14.10.2005 Helsingissä 12.–13.10. pelatussa ensimmäisessä urheiluakatemioiden koripalloturnauksessa Mäkelänrinteen Urheilulukio juhli voittoa niin naisten kuin miestenkin sarjoissa.
Muista sijoista käytiin kova kamppailu ja lopullisten sijoitusten laskemiseen tarvittiin jo korkeampaa matematiikkaa otteluvoittojen mennessä ristiin niin naisten kuin miestenkin sarjassa.
Turnaukseen osallistui viisi miesten ja neljä naisten joukkuetta. Naisten sarjan kakkoseksi ylsi Pohjois-Haagan Yhteiskoulu, kolmas oli Voionmaan Urheilulukio ja neljän Pohjois-Haagan Yhteiskoulun ja Mäkelänrinteen yhdistelmäjoukkue.
Miesten sarjassa toiseksi sijoittui Etelä-Kymenlaakson Urheiluakatemia, kolmanneksi Pohjois-Haagan Yhteiskoulu, neljäs sija laskettiin Jyväskylän Normaalikoulun lukiolle ja viidennen paikan sai Salpausselän Urheilulukio Lahdesta.
Turnauksesta valittiin myös tähdistöjoukkueet. Naisten puolella viisikkoon pääsivät Saana Pirilä (Mäkelänrinteen Urheilulukio), Kaisa Valtakari (Mäkelänrinteen Urheilulukio), Riina Haavisto (Yhdistelmäjoukkue: PHYK ja Mäkelänrinne), Kaisa Lind (Voionmaan Urheilulukio), Marika Kuivalainen (Pohjois-Haagan Yhteiskoulu).
Miesten puolella Petteri Koponen Mäkelänrinteen Urheilulukiosta valittiin turnauksen parhaaksi pelaajaksi. Hänen lisäkseen tähdistöön valittiin Joonas Saariniemi (Pohjois–Haagan Yhteiskoulu), Milos Dobras (Etelä-Kymenlaakson Urheiluakatemia), Mikko–Petteri Järvinen (Etelä–Kymenlaakson Urheiluakatemia), Jere Päivinen (Mäkelänrinteen Urheilulukio).
Turnauksen yhteydessä järjestetyssä valmentajatilaisuudessa päätettiin, että ensi vuoden turnaus järjestetään 5.-6.9.2006 Pääkaupunkiseudulla. Turnaus on avoin aamuharjoittelua koripallossa järjestäville oppilaitoksille.
Keskiviikko 12.10. |
kotijoukkue |
|
vierasjoukkue |
lopputulos |
Märsky P |
PHYK P |
64-62 | ||
Märsky T |
PHYK T |
48-41 | ||
Norssi P |
Lahti P |
51-48 | ||
VOI T |
Märsky T |
27-81 | ||
Kotka P |
Märsky P |
49-53 | ||
Kotka P |
Lahti P |
79-51 | ||
Yhdis T |
VOI T |
60-55 | ||
Norssi P |
Kotka P |
53-85 | ||
Torstai 13.10. |
kotijoukkue |
|
vierasjoukkue |
lopputulos |
PHYK P |
Kotka P |
69-50 | ||
Märsky P |
Norssi P |
62-37 | ||
PHYK P |
Lahti P |
74-40 | ||
Märsky T |
Yhdis T |
66-29 | ||
Märsky P |
Lahti P |
80-48 | ||
PHYK T |
VOI T |
40-56 | ||
PHYK P |
Norssi P |
51-60 | ||
PHYK T |
Yhdis T |
52-34 |
Susijengin vauhtipelaaminen näytti pitkään olevan Georgialle liikaa keskiviikon EM-puolivälierässä. Kaapattuaan levypallopelin haltuunsa Georgia kuroi päätösjaksolla kuuden pisteen päähän, mutta menetti otteensa Susijengin haamukolmosiin ja tuittuili tähtipelaajansa kentältä yli 6000-päisen Riian Xiaomi lähettäessä Suomen mitalipeleihin.
Samalla kun Susijengi on raivannut tietään EM-kisoissa, yli 20 000 koululaista on tukenut joukkuetta heittämällä koreja ympäri Suomen kouluja. Miljoonan korin tavoite saavutettiin keskiviikkona 10.9.
Yksi suomalaisen koripallon historian suurimmista otteluista pelataan tänään keskiviikkona Riian Xiaomi Areenalla, kun Susijengi kohtaa EM-puolivälierässä Georgian. Susijengin keulakiviin lukeutuva Mikael Jantunen, 25, kertoo odottaneensa mahdollisuutta pelata mitalipelipaikasta aina Berliinin vuoden 2022 EM-puolivälierän jälkeen.
Georgia on osoittanut viime vuosina pelatuissa EM-karsintaotteluissa viheliäiseksi vastustajaksi Susijengille. Kapealla, mutta taitavalla ja erinomaisesti roolitetulla miehistöllä pelaava Georgia pyrkii keskiviikon puolivälierässä rikkomaan pelitempon alhaiseksi ja hakemaan etulyöntiasemaa Susijengistä vahvojen yksilöidensä turvin.
Kahden nukutun yön jälkeen Susijengin kapteeni Sasu Salin, 34, kertoo sisäistäneensä lauantain myöhäisillan Serbia-voiton todellisen merkityksen. Kun keskiviikon EM-puolivälierään on samaiset kaksi yötä, kapteeni toivoo joukkueeltaan samanlaista latausta ja tarkkuutta kuin Serbiaa vastaan ja suomalaisfaneilta ryntäystä Riikaan tekemään yhdessä historiaa.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on vahvistanut ensi viikolla pelattavien EM-puolivälierien otteluajat. Susijengi ja Georgia ottavat yhteen omassa puolivälieräkamppailussaan keskiviikkona 10.9. klo 17.00 alkaen.
Kaksikymmentä vuotta sitten Suomi ja Georgia pelasivat yhdessä vastakkain Euroopan B-divisioonassa. Ensi viikon keskiviikkona joukkueet kohtaavat Latvian Riiassa EM-puolivälierässä, johon Susijengi selvitti tiensä shokeerattuaan mestarisuosikki Serbian ja Georgia nujertamalla sunnuntaina olympiahopeamitalisti Ranskan.
Susijengin keskiviikon puolivälierävastustaja ratkeaa tänään sunnuntaina 7.9. Riian Xiaomi Areenalla pelattavassa neljännesvälierässä Ranskan ja Georgian välillä. Georgia on saapunut EM-kisakentille jo viime vuosista tutulla, NBA- ja Euroliiga-pelaajien tähdittämällä miehistöllään, kun taas Ranska on läpikäynyt arvokisatasolla nuorennusleikkauksen.
Lauantain myöhäisillan neljännesvälieräottelussa mestarisuosikki Serbian sensaatiomaisesti kaatanut Susijengi jatkaa EM-kisataivaltaan kolmen välipäivän jälkeen keskiviikkona, kun joukkue kohtaa puolivälierässä Riiassa Ranskan ja Georgian välisen ottelun voittajan. Liput otteluun ovat myynnissä.
EM-kisojen Round of 16 -vaiheessa Riiassa Susijengi toteutti yhden kaikkien aikojen isoimmista yllätyksistä EM-koripallohistoriassa, kun olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbia kaatui 86-92 (48-44). Susijengi eteni täten EM-puolivälieriin.