23.8.2010 Korisliigan Lappeenrannan NMKY on solminut alkavaa pelikautta 2010/11 koskevan sopimuksen takamies Malik Mooren kanssa. Kokenut 33-vuotias pelintekijä on pelannut ammattilaisuransa kolme viimeisintä pelikautta Saksassa.

LrNMKY etsi koko kesän ajan takamiestä, joka pystyisi pelaamaan niin pelinrakentajana kuin heittävänä takamiehenä. Philadelphiasta kotoisin olevan Mooren kohdalla kriteerit täyttyivät, ja LrNMKY:n valmennusjohtoa innostivat myös 192-senttisen takamiehen tuomat mahdollisuudet puolustuspäähän.
Viime kaudella Moore pelasi Saksan Bundesliigan Padernborn Basketsissa 13 pisteen ja kolmen korisyötön keskiarvoilla. Pelikaudella 2008/09 hän oli nostamassa suomalaisille tuttua Mitteldeutscher BC Weissenfelsia takaisin Bundesliigaan.
- Edellisen vuosien kokemukset ovat osoittaneet, että joukkueemme tarvitsee ehdottomasti peliä johtavan ja pyörittävän takamiehen. Moore pystyy tarvittaessa myös henkilökohtaisiin ratkaisuihin hyökkäyspäässä. Ikä ei varmasti tule olemaan ongelma, päin vastoin, toteaa LrNMKY:n päävalmentaja Jarmo Laitinen.
Moore saapuu Lappeenrantaan lauantaina yhdessä Joah Tuckerin kanssa. LrNMKY pyrkii julkaisemaan kolmannen amerikkalaispelaajan nimen loppuviikon aikana. Tällä hetkellä tarjous on jätetty kookkaalle laitahyökkääjälle.
- Etsimme korintekijää ison laitahyökkääjän tontille. Mooren pituus antaa meille rutkasti mahdollisuuksia puolustuspäässä. Hän voi johtaa peliä yhdessä Aleksi Koskisen kanssa, tai vastaavasti pelintekijänä toimiessaan koko viisikon pituus on yli 190 senttiä, jatkaa Laitinen.
Mooren ja Tuckerin lisäksi LrNMKY:ssa pelaavat syyskuussa alkavalla liigakaudella Viljami Vanjoki, Tuukka Kulha, Sami Pekkola, Aleksi Koskinen, Anton Kankaanpää, Ville Pekkola sekä Anttoni Tapio.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.