Mäki-Tulokas aloituksessa yliopistodebyytissään

23.11.2003 Yhdysvalloissa yliopistokoripallokausi on pyörähtänyt käyntiin. Suomesta korkeimmalla sarjatasolla, NCAA:n I divisioonassa, pelaa kaudella 2003-04 seitsemän mies- ja kuusi naispelaaja. Kauden avausotteluiden pirteä miesyllättäjä oli Esa Mäki-Tulokas, joka pääsi heti uransa ensimmäisessä ottelussa Long Islandin aloitusviisikkoon.

Long Island voitti vieraissa Lehighin 66-54. Forssasta New Yorkissa sijaitsevaan Long Islandin opinahjoon kesällä siirtynyt Mäki-Tulokas pelasi 20 minuuttia. 198-senttinen suomalaislaituri onnistui hyvin tehden yhdeksän pistettä ja repien kuusi levypalloa. Lisäksi Mäki-Tulokas riisti kahdesti ja torjui kerran. Hänen pelitilannheittonsa suhahtivat korisukan läpi tarkkuudella 2/4 ja vapaaheitot 4/4.  

Muista yliopistosarjojen suomalaistulokkaista ainoastaan Saint Joseph’sin 213-senttinen Artur Surov pääsi tositoimiin kauden avauksissa. Surov pelasi kaksi minuuttia ilman tehomerkintöjä, kun Saint Joseph’s löi Gonzagan 73-62. Olli Ahvenniemi ja Antti Kasko seurasivat vaihtopenkiltä pelejä, kun Ahvenniemen Maine hävisi Florida Statelle vieraissa 49-69 ja Kaskon Loyola Marymount voitti kotonaan Riversiden 59-53.  

Muuriselle kolme torjuntaa 

Kolmatta vuottaan USA:ssa pelaava Tuukka Kotti ei saanut heittoaan putoamaan kauden avauksessa. Monipuolinen Kotti pelasi 16 minuuttia, kun hänen edustama Providence kaatoi Hofstran lukemin 69-56. Kotti teki kaksi pistettä, poimi neljä levypalloa, antoi kaksi koriinjohtanutta syöttöä ja riisti kerran. Heittopeli kuitenkin takkuili – Kotin pelitilanneheitot merkattiin 1/4 ja vapaaheitot 0/2.  

Toisen vuoden opiskelija Kimmo Muurinen sai paljon vastuuta, kun Arkansas-Little Rock käväisi Arizona Staten vieraana. Muurinen teki viisi pistettä, napsi kaksi levyriä ja torjui peräti kolmesti, mutta Arizona State korjasi voiton loppuluvuin 89-72.  

Viimeistä eli neljättä vuottaan Davidsonissa pelaava Jouni Eho heitti kaksi pistettä, kun hänen joukkueensa kärsi 58-89-vierastappion Texas Techille.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/
 
20.1.2026 11:41 NCAA

Elsa Lemmilälle yliopistouran kärkilukemia – Albina Sylalle 23 pisteen ja 11 levypallon tupla-tupla

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elsa Lemmilä tilastoi Ohio Staten voitossa 5 syöttöä ja 6 torjuntaa, jotka ovat molemmat hänen yliopistouransa kärkilukemat. Albina Syla taas hurjasteli 23 pisteen ja 11 levypallon tupla-tuplan. Pistemäärä on Sylan yliopistouran korkein.

20.1.2026 11:00 NCAA

Miro Little ja Viljami Vartiainen kahdesti kaksinumeroisille pistelukemille – Eemeli Yalaho rynni 21 pistettä

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat kahdesti kaksinumeroiset pistelukemat säkittäneet Miro Little ja Viljami Vartiainen sekä 21 pistettä heittänyt Eemeli Yalaho.

20.1.2026 00:08 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier hurjasteli Galatasaraylle jatkopaikan Euroliigassa

Galatasaray varmisti jatkopaikan Euroliigassa ja on tiukasti kiinni lohkovoitossa. Awak Kuier loisti jälleen sekä Euroliigassa että Turkin liigassa. Sara Bejedi oli jälleen vaikeasti pideltävä ja Veera Pirttinen heitti Manchesterin voittoon Englannissa.

19.1.2026 23:07 Suomalaiset ulkomailla

Andre Gustavson odotti oikeaa askelta eteenpäin – ”Paljon kiinni myös tuurista”

Jo muutaman kesän Susijengin vakionimiin ja EM-nelonen Andre Gustavson, 26, joutui odottamaan aina joulukuulle saakka ennen kuin ovet ulkomaille avautuivat. Lopulta seuraksi tuli Belgian mahtiseura Oostende.

13.1.2026 10:42 NCAA

Elsa Lemmilä keräsi levypalloja – Albina Syla 12 pistettä NCAA:ssa

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat 19 levypalloa kahteen peliin kerännyt Elsa Lemmilä ja 12 pistettä Rhode Islandille nakuttanut Albina Syla.

13.1.2026 09:49 NCAA

Miro Little palasi parketille 20 pisteen voimin NCAA:ssa

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat loukkaantumisen jälkeen pelikentille palannut Miro Little, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja 19 pistettä heittänyt Olavi Suutela.

13.1.2026 09:07 NBA

Jazz ohitti Cavsin toisella puoliajalla – Markkanen 28 pistettä, 12 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti vieraissa Cleveland Cavaliersin 112-123. Lauri Markkanen keräsi 28 pisteen ja 12 levypallon tupla-tuplan.

12.1.2026 15:13 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsen siivitti Karditsan jatkoon Mestarien liigassa

Alexander Madsenin kreikkalaisseura Karditsa eteni Mestarien liigan Play-in –vaiheesta jatkoon. Edon Maxhuni heitti isot pisteet Ranskassa ja Ilari Seppälä taituroi tupla-tuplan Unkarissa.

12.1.2026 15:08 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuierille finaalitappio cupissa

Awak Kuier pääsi taistelemaan Turkin cupin voitosta, mutta jäi vielä ilman pokaalia. Lilli Onnela merkkautti kovan tupla-tuplan Italiassa ja Veera Pirttinen oli tehokkaana Englannissa.

9.1.2026 10:35 NBA

Jazz kampesi voittoon Mavericksia vastaan – Markkanen 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz sai katkaistua viiteen venyneen tappioputkensa, kun utahilaiset kaatoivat Dallas Mavericksin 116-114. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 33 pistettä, 7 levypalloa ja 4 syöttöä.

Näytä lisää vastaavia