11.10.2021 09:27 Helsinki Seagulls ja Marius van Andringa ovat solmineet sopimuksen kaudelle 2021–22.
Heittävä takamies Marius van Andringa on toipunut hyvää vauhtia viime kauden loukkaantumisestaan ja liittyy pian Helsinki Seagullsin vahvuuteen. Pelaaja on nähty aiemminkin samassa uniformussa, mutta tämä tapahtui jo seitsemän vuotta sitten Seagullsin sarjanousuun vieneessä Miesten 1-divisioona A -joukkueessa kaudella 2013–14.
27-vuotias Malmin Super-Koriksen kasvatti pelasi viime kaudella uransa ensimmäisen kauden ulkomailla, Ranskan NM1-liigassa CEP Lorient’n joukkueessa. Päättynyt kausi ei mennyt aivan suunnitelmien mukaan, sillä koronaviruspandemia aiheutti Ranskassa useita ottelukatkoja, minkä lisäksi van Andringa kärsi myös hankalasta polvimmasta.
– Viime kausi oli pitkä ja todella raskas. Kroppa alkoi hajota käsiin jo heti alkukaudesta, ja loppu olikin sitten henkistä taistelua. Polvi leikattiin kesän alussa, ja kesä on mennyt sitä kuntouttaessa ja treenatessa. On ihan älyttömän hienoa palata kotiin Helsinkiin. Jengistä löytyy vanhoja tuttuja, joten se tekee Seagullsiin paluusta vielä hienompaa! van Andringa kommentoi.
231 ottelua Korisliigassa pelanneella van Andringalla on sekä Suomen että Ranskan kansalaisuudet. Viimeisimpänä joukkueenaan ennen Ranskaan siirtymistä hän edusti kaarinalaista Ura Basketia. Miehen meriittilistalta löytyy jopa Kataja Basketissa voitettu Suomen mestaruus kaudelta 2014–15, ja samana vuonna hän nappasi myös Korisliigan Vuoden tulokas -palkinnon.
– Marius on ollut ryhmämme mukana jo pari kuukautta. Hän kuntouttaa itseään, aamuisin muualla ja iltaisin meidän kanssamme. Vielä kuntoutus ei ole valmis, mutta suunta on hyvä. Halusimme Mariuksen mukaan ryhmäämme varsinkin tulevaisuutta ajatellen. Hän on laadukas kakkospaikan pelaaja, joka tuo jo nyt treeneihin hyvää positiivista energiaa, vaikka ei vielä kontaktissa ole päässyt pelaamaan, kertoo päävalmentaja Jussi Laakso.
Sopimuksen myötä yhdysvaltalaisen Devin Thomasin tryout päättyy, ja hän poistuu kokoonpanosta.
Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.
Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.
Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.
Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.
Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.
Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.
Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.