LrNMKY varmisteli pudotuspelipaikkaansa

8.3.2013 Kolme edellistä Korisliigan otteluaan hävinnyt Lappeenrannan NMKY palasi perjantaina voittajaksi ja varmisteli pudotuspelipaikkaansa voittamalla kotonaan Uudenkaupungin Korihait 103–89 (52–36). Tampereella Pyrintö haki odotetun voiton liigajumbo Namika Lahdesta.

Greg Loginsin LrNMKY varmisteli pudotuspelipaikkaansa nujertamalla Korihait.

Antero Lehdon pommit putosivat Namika Lahtea vastaan. Kuvat: Francois Perthuis & Tytti Nuoramo.

  

Lappeenrannassa kotijoukkue näytti 1,431-päisen kotiyleisönsä riemuksi ratkaisevan pelin jo taukoon mennessä nautiskelemalla parhaimmillaan 18 pisteen johtoon.

 

Itsepäinen Korihait käväisi kuitenkin kolmannella jaksolla kahden pisteen päässä tilanteessa 67-65. LrNMKY kuitenkin ryhdistäytyi, ja Greg Loginsin kakkosen sekä Matt Gibsonin ja Joel Heinikosken kolmosten jälkeen kotijohto oli jälleen kymmenessä pisteessä.

 

– Meille tuli edellisen kotipelin tavoin kolmannen jakson kammo, mutta tällä kertaa saimme peliin onnellisen lopun. Pärjäämme niin kauan kuin voitamme yksittäisiä tilanteita ja pääsemme juoksemaan avoimella kentällä, summasi LrNMKY:n päävalmentaja Lassi Tuovi.

 

Lappenrantalaisten amerikkalaistrio oli taas pelipäällä. Greg Logins (28/7/3 syöttöä), Matt Gibson (26/3/9 syöttöä) ja Jason Conley (24/11/6 syöttöä) pelasivat tutulla, kovalla tasollaan.

 

Korihaista erottautuivat Demond Watt (20/8/3 syöttöä) ja T.J. Robinson (13/13/2 blokkia).

 

Pyrinnölle helppo voitto

 

Perjantain toisessa pelissä Tampereen Pyrintö löylytti liigajumbo Namika Lahtea Pyynikillä vaivattomasti 106–80 (53–41).

 

Pyrintö kasvatti johtonsa toisella ja neljännellä jaksolla, jotka kumpikin päättyivät tamperelaisten hyväksi kymmenen pisteen erolla. Pyrintö vyörytti koreja läheltä ja kaukaa hyvin tarkkuuksin koko miehistöllään, eivätkä vieraat saaneet isännistä juuri minkäänlaista otetta.

 

Pyrinnöstä LaMonte Ulmer (25/3/3 syöttöä), Antero Lehto (20/4/4 syöttöä) ja Carl Lindbom (20/1) kunnostautuivat pistetalkoissa.

 

Ilman Jordan Hasquetia pelanneesta Namikasta Louis Johnson (19/12/3 syöttöä) ja Emmanuel Holloway (17/2/4 syöttöä) käärivät korkeimmat pisteet Vesa Heinosen (12/3/4 syöttöä) vastatessa vieraiden pirteimmästä esityksestä.

 

(STT)
 

Lisätietoja: Korisliiga
 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia