Maajoukkuesentteri Minna Sten HoNsU-paitaan

28.4.2011 Naisten SM-sarjan jyväskyläläisjoukkue HoNsU ja maajoukkuesentteri Minna Sten ovat solmineet kaksivuotisen sopimuksen. 188-senttinen ja 23-vuotias Sten siirtyy Jyväskylään Forssan Alusta, jonka väreissä hän voitti päättyneellä kaudella torjuntatilaston kaikki sarjan vaiheet mukaan lukien.

Uransa tehokkaimman SM-kauden pelannut Minna Sten siirtyy vahvistamaan HoNsU:a. Kuva: Francois Perthuis.

Pelaamisen ohella Minna Sten opiskelee englantia Jyväskylän yliopistossa. 

Urallaan 37 naisten maaottelua pelannut Sten teki Forssassa SM-sarjan tilastokeskiarvoikseen 11,7 pistettä, 7,5 levypalloa ja 2,1 torjuntaa pelaten hieman yli 30 minuuttia ottelua kohden.

- Minnan tasoisen pitkän pelaajan saaminen mukaan tuo peliimme aivan uusia mahdollisuuksia.  Hän tuo meille aidon hyökkäysuhan korin alle.  Tämän myötä muut pitkät pelaajamme, esimerkiksi Titta Lepistö ja Pia Salminen pääsevät pelaamaan omille luontaisille paikoilleen, kertoo HoNsU-valmentajana jatkava Ensio Helimäki. 

Turun Riennon kasvatti Sten pelasi viime kauden SM-sarjassa Forssan Alun joukkueessa, mutta opiskeli jo silloin Jyväskylässä ja harjoitteli osittain HoNsU:n joukkueen kanssa.  

- Valmennusjohto ja pelaajat ovat tuttuja jo viime kaudelta, ja se helpottaa varmasti sopeutumista.  Tavoitteeni on kehittyä pelaajana ja päästä opintojen jälkeen ulkomaille pelaamaan.  HoNsU:ssa valmennus on korkeatasoista ja nyt aikaakin on käytettävissä harjoitteluun enemmän, kun opiskelu ja pelaaminen ovat samassa kaupungissa, kertoo Minna Sten, jonka sisko Tiina pelasi menneen kauden Kreikassa ja veli Juha pelaa parhaillaan Korisliiga-finaaleja Joensuun Katajan joukkueessa. 

 
14.1.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voittoon Vehka-Ahon johdolla

Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.

13.1.2026 20:55 Naisten Korisliiga

Hongalle kotivoitto vahvan avauspuoliajan ansiosta

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.

10.1.2026 20:18 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja BC Nokia kotivoittoihin

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.

9.1.2026 19:52 Naisten Korisliiga

Sara Puckett ja Jeanae Terry säkenöivät Vedon voitossa

Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.

7.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Vedon voittoputki jatkuu - Honka nappasi ensimmäisen voittonsa sitten lokakuun

Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.

7.1.2026 10:29 Naisten Korisliiga

Jeanae Terry on naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

21.12.2025 18:08 Naisten Korisliiga

Amerikkalaiskolmikko johdatti ViVe:n voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.

20.12.2025 20:15 Naisten Korisliiga

Saana Kujala upotti Hongan - PeKa kärjessä joulutauolle

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kahdella ottelulla. Voitot merkittiin Pyrinnölle ja Peli-Karhuille. Huomenna pelataan vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.

17.12.2025 21:50 Naisten Korisliiga

BC Nokialle kova vierasvoitto - HBA ja PeKa vahvoja paikallispeleissä

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Voittoihin ylsivät BC Nokia, HBA-Märsky, PeKa ja ViVe.

Näytä lisää vastaavia