joka ei taida toistua Etelä-Karjalassa, ei ainakaan enää minun aikanani, huokaisee Turunen.

Riihelä valmis tunnelmaan

Fanimatkan toteutuminen tarjoaa sopivasti lisäkipinää Namikan joukkueelle.

- Omat kannustajat tuovat varmasti hyvän tunnelman Debreceniin ja joukkue on entistäkin valmiimpi tärkeään otteluun. Todella hieno juttu lappeenrantalaisilta ja Namikalta, myhäilee Pasi Riihelä.

Riihelä on ollut joukkueensa tehokkain tähän mennessä pelatussa kuudessa ottelussa, joissa Lappeenranta voitti ensin puhtaalla pelillä oman lohkonsa ja pudotti sen jälkeen hollantilaisen EBBC Tulip Den Boschin jatkosta niukasti yhteispistein 183-181.

- Europelit ovat kulkeneet henkilökohtaisesti ja samalla koko joukkueelta mukavasti. Kansainvälisiin otteluihin löytyy aina ylimääräinen lataus, heittää keskimäärin 20,5 pisteellä ja 7,8 levypallolla vastustajiaan rankaissut Riihelä.

Vuoden 2005 tuplamestari LrNMKY on tehnyt hyvää jälkeä kotimaan kentillä, mutta Riihelän mukaan europelit istuvat vieläkin jouhevammin joukkueen tyyliin.

- Haastajacupissa peli ei ole ehkä yhtä nopeatempoista kuin Korisliigassa. Ratkaisupaikkoja rakennetaan maltillisemmin ja se sopii varsinkin meidän pitkille pelaajillemme.

“Levypallot ratkaisevat”

Mika Turunen tutustui tiistaina aamupäivällä ensimmäisen kerran DVD:ltä Debrecenin kuvioihin.

- Alustavan 15 minuutin silmäilyn perusteella hyvät amerikkalaispelaajat omaava joukkue vaikuttaa kovalta vastustajalta. Ei kuitenkaan niin kovalta, etteikö se olisi kaadettavissa omalla pelillämme.

Sinikeltaisiin asuihin sonnustautuneen ja neljännesvälierissä kyproslaisen Keravnosin pudottaneen Debrecenin tehotrion ovat haastajacupissa muodostaneet heittävä takamies Terry Williams (17,8/1,7), Wayne Powell (11,5/7,5) ja liettualainen Martynas Andriuskaitis (14,5/4,2), joka on 204-senttiseksi pelaajaksi upottanut myös kolmosia hyvällä 47,6 prosentin tarkkuudella.

Montenegrolaisvalmentaja Rajko Toromanin ryhmän pisin pelimies on joukkueen omilla kotisivuilla 213-senttiseksi kirjattu kokenut bosnialaissentteri Sejo Bukva. Jo 39-vuotias Bukva on pelannut 7,8 pisteen ja 6,2 levypallon tehoilla.

Viime kaudella ULEB-cupiin osallistunut Debreceni on Unkarin pääsarjassa kolmannella sijalla.

- Olemme tilastojen valossa parempi levypallojoukkue ja on ensisijaisen tärkeää, että pidämme huolen siitä myös torstaina Unkarissa. Meillä on heittää kova kaksikko Jussi Kumpulainen-Chris Christoffersen joukkueensa toiseksi tehokkainta levypallomiestä Bukvaa ja kumppaneita vastaan, muistuttaa Turunen.

Haastajacupin muissa ottelupareissa kohtaavat Ashkelon (Israel)-Ural Great Perm (Venäjä), Olympia Larissa (Kreikka)-CAB Madeira (Portugali) ja Apoel (Kypros)-Khimik (Ukraina), josta jalostuu välierävastustaja taidokkaammalle osapuolelle kaksikosta LrNMKY-Debreceni.

Välieräpaikka ratkeaa kahden ottelun yhteistuloksella. Jälkimmäinen ja ratkaiseva osaottelu pelataan Lappeenrannassa ensi viikon torstaina.

Asiat

 
30.8.2025 16:00 EM-kotikisat 2025

Saksa ja Liettua houkuttelivat upeat yli 10000 katsojaa lauantain ensimmäiseen otteluun

Hallitseva maailmanmestari Saksa kaatoi koriksen suurmaa Liettuan lauantain avausottelussa 107–88 varmistaen samalla paikkansa 16 parhaan joukkoon.

30.8.2025 11:33 Susijengi

Ärsytetty Montenegro tuo Susijengille lauantai-iltana uudenlaisen haasteen

Päihitettyään takamiesvetoiset ja nopeaan peliin pyrkivät Ruotsin ja Iso-Britannian EM-kisojen avausotteluissaan Susijengi saa seuraavaksi vastaansa NBA-jyrä Nikola Vucevicin johtaman ja suurinumeroiset tappiot Saksalle ja Liettualle kärsineen Montenegron, joka pyrkii horjuttamaan Susijengin itseluottamusta taas uudella pelitavalla.

30.8.2025 07:49 Susijengi

Susijengin fanitapaaminen sunnuntaina Laikunlavalla – tervetuloa myös Sudenpesään Keskustorille!

EM-kotikisalohkoa Tampereella isännöivä Susijengi toivottaa kannattajansa tervetulleeksi fanitapaamiseensa sunnuntaina 31.8. klo 18.15 Tampereen keskustaan.

29.8.2025 23:34 Susijengi

Susijengi ja 43 pisteen Markkanen lietsoivat loppuunmyydyn Nokia Areenan hurmokseen

Susijengin toinen EM-ottelu Tampereella päättyi kolmosfestivaalien jälkeen 109-79 (58-42) voittoon Iso-Britanniaa vastaan. Lauri Markkanen oli huikeassa pelivireessä ja sivuutti omaa EM-kisaennätystään säkittämällä 43 pistettä täpötäyden, 12 900 katsojan, edessä Nokia Areenalla.

29.8.2025 14:13 Pääjuttu

Lastenvalmennusseminaarissa minikoripalloguru, asiaa lasten voimaharjoittelusta ja alustus minikoripallon sääntömuutoksista

Sunnuntaina 21. syyskuuta Kisakalliossa lasten koripallovalmennuksen asiantuntija Maurizio Cremoninin luennon lisäksi nähdään esitykset lasten voimaharjoittelusta sekä minikoripallon sääntömuutoksista.

29.8.2025 13:29 Haastattelu

Miro Little: ”Kaikille jäi ekasta pelistä vähän hampaankoloon”

Kun FIBA myönsi Tampereelle vuoden 2025 koripallon EM-kotikisalohkon, tuskin kukaan muu joukkueessa oli yhtä innoissaan kuin Tampereen Pyrinnön kasvatti Miro Little, joka sai Euroopan suurimman koriskarnevaalin kotiseuduilleen. Littlen mukaan EM-avausottelu Ruotsia vastaan oli ikimuistoinen kokemus, mutta joukkueelle jäi parannettavaa.

28.8.2025 16:43 Susijengi

Vauhdikas Iso-Britannia seuraava kanto Susijengin kaskessa

EM-kotikisaurakkansa trillerivoitolla Ruotsista käynnistänyt Susijengi kääntää seuraavaksi katseensa perjantain iltaottelun vastustajaansa Isoon-Britanniaan, joka väläytteli EM-karsinnoissa kaatamalla mm. Tshekin ja Kreikan. Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Sean Sheldon peräänkuuluttaa omiltaan erityisesti huolellisuutta.

28.8.2025 16:40 Susijengi

Touko Tainamon ammattilaisura käyntiin USK Prahasta

Neljä kautta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Denverin ja Wyomingin yliopistoissa pelannut ja Saksan kesäuniversiadeissa Suomen tehopelaajana kunnostautunut Touko Tainamo, 205 cm ja 24 vuotta, aloittaa Euroopan ammattilaisuransa Tshekin liigan USK Prahasta.

28.8.2025 12:02 Susijengi

Susijengin kysyttyihin EM-otteluihin perjantaille ja lauantaille vapautui lippuja

Loppuunvaratuksi aiemmin julistettuihin Susijengin EM-kisaotteluihin Iso-Britannia vastaan perjantaina 29.8. sekä Montenegroa vastaan 30.8. on vapautunut kansainvälisestä lippukiintiöstä reilu sata lippua molempiin otteluihin.

28.8.2025 09:30 Susijengi

Markkanen rymisten maaottelupisteiden top 20:een, Muurinen kaikkien aikojen nuorimpia arvokisadebytantteja

Keskiviikon EM-kisa-avauksessa 28 pistettä heittänyt Lauri Markkanen raivasi ottelumäärissä laskettuna kaikkien aikojen nopeimpana pelaajana tiensä miesten maaottelupisteiden Top 20:een. Samaan aikaan Miikka Muurinen nousi Susijengiin kaikkien aikojen viidenneksi nuorimpana miesten arvokisapelaajana.

Näytä lisää vastaavia